No 2017. gada iedzīvotāji varēs lūgt piešķirt personas kodu bez dzimšanas datuma norādīšanas jeb tā saukto identifikācijas numuru – brīvi izvēlētu skaitļu virkni. Ko tas nozīmē nomeroloģiski? Kā zināms, skaitļiem ir savas vibrācijas un vēstījums, ko tie nes.
Pirmie šīs tiesības izcīnīja ārsti, kuri kopš 2013. gada oktobra personas koda vietā izmanto identifikatoru. Jaundzimušajiem turpmāk identifikācijas numuru piešķirs bez speciāliem vecāku lūgumiem – kāda ciparu kombinācija Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes sistēmā «izkritīs», tādu katrs zīdainis saņems.
Kā šādu valsts iniciatīvu vērtē sertificēts numerologs un astrologs Kristaps Baņķis? Viņš uzreiz uzsver, ka personas kods ataino konkrētā cilvēka attiecības ar valsti – ko tu vari dot valstij, un ko valsts paņem no tevis.
Vai baidās no astrologiem un numerologiem?
Plānotās izmaiņas likumā paredz, ka persona, kurai līdz 2016. gada 31. decembrim piešķirts personas kods, kura pirmie seši cipari norāda dzimšanas datumu, sākot no 2017. gada 1. janvāra, var lūgt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi mainīt piešķirto personas kodu uz identifikācijas numuru. Bet – tikai vienu reizi.
Pašreizējā personas koda veidošanas pretinieki norāda, ka pirmie seši cipari personas kodā sniedz informāciju par personas dzimšanas datumu, kas ļaujot noteikt vecumu un, oho, arī horoskopa piederību un dzimšanas dienas esamību kādā noteiktā laikā, savukārt informācija par personas vecumu varot diskriminēt gan profesionālajās attiecībās, gan citās jomās. Piemēram, Tiesībsarga birojā 2007. gadā tika ierosināta pārbaudes lieta pēc Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas iesnieguma. Ārstniecības personām ar ārstniecību saistītajā dokumentācijā, kas pieejama trešajām personām, bija pienākums norādīt savu personas kodu, kura pirmajā daļā katrs varēja izlasīt dzimšanas datumu. Tas tika atzīts par diskriminējošu elementu, kā arī par iejaukšanos personas privātajā dzīvē.
«Ierēdņi ir ņēmuši vērā numerologus?» ironizē Kristaps Baņķis. «Tad var teikt – neviens numeroloģijai netic vairāk kā valsts iestāžu darbinieki, jo viņi baidās, ka no dzimšanas datiem var pārāk daudz uzzināt par cilvēku. Ja jau viņi tik ļoti tic numeroloģijai, tad viņiem vajadzētu zināt, ka nejauša skaitļu virkne cilvēkam kaitēs vairāk nekā dzimšanas brīdī noteiktā. Kas notiks, ja kāds uzzinās manus dzimšanas datus vai personas kodu? Ko es kā numerologs varu ar to izdarīt? Ierēdņiem varu pateikt, ka numerologs arī pēc vārda un uzvārda var daudz ko noteikt. Vai tāpēc mainīsim vārdu un uzvārdu?»
Jauno kodu ģenerēs sistēma
Jaunais personas kods tiks veidots no 11 cipariem, tāpat kā esošais. Personas koda pirmie cipari būs 32, bet pārējos automātiski ģenerēs sistēma pēc nejaušības principa no 0 līdz 9.
Patlaban personas koda pirmie seši cipari norāda personas dzimšanas datumu, bet septītais norāda gadsimtu – cipars 0 ir 19. gadsimts, cipars 1 – 20. gadsimts, bet cipars 2 – 21. gadsimts.
Tā ir liela netaisnība!
«Manā skatījumā tā ir liela netaisnība, ka valsts jaundzimušajiem kā tādiem robotiem piešķirs identifikācijas numuru,» saka Kristaps Baņķis. «Personas kods manā numerologa un astrologa skatījumā ir manas attiecības ar valsti. Personas kodā iekļautie dzimšanas dati ir manas attiecības ar karmisko pieredzi, ar pašreizējo dzīvi. Es gribu, lai mani bērni, kas man vēl dzims, nav roboti, bet ir individualitātes.»
Viņš norāda, ka pasi iespējams nomainīt, automašīnas numuru – izvēlēties pēc savas patikšanas, bet tagad valsts izlēmusi iejaukties indivīda dzīvē, liedzot viņam izpaust brīvo gribu.
Piemēram, noformējot pasi, tajā ieraksta to datumu, kurā cilvēks ir iesniedzis dokumentus. Tātad katrs pats var izvēlēties pases izsniegšanas datumu, ja viņam tas ir būtiski. Arī Uzņēmumu reģistrā reģistrāciju veiks pēc divām līdz četrām dienām, tātad ir iespējams ietrāpīt vajadzīgajā laika periodā. «Arī tā es numeroloģiski varu noteikt un kontrolēt savas attiecības ar valsti, es varu pārvaldīt savu dzīvi. Bet tie, kas dzims pēc pāris gadiem, ar savu personas kodu neko nevarēs pārvaldīt, tā būs mistika, kas tiks piešķirta.»
Padarīs par robotiem
Iespējams, šāds paziņojums šķitīs ekstrēms, taču ir vērts ieklausīties pieredzējušā numerologa un astrologa argumentos. Ja uzskatām, ka cilvēks kā dvēsele izvēlas nākt pasaulē konkrētā vietā, laikā un konkrētiem vecākiem, tad personas kods, kura pirmā daļa atspoguļo dzimšanas datus, liecina par cilvēka brīvo gribu – es izvēlējos piedzimt, un es savu izvēli demonstrēju personas kodā. «Es kā dvēsele kontrolēju, kad piedzimu, kur piedzimu un kam piedzimu. Mana brīvā griba izpaužas tādējādi, ka daļa no personas koda ir tāda, kādu es to izvēlējos piedzimstot, bet otro daļu ir noteikusi valsts, un lai tā būtu. Personas kods ataino manas attiecības ar valsti – kā es iekļaujos darba tirgū vai jebkurā citā procesā, un vismaz pusi no šā procesa es pats gribētu noteikt ar savu dzimšanas datuma izvēli. Turpretim tagad valsts grib robotizēt jaundzimušos, piešķirot viņiem pagaidām neizprotamā veidā izvēlētu skaitļu kombināciju, un es kā vecāks pat nedrīkstēšu izvēlēties? Runa ir par kontroli. Līdz šim attiecībās ar valsti puse bija mana atbildība, puse – valsts, tagad valsts grib kontrolēt un noteikt visu,» stāsta Kristaps Baņķis.
Saturns un Strēlnieks
Viņu kā astrologu uztrauc, ka Saeima konceptuāli pieņēma lēmumu ieviest personas kodu bez dzimšanas datiem dienu pirms tam, kad Saturns iegāja Strēlnieka zodiaka zīmē. Saturns simbolizē valsts iekārtu, kārtību, kontroli, pienākumus, visu, kas saistās ar kontrolējošo, pārraugošo funkciju. Savukārt Strēlnieks nosaka indivīda brīvību, neatkarību un garīgumu. «Valsts iejaucas manā brīvajā, garīgajā izvēlē. Varam uzskatīt, ka tas ir robežu jautājums – šis lēmums ietekmēs, kādi mums būs bērni. Robotizēti, kontrolēti, ietekmēti – saliekot numeroloģisko un astroloģisko aspektu kopā. Astroloģiski jau sen redzēju, ka valsts iejauksies privātajā sektorā, bet man neienāca prātā, ka tas notiks tik jutīgā personiskā jautājumā, kas skars simtprocentīgi visus jaundzimušos.»
Viņš uzskata, ka šāds parlamenta lēmums liecina par Latvijas virzību uz autoritārismu. Tādējādi Latvijas kā karmiski sarežģītas valsts ieviestās izmaiņas būs signāls Eiropas līmenī, ka šeit indivīda brīvību sāk apdraudēt sistēmas autoritārisms.
Vajadzējis noteikt pārejas periodu, nevis uzspiest – būs tā. Demokrātiskā valstī tā nerīkojas. «Ja man un daudziem citiem nav vienalga, kādu personas kodu saņems mūsu bērni, tad ir jādod iespēja vecākiem izvēlēties, kādu kārtību viņi grib saglabāt – līdzšinējo vai sistēmas ģenerētu kodu. Kur ir pētījums par to, cik daudzi vēlas saglabāt līdzšinējo kārtību? Tas ir sistēmas autoritārisms, kad ar likumiem arvien vairāk apspiež personības brīvību.»