Ar vīrushepatītu C Latvijā ir inficēti aptuveni 40 000 iedzīvotāju

© f64.lv, Kaspars Krafts

Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti gandrīz 3% no izmeklējumiem, informē SIA "Centrālā laboratorija".

"Centrālajā laboratorijā" ir veikts vīrushepatīta C skrīnings, kurā 3068 laboratoriskās bezmaksas pārbaudēs antivielu pret vīrushepatīta C noteikšanai atklāti 97 pozitīvi gadījumi. Tas ir 2,9% no visiem izmeklējumiem.

"Centrālās laboratorijas" valdes locekle, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Jeļena Storoženko norāda, ka tas vērtējams kā salīdzinoši augsts rādītājs.

"Vīrushepatīta C diagnostikā laboratorijas loma ir ļoti nozīmīga, jo tas ir vienīgais veids, kā noteikt, vai cilvēka organisms ir bijis saskarē ar C hepatīta vīrusu. Pirmais izmeklēšanas solis - laboratoriski pārbaudīt antivielu klātbūtni. Ja rezultāts ir pozitīvs, notiek tālākā izmeklēšana," skaidro Storoženko.

Vispirms jānoskaidro, vai pacients kādreiz ir pārslimojis šo infekciju, pat varbūt nemaz to nepamanot, - tad turpmāka izmeklēšana uz vīrusa antigēnu vai RNS klātbūtni būs negatīva. Savukārt, ja pacientam pašlaik ir akūts vai, iespējams, hronisks vīrushepatīts C, - tad minētie rādītāji visticamāk būs pozitīvi.

"Hroniska vīrushepatīta C gadījumā ir īpaši svarīgi veikt laboratoriskos izmeklējumus, lai noskaidrotu, vai pielietotā terapija ir efektīva. Šādos gadījumos obligāti nosaka C hepatīta vīrusa RNS koncentrāciju vai vīrusa slodzi pacienta asinīs," informē laboratorijas pārstāve.

Viņa arī norāda, ka pašlaik Latvijā ir pieejama efektīva valsts apmaksāta terapija, un slimība mūsdienās tiek ārstēta ar labiem rezultātiem.

"Jāatceras, ka pret vīrushepatītu C nav pieejama vakcinācija. Tāpēc, ņemot vērā salīdzinoši augsto slimības izplatību Latvijā, aicinu būt atbildīgiem par savu veselību un veikt pirmo soli slimības atklāšanai," skaidro Storoženko.

Valsts apmaksā izmeklējumus uz vīrushepatītu C ar ģimenes ārsta vai cita speciālista nosūtījumu.

Latvijā veikts epidemioloģiskais pētījums liecina, ka ar vīrushepatītu C Latvijā ir inficēti aptuveni 40 000 iedzīvotāju. "Domājams, ka šis skaits ir daudz lielāks, jo ne visi inficētie ir veikuši izmeklējumu laboratorijā, tādējādi aizvien par savu inficēšanos nezina," norāda "Centrālajā laboratorijā".

"Centrālā laboratorija" ir viens no grupas "Repharm" vadošajiem uzņēmumiem. "Repharm" ietilpst arī AS "Veselības centru apvienība", AS "Sentor farm aptiekas", kā arī zāļu vairumtirgotāja AS "Recipe plus" un augu valsts ārstniecisko līdzekļu ražotāja AS "Rīgas farmaceitiskā fabrika".

Jau ziņots, ka šodien, pasaules hepatīta dienā, Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācija īstenos informatīvo kampaņu "Pārbaudies uz C hepatītu!", kuras gaitā uzsvērs plašākas testēšanas nepieciešamību Latvijā.

Veselība

Kad tauta varēs saprast, kā strādā jaunā zāļu cenu sistēma; kāpēc valsts pilnībā nekompensēja slimā Gabriela ārstēšanu; kādā stadijā ir iespējamie Ārstniecības vai citu likumu grozījumi, kas skar Latvijas pilsoņus, kuri dzīvo ārvalstīs, gūst tur ienākumus un brauc ārstēties uz Latviju, šeit nemaksā neko vai maksā krietni mazāk, lai gan neveic šeit nekādu sociālo ieguldījumu; vai lielajās valsts slimnīcās tiks mazināta birokrātija un štata vietas – intervijas turpinājums ar veselības ministru Hosamu Abu Meri (“Jaunā vienotība”).

Svarīgākais