Paula Stradiņa Klīniskā Universitātes slimnīca katru gadu, veicot transplantāciju operācijas, ievērojami uzlabo kāda smagi slima cilvēka dzīves kvalitāti – 2023.gadā slimnīcā kopumā veiktas 78 šādas operācijas, savukārt 2024.gada pirmajos trīs mēnešos – 10 operācijas. Tomēr iespēju veikt transplantāciju būtiski ietekmē orgānu un audu pieejamība.
Pagājušajā nedēļā portāls "Postimees" Tallinas iedzīvotāju vidū veica aptauju par pēcnāves orgānu ziedošanu. Žurnālisti vēlējās uzzināt, ko iedzīvotāji domā par orgānu ziedošanu pēc nāves un vai šāda iniciatīva var kļūt par pierastu mūsdienu kultūras sastāvdaļu, raksta limon.postimees.ee.
Latvijas iedzīvotāju zināšanas par miruša cilvēka ķermeņa, audu un orgānu izmantošanu medicīnā ir ļoti niecīgas – cilvēki nezina, ko un kā drīkst darīt mediķi ar mirušas personas orgāniem, un nezina, ko par orgānu ziedošanu domā viņu tuvinieki.
Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) pērn saņēmusi 45 iesniegumus no personām, kuras vēlējušās aizliegt izmantot savus audus un orgānus pēc nāves, savukārt 33 iedzīvotāji devuši atļauju šādām darbībām.
Katru dienu desmit Eiropas pilsoņi nomirst, nesagaidot atbilstošu orgānu transplantācijai, tas ir gandrīz 4000 cilvēku gadā, liecina Eiropas Komisijas dati. Situācija ar orgānu donoriem ir traģiska visā pasaulē – pieprasījums vienmēr ir lielāks nekā piedāvājums, atzīst Latvijas Transplantācijas centra vadītājs profesors Rafails Rozentāls.
Latvijā šogad nav veikta neviena sirds transplantācija. Pieciem pacientiem varēja veikt sirds pārstādīšanu, taču iespējamo donoru – mirušo cilvēku radinieki neļāva to darīt.