28.jūlijā būs ikgadējā Pasaules Hepatīta diena, kas atgādina par iespējām pasargāt sevi no C hepatīta un tā sekām ne tikai vienā dienā, ne tikai visā šajā aknu veselībai veltītajā laikā, bet visu savu dzīvi.
SIA "Centrālā laboratorija" (CL) sadarbībā ar Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociāciju (LIHHASA) divās Rīgas patversmēs rīkoja pārbaudi uz HIV, B un C hepatītu, 16,6% to iemītniekiem konstatējot antivielas pret C hepatītu. Šo visai sabiedrībai nozīmīgo pasākumu ciklu plānots turpināt arī rudenī, kad līdz ar auksto rudens, ziemas periodu pieaug klientu skaits patversmēs.
No 20. līdz 27.maijam visā Eiropā un arī Latvijā norisināsies Eiropas pavasara testēšanas nedēļa, tādēļ Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti aicina iedzīvotājus izmantot iespēju bez maksas un anonīmi veikt HIV, B un C hepatīta testus.
Turpinot HIV un hepatītu testēšanas nedēļu, SIA "Centrālā laboratorija" (CL) visās filiālēs aicina iedzīvotājus līdz 1.decembrim, kad tiek atzīmēta sagaidot starptautiskā AIDS diena, veikt C hepatīta un HIV bezmaksas testus.
Lai gan kopumā Latvijā jaunatklāto B un C hepatīta gadījumu skaits samazinās, tas joprojām ir ievērojami augstāks nekā citās Eiropas Savienības valstīs. Latvijā visbiežāk vīrushepatītu atklāj jau hroniskā stadijā. Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra dati rāda, ka vidējais saslimstības ar C hepatītu rādītājs ES dalībvalstīs ir 4,1 saslimušais uz 100 000 iedzīvotāju. Salīdzinājumam – Latvijā tie ir 36,2 diagnosticētie hepatīta gadījumi.
Latvijai ir visas iespējas izpildīt Pasaules Veselības organizācijas nosprausto mērķi - līdz 2030.gadam izskaust C hepatītu kā nopietnu draudu iedzīvotāju veselībai. Lai sasniegtu PVO izvirzīto mērķi, Latvijā ik gadu būtu jāārstē vismaz 3000 pacientu. Šā gada 27.jūnijā valdība apstiprināja rīcības plānu HIV infekcijas, seksuālās transmisijas infekciju, tuberkulozes, B un C hepatīta izplatības ierobežošanai 2023. - 2027.gadam, kurā uzmanība pievērsta arī C hepatītam.
Mūsdienās 95 procentos gadījumu C hepatītu ir iespējams pilnībā izārstēt, un jau vairākus gadus pacientiem Latvijā ir pieejama efektīva terapija, kuru apmaksā valsts, taču ārstēt iespējams tikai tos pacientus, kuri zina savu diagnozi, uzsver Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas viceprezidente Ieva Tolmane.
Infektologu sagatavotās vadlīnijas ģimenes ārsti novērtē kā noderīgu algoritmu, savukārt cīņā par C hepatīta izplatības un draudu samazināšanu daudzi ģimenes ārsti būtu gatavi iesaistīties arī ārstēšanā, ja viņiem to ļautu.
Latvijā ar modernu, efektīvu zāļu palīdzību C hepatītu iespējams izārstēt pilnībā apmēram 95% gadījumu, uzsvēra Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" (LIC) Aknu slimību nodaļas vadītāja un Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas (LIHHASA) viceprezidente Ieva Tolmane.
Latvijā ar C hepatītu ir inficēti aptuveni 40 000 iedzīvotāju. Daudzi par to pat nenojauš, jo dzīvē ne reizi nav nodevuši analīzes, lai noteiktu šīs infekcijas klātbūtni organismā.
Latvijā pēdējos gados jaunatklāto hronisko C hepatīta pacientu skaits samazinās, tomēr speciālistus dara bažīgus jautājums, vai C hepatīta pacientu patiešām ir mazāk vai tomēr mediķu redzeslokā nonāk arvien mazāk pacientu.
Veselības ministrija nākamā gada budžetā C hepatīta pacientu ārstēšanai plānojusi atvēlēt vismaz tikpat daudz finansējuma, cik pagājušajā un šajā gadā. Pērn ārstēšanai tika atvēlēti 9,2 miljoni eiro, šogad piešķirts līdzīgs finansējums, bet pašlaik izlietoti 6,6 miljoni eiro.
Veselības ministrijas Vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane Neatkarīgajai uzsvēra, ka, samazinoties zāļu cenai, ārstēšanas pieejamība varētu vēl vairāk uzlaboties.
No šā gada 1.jūlija C hepatīta pacientiem vairs nav mēnešiem ilgi jāgaida atbilde no Nacionālā veselības dienesta, un ir iespējams saņemt e-recepti valsts kompensētiem medikamentiem uzreiz pēc vizītes pie infektologa un visu izmeklējumu veikšanas. Speciālisti norāda, ka tagad, kad C hepatīta ārstēšanas kārtība Latvijā ir sasniegusi Eiropas līmeni, ir jāpievēršas nākamajam uzdevumam - pacientu atrašanai sabiedrībā. Latvijā šobrīd ir aptuveni 40 tūkstoši C hepatīta pacientu, un lielākā daļa no tiem nezina, ka ir inficējušies, informē Ilva Ogle.
Lai izskaustu C hepatītu Latvijā, pēc Pasaules veselības organizācijas aprēķiniem, līdz 2030. gadam ir jāpanāk, ka 60 procenti pacientu ir izārstēti un 90 procenti inficēto zina par savu diagnozi. Hepatīta pacientu apvienība uzskata, ka Latvijā būtu laiks ieviest nacionālu skrīninga programmu, lai pārbaudītu pēc iespējas plašāku iedzīvotāju skaitu un, atklājot C hepatītu, uzsāktu savlaicīgu ārstēšanu.
Prasība pēc konsīlija lēmuma C hepatīta ārstēšanai nepieciešamo medikamentu piešķiršanā nav formāla prasība, Neatkarīgajai uzsver Veselības ministrijas Vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane un Nacionālā veselības dienesta eksperte Zinta Rugāja. C hepatīta zāles, kuras pašlaik saņem pacienti ar hepatītu, ir dārgas, un ārstu konsīlija sasaukšana šo zāļu nozīmēšanā ir viens no vienošanās elementiem starp valsts iestādēm un zāļu ražotājiem.
Nacionālais veselības dienests, ņemot vērā konfidenciālos līgumus ar zāļu ražotājiem, nevar sniegt pilnvērtīgu informāciju par finansējumu C hepatīta ārstēšanai.
Veselības ministrija un Nacionālais veselības dienests kā argumentu, kāpēc nav iespējams vēl šogad atcelt ierobežojumus C hepatīta pacientu ārstēšanai, nosauc naudas trūkumu.
Norādot uz finansējuma pietiekamību, Saeimas Veselības apakškomisijas sēdē ārsti, nevalstisko organizāciju pārstāvji un deputāti asi kritizēja Veselības ministrijas (VM) nostāju jaunu C hepatīta pacientu ārstēšanā, liecina šodien sēdē paustais.
Hronisks vīrushepatīts C ir viena no lielākajām infektoloģijas aktualitātēm pasaulē, arī Latvijā. Cilvēki, kuri meklē informāciju par šo slimību, to atrod, bet ir arī tādi, kuri, uzzinot, ka asinsanalīzē konstatētas antivielas pret C hepatīta vīrusu, jautā: dakter, cik man atlicis dzīvot?