Nelegālās migrācijas krīzi, kas saasinājusies pie Eiropas Savienības (ES) robežas ar Baltkrieviju, varētu atrisināt arī sarunās ar Baltkrievijas diktatoru Aleksandru Lukašenko, paziņojis Lietuvas prezidents Gitans Nausēda.
Baltkrievijas autoritārais līderis Aleksandrs Lukašenko ceturtdien brīdināja, ka atbildēs uz jaunām sankcijām, kas Minskai varētu tikt noteiktas migrantu krīzes kontekstā, draudot arī apturēt dabasgāzes tranzītu uz Eiropu.
Baltkrievijas diktatoram Aleksandram Lukašenko nav kur atkāpties, un ir iespējami arī drūmāki attīstības scenāriji, ceturtdien Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" pieļāva Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).
“Eiropas Komisijai vajadzētu beidzot saprast, ka realitāte ir totāli mainījusies. Tas, kas pēdējās dienās notiek pie Polijas robežas, kad Baltkrievijas drošības spēki ir izveidojušas apmēram 2000 migrantu nometni, pārģērbušies un integrējušies starp šiem bēgļiem, viņus kūdot uz Polijas robežas šķērsošanu, ir pilnīgi nepieņemami,” TV24 raidījumā “ZiņuTOP” norādīja Eiropas Parlamenta(EP) deputāte Sandra Kalniete (JV).
Baltkrievijas autoritārais līderis Aleksandrs Lukašenko otrdien sacīja, ka nevēlas bruņotu konfrontāciju, tomēr strīdā ar Rietumiem ap migrācijas krīzi ceļos nekritīs.
Vācijā uzsākta izmeklēšana par Baltkrievijas līdera Aleksandra Lukašenko līdzdalību migrantu kontrabandā no Baltkrievijas teritorijas caur Poliju uz Vāciju, svētdien vēsta laikraksts "Bild am Sonntag".
Eiropas Parlaments (EP) pauž solidaritāti ar Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, tostarp Latviju, kuras skāruši Baltkrievijas hibrīduzbrukumi, vienlaikus aicinot sūdzēt Aleksandra Lukašenko režīmu tiesā, aģentūru LETA informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.
Baltkrievijas pērnās vasaras protestu viena no galvenajām sejām – flautiste Marija Koļesņikova pirmdien slēgtā un noslepenotā “tiesas” sēdē tika notiesāta ar 11 gadiem cietumā. Tā kā pat viņas advokāti bija spiesti parakstīties par “noslēpuma neizpaušanu”, tad šie 11 gadi ir gandrīz vienīgais, kas konkrētāk zināms par pašu tiesas procesu.
Nevar izslēgt iespēju, ka tiktu spriests par stingrāku mēru jeb sankciju vēršanu pret Aleksandra Lukašenko režīmu saistībā ar tā īstenoto agresiju pret Eiropas Savienības dalībvalstīm, izriet no Eiropas Parlamenta (EP) priekšsēdētāja Dāvida Sasoli sacītā šodien kopīgajā preses konferencē ar Saeimas priekšsēdētāju Ināru Mūrnieci (NA).
Ar mērķi destabilizēt situāciju Eiropas Savienībā – Baltijas valstīs un Polijā tiek iesūtīti karadarbību pieredzējuši migranti no Irākas. Tā nav nejaušība, un viņi nav nez kādi nabadziņi, kā to pasniedz liberālie velkamisti. Pamatā šo hibrīduzbrukumu izpilda vīrieši spēka gados, pa priekšu kā aizsegu stumjot pa kādai sievietei un bērnam. Lai arī kāda būtu viņu ādas krāsa un izcelsmes valsts, viņi ir tie “zaļie cilvēciņi”, kuru atnākšanai valdība pēdējos gados tik rūpīgi gatavojusies, bet, kā parāda krīze – tā arī nav sagatavojusies.
Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko pirmdien noliedzis, ka Baltkrievijas drošības dienesti būtu saistīti ar baltkrievu aktīvista Vitālija Šišova nāvi Ukrainā.
Situācija uz Baltkrievijas un Lietuvas robežas jau kopš aprīļa ir būtiski pasliktinājusies, bet pēdējās nedēļās kļuvusi absolūti nenormāla. Ik dienas vairāk nekā simts nelegālo robežpārkāpēju šķērso abu valstu robežu ar acīmredzamu Baltkrievijas varas struktūru svētību. Tiešo lidmašīnu reisu skaits maršrutā Bagdāde–Minska palielinājies no diviem reisiem nedēļā uz četriem. Ir pamatotas aizdomas, ka šie “bēgļi” organizēti tiek nogādāti vietās, kur notiek nelegālā robežas šķērsošana.
Latvijas, Lietuvas un Igaunijas aizsardzības ministri attālinātā videokonferencē atzinuši, ka migrācijas krīze pie Lietuvas un Baltkrievijas robežas patiesībā vērtējama kā autoritārā Baltkrievijas līdera Aleksandra Lukašenko režīma hibrīdoperācija, kas vērsta pret Baltijas valstīm, NATO un Eiropas Savienību (ES), un vienojušies koordinēt savas darbības un reakciju gan trīspusējā, gan starptautiskā mērogā.
Baltkrievija var palīdzēt Lietuvai cīnīties ar pieaugošo nelegālo migrāciju pāri abu valstu robežai, bet "ne jau par brīvu", pirmdien paziņojis Baltkrievijas autoritārais līderis Aleksandrs Lukašenko.
Pretdarbība, lai ātri gāztu pie varas esošo Baltkrievijas autoritāro līderi Aleksandru Lukašenko, neizdevās. Viena no neveiksmes blaknēm ir tā, ka autoritārs līderis var īstenot kaimiņvalstīm ļoti nepatīkamu politiku un, ja autoritārs līderis pie varas aizkavēsies ilgāku laiku, lielo rēķinu par neveiksmīgo apvērsuma mēģinājumu būs jāmaksā Baltkrievijas kaimiņvalstīm ES pusē.
Reaģējot uz Eiropas piemērotajām sankcijām Baltkrievijai, tās prezidents Aleksandrs Lukašenko otrdien draudējis atļaut masu migrāciju uz Eiropu, sevišķi Vāciju.
Baltkrievija uz to izdarīta spiediena apstākļos neaizsargās Eiropu no nelegālajiem migrantiem, narkotiku tirdzniecības un kontrabandas, otrdien paziņoja prezidents Aleksandrs Lukašenko.
Baltkrievijas autoritārais līderis Aleksandrs Lukašenko no sloga lielai Baltkrievijas tautas daļa kļūst par apdraudējumu reģionam, ko apliecina pēdējie notikumi saistībā ar Baltkrievijas režīma vēršanos pret "Ryanair" reisu, uzskata Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).