Lai mudinātu valdību aktīvāk pievērst uzmanību Latvijas pensionāriem aktuālajiem jautājumiem, Latvijas Pensionāru federācija (LPF) apsver iespējas rīkot plašākas protesta akcijas, - intervijā Latvijas Radio sacīja LPF priekšsēdētājs Andris Siliņš.
Oficiālajā vietnē www.latvija.lv pieejamais vecuma pensijas kalkulators daudziem sagādāja šoku: uzkrātā pensija bija ceļazīme uz nabagmāju. Komentāros virmoja vilšanās – kāda jēga maksāt nodokļus, jo īpaši, ja vidējais mūža ilgums vīriešiem ir zemāks par nesen paaugstināto pensionēšanās vecumu.
Latvijas Pensionāru federācija (LPF) šodien domes sēdē vienojās sākt parakstu vākšanu par pensiju indeksācijas atsākšanu no 2013.gada 1.oktobra un aicina iniciatīvu parakstīt arī iedzīvotājiem, kuri nav sasnieguši pensijas vecumu, tostarp jauniešiem pēc 18 gadu vecuma.
Jaunu sašutuma vilni atkal izraisījusi pensiju prognozēšana interneta vietnē latvija.lv – cilvēki pauž neizpratni, kā cilvēkam, kurš strādājis desmit vai 15 gadus, kalkulators aprēķina pensiju vien pārdesmit latu apmērā.
Neraugoties uz vājo politisko atbalstu, lai veiktu izmaiņas priekšlaicīgo pensiju izmaksā un atgrieztos pie pirmskrīzes situācijas, kad priekšlaikus pensijā aizgājušie saņemtu pensiju 80 procentu apmērā, Latvijas Pensionāru federācija (LPF) turpinās cīniņu un atkārtoti vērsīsies Saeimā, lai panāktu izmaiņas pensiju likumā.
Valsts fondēto pensiju shēmas jeb pensiju 2. līmeņa plānu vidējais gada ienesīgums 2012. gadā bija turpat deviņi procenti, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) pensiju fondu apskats. Tieši pērn uzkrātais naudas apjoms pensiju 2. līmenī pārsniedza miljardu latu.
Absolūtais vairākums (82%) Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 55 gadiem uzskata, ka viņu personīgā pensija vecumdienās nebūs pietiekama, lai segtu ikdienas tēriņus (45% - noteikti nē; 37% - drīzāk nē). To atklāj pētījumu aģentūras TNS sadarbībā ar telekompāniju LNT, raidījumu 900 sekundes, novembrī veiktais pētījums.
Vakar, pēc Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) aicinājuma, Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) deputāti tikās ar Latvijā lielākās senioru organizācijas pārstāvjiem, lai pārrunātu jautājumus, kuri šobrīd nav valdības un koalīcijas dienas kārtībā, un vienotos par turpmāku konstruktīvu sadarbību pensionāru interešu aizstāvībai.
Lai izdienas pensiju saņēmēji varētu saņemt atvieglojumus, kuri paredzēti pensionāriem, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) plāno izsniegt bezmaksas apliecības arī izdienas pensionāriem.
Valsts prezidents Andris Bērziņš izsludinās grozījumus pensiju likumā. Atbalstu Saeimas tikko pieņemtiem grozījumiem Valsts prezidents paudis arī iepriekš tikšanās laikā ar labklājības ministri Ilzi Viņķeli (Vienotība).
Kopumā konstruktīvās diskusijas, kurās gan neiztika bez asu vārdu pārmaiņām un pat sēžu zāles atstāšanas, panākušas to, ka Saeima šodien, visticamāk, pieņems grozījumus pensiju likumā. Tie paredz pensionēšanās vecumu paaugstināt pakāpeniski, līdz tas 2025. gadā sasniegtu 65 gadus līdzšinējo 62 gadu vietā.
Saeima otrajā lasījumā atbalstījusi grozījumus pensiju likumā, paredzot, ka pensionēšanās vecums tiks paaugstināts no 2014. gada par trīs mēnešiem gadā. Tas nozīmē pensiju reformas īstenošanu lēnākā tempā, nekā to bija iecerējusi Labklājības ministrija un valdība.
Divās nedēļās Saeimas Sociālo un darba lietu komisija izskatījusi visus priekšlikumus pensiju likuma izmaiņām, un nākamnedēļ to varētu otrajā lasījumā izskatīt Saeimas plenārsēdē. Paredzams, ka pensiju likuma grozījumu izskatīšana notiks bez aizķeršanās, jo panākta vienošanās praktiski par visiem strīda jautājumiem.
Partijas, lai sasniegtu savus mērķus un pensiju likumā tiktu iekļauti to izvirzītie grozījumi, gatavas draudēt pat par pensiju reformas apturēšanu, bet Labklājības ministrija (LM) atbalstīt normas, kuras patiesībā uzskata par nepieņemamām.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija lielā vienprātībā atbalstījusi kompromisa priekšlikumu pensionēšanās vecumu celt no 2014. gada lēnākā tempā, nekā to bija iecerējusi darīt valdība.