Infektologi: C hepatīta ārstēšana ir sakārtota, tagad jāatrod katrs inficētais pacients

 
©Lauris Aizupietis/F64

No šā gada 1.jūlija C hepatīta pacientiem vairs nav mēnešiem ilgi jāgaida atbilde no Nacionālā veselības dienesta, un ir iespējams saņemt e-recepti valsts kompensētiem medikamentiem uzreiz pēc vizītes pie infektologa un visu izmeklējumu veikšanas. Speciālisti norāda, ka tagad, kad C hepatīta ārstēšanas kārtība Latvijā ir sasniegusi Eiropas līmeni, ir jāpievēršas nākamajam uzdevumam - pacientu atrašanai sabiedrībā. Latvijā šobrīd ir aptuveni 40 tūkstoši C hepatīta pacientu, un lielākā daļa no tiem nezina, ka ir inficējušies, informē Ilva Ogle.

"Mēs vairs nerunājam par medikamentu efektivitāti, jo mēs zinām, ka tie ir augsti efektīvi, bet mums ir svarīgi atrast katru pacientu. Ir riska grupas - ieslodzītie, injicējamo narkotiku lietotāji, pacienti, kas nonāk patversmēs vai pansionātos, arī psihoneiroloģisko slimību pacienti - un mēs jau šobrīd domājam, kā tās aptvert. Bet mums jāsaprot, ka liels skaits pacientu ir vispārējā mūsu sabiedrībā, tādēļ ir ārkārtīgi svarīgi atrast ikkatru inficēto. Te mēs aicinām iesaistīties gan ģimenes ārstus, gan pašu sabiedrību. Ja jūs ne reizi mūžā neesat nodevuši analīzi uz C hepatītu, tad šis noteikti ir īstais brīdis, kad to vajag izdarīt. Tad, ja tests apstiprināsies pozitīvs, mēs varēsim izārstēt slimību, un tā ievērojami samazināt aknu cirozes un aknu vēža risku. Turklāt, katrs izārstētais pacients vairs nav risks sabiedrībai," C hepatīta atklāšanas nozīmi uzsver diskusijas vadītāja Rīgas Austrumu slimnīcas Aknu slimību nodaļas vadītāja dr. Ieva Tolmane.

Velga Ķūse, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Latvijas Infektoloģijas centrs virsārste, norādīja, ka C hepatīta pacientu ārstēšanā arvien vairāk tiek iesaistīti arī ģimenes ārsti: "Pagājušajā gadā mūsu asociācijas [LIHHASA] kolēģi izstrādāja algoritmu ģimenes ārstiem par to, kā izmeklēt C hepatīta pacientu. Tas tika veidots ar mērķi saīsināt pacienta ceļu no ģimenes ārsta līdz speciālistam, lai pēc iespējas ātrāk saņemtu terapiju. Tāpat ir izstrādāts algoritms tam, ko darīt ar pacientu, kas ir izārstējies no C hepatīta: kāds ir novērošanas plāns, kādas analīzes ir veicamas un kādos etapos. Šis plāns atvieglos darbu ģimenes ārstiem un jebkuram citam ārstam, kurš nav infektologs-hepatologs, darbību ar C hepatīta pacientiem."

Jelgavas cietuma Medicīnas daļas vadītājs dr. Edvīna Biļevičs skaidro, ka šobrīd vairākos Latvijas cietumos notiek organizēta C hepatīta pacientu ārstēšana un ka ieslodzītie sadarbojas un labprāt saņem terapiju, taču visiem nav veiktas C hepatīta pārbaudes, jo tam nav atbilstoša likumiskā pamata: "Mēs būtu gatavi sākt skrīnēt pret C hepatītu visus ieslodzītos tajā brīdī, kad mums būtu tam atbilstošais normatīvais regulējums, kas paredz, ka mums tas ir jādara." Lai risinātu šo jautājumu, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītājs deputāts Andris Skride izteica piedāvājumu vērsties pie kolēģiem no Tieslietu ministrijas: "Šobrīd pēc MK noteikumiem obligāts ir tikai plaušu rentgens, jo tuberkuloze apdraud sabiedrību. Taču arī HIV un C hepatīts ir drauds sabiedrības veselībai, tādēļ es ierosināšu Tieslietu ministrijai apsvērt izmaiņas šajā normatīvajā regulējumā, papildinot to ar C hepatīta pārbaudi."

Atbildot uz diskusijas dalībnieku jautājumiem, Veselības ministrijas pārstāve Jana Feldmane norādīja, ka ministrija izstrādās politikas plānošanas dokumentu, kurā tiks apkopots infekcijas slimību, to skaitā C hepatīta, apkarošanas plāns. "Kad tiks izveidotas Sabiedrības veselības pamatnostādnes, izrietot no tām, tiks izstrādāts un apstiprināts arī jaunais infekciju ierobežošanas plāns atbilstoši pamatnostādnēs definētajiem virzieniem." Jana Feldmane arī apliecināja diskusijas dalībniekiem, ka nav plānots samazināt C hepatīta apkarošanai piešķirto finansējumu.

Diskusijas noslēgumā dr. Ieva Tolmane diskusijas klausītājiem atgādināja par C hepatīta, B hepatīta un HIV testu bezmaksas veikšanas iespējām: "Nododot asinis kā donors, jūs ne tikai veicat labu darbu sabiedrībai, bet arī varat pārbaudīt savu veselību. Pārbaudes anonīmi un bez maksas iespējams veikt arī HIV profilakses punktos visā Latvijā, to atrašanās vietas var noskaidrot Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā. Savukārt, ja tests uzrāda pozitīvu rezultātu, meklējiet palīdzību pie sava ģimenes ārsta un infektologa. Testu ir iespējams veikt arī pie ģimenes ārsta un, protams, par samaksu arī jebkurā no komerclaboratorijām."

Lai tuvotos PVO uzstādītajam mērķim līdz 2030.gadam izskaust C hepatītu kā nopietnu draudu sabiedrības veselībai, ir nepieciešams turpināt ārstēšanu ikvienam pacientam ar C hepatītu un palielināt testēšanas apjomus. Lai sasniegtu šo mērķi, LIHHASA kopā ar C hepatīta pacientu apvienību ir apkopojusi diskusijā izskanējušos veselības politikas veidotāju un ekspertu ieteikumus:

1. Nodrošināt valsts budžeta finansējuma saglabāšanu esošajā apjomā turpmākai C hepatīta ārstēšanai arī pēc 2020.gada;

2. Iesaistot vadošos speciālistus, izstrādāt infekciju ierobežošanas rīcības plānu 2021.-2023.gadam ar budžetu C hepatīta skrīningam un ārstēšanai, kā arī rekomendācijas C hepatīta skrīningam;

3. Veicināt hroniska C hepatīta pacientu identificēšanu populācijā, aicinot iedzīvotājos veikt C hepatīta testu vismaz 1 reizi mūžā un papildinot kardiovaskulārā skrīninga programmu ar ALAT rādītāju pārbaudi pie ģimenes ārsta;

4. Turpināt ģimenes ārstu izglītošanu par C hepatīta diagnostiku un pacienta aprūpi pēc terapijas saņemšanas;

5. Palielināt ģimenes ārstiem piešķirto budžetu C hepatīta izmeklējumiem;

6. Veikt koordinētu starpinstitūciju darbu, lai turpinātu mērķtiecīgu C hepatīta izskaušanu ieslodzījumu vietās u. c. paaugstināta riska iestādēs, tostarp izveidojot atbilstošu algoritmu un veicot izmaiņas Ministru kabineta noteikumos Nr.276 "Apcietināto un notiesāto personu veselības aprūpes īstenošanas kārtība", stingri nosakot nepieciešamību ieslodzītajiem, nonākot ieslodzījuma vietā, veikt C hepatīta un HIV infekcijas pārbaudi.

Ik gadu jūlija beigās tiek atzīmēta Pasaules Hepatīta diena. Tās ietvaros tiek īstenotas aktivitātes, lai pievērstu sabiedrības uzmanību C hepatīta radītajiem draudiem, kā arī profilaktiskajiem pasākumiem C hepatīta izplatības ierobežošanai. C hepatīta pacientu apvienība, kas ir viena no Pasaules Hepatīta dienas īstenotājām Latvijā, ir dibināta 2004.gadā, un jau 16 gadus tā cīnās par pacientu tiesībām un hepatīta izskaušanu.