Ķīnas globālie izaicinājumi

 
©F64

15. maijā ASV prezidents Donalds Tramps izsludināja ārkārtas stāvokli informācijas tehnoloģiju jomā, apgalvojot, ka ASV telekomunikāciju tīklu citas valstis izmantojot spiegošanai un tāpēc ir radīti nozīmīgi draudi ASV nacionālajai drošībai. Rīkojuma ietvaros ASV Tieslietu ministrijai tika uzdots noteikt liegumu ASV uzņēmumiem piegādāt ASV tehnoloģijas Ķīnas uzņēmumam Huawei, kā arī iegādāties jebkuru IT produkciju no Huawei.

Tad atklājās, ka summāro saistību un līdz ar to iespējamo zaudējumu apjoms, kuru nāktos kompensēt ASV uzņēmumiem, var tikt lēsts pat līdz 70 miljardiem dolāru, un tad jau 21. maijā ASV Tieslietu ministrija atļāva turpināt ASV kompānijām sadarbību ar Huawei vēl 90 dienu. Šāda kurioza izpratne par nacionālās drošības draudiem un ārkārtas stāvokļa rīkojuma korekcija daudzos globālos medijos, BBC ieskaitot, tika interpretēta kā netiešs pierādījums tam, ka ASV prezidenta lēmumam ir maz sakara ar nacionālās drošības apdraudējumu, bet ka tas ir veids, kā īstenot ASV biznesa protekcionismu globālā mērogā. Jebkurā gadījumā ASV prezidents Donalds Tramps ir atvēris vēl vienu frontes līniju ASV un Ķīnas tirdzniecības karā.

No ASV varas viedokļa 2019. gads bija pēdējais brīdis, lai mēģinātu apturēt Huawei tehnoloģiskās ietekmes pieaugumu ASV IT sektorā, jo 2018. gadā Huawei izaugsme bija apbrīnojama.

Pagājušajā gadā Dienvidkorejas Samsung saražoja 293 miljonus viedtālruņu, bet Huawei spēja palielināt viedtālruņu ražošanas un pārdošanas apjomu par 30% un saražoja 205 miljonus viedtālruņu. Tika prognozēts, ka šajā gadā Huawei varētu saražot 225 miljonus viedtālruņu, palielinot savu tirgus daļu pasaules viedtālruņu tirgus segmentā līdz pat 16%. Visticamāk, ka šā gada sākumā Huawei jau kļuva par pasaulē otru lielāko viedtālruņu ražotāju, apsteidzot amerikāņu Apple ražošanas apjomus. Tiek prognozēts, ka 2019. gadā Apple saražoto viedtālruņu skaits samazināsies līdz 189 miljoniem vienību, bet Apple daļa pasaules viedtālruņu tirgus segmentā samazināsies no 15% 2018. gadā līdz 13% šogad.

Godīgā konkurencē Huawei apsteidza amerikāņu Apple. Visticamāk, ka Apple var atgūt pozīcijas, tikai piesaistot pret konkurentiem ASV valsts represīvo sistēmu. 2019. gads bija arī pēdējais brīdis, lai ar valdības iejaukšanos mēģinātu apturēt Huawei ietekmes pieaugumu ASV intelektuālā īpašuma sektorā. Pēdējos gados ASV atzīto intelektuālo īpašumu jomā (pēc ASV teritorijā reģistrēto patentu skaita) Huawei uzrādīja nozīmīgu progresu. 2016. gadā Huawei bija 25. vietā starp visiem pasaules uzņēmumiem pēc ASV teritorijā reģistrēto patentu skaita (1202 jauni patenti). Savukārt 2018. gadā ar jauniem 1680 patentiem Huawei jau ieņēma 16. vietu pasaulē. Tiesa, 2018. gadā inovāciju un reģistrēto tehnoloģisko atklājumu jomā Huawei Technologies atpalika gan no Apple - 2120 jaunu patentu, gan no Samsung - jauni 1948 patenti displeju segmentā, bet visos citos tehnoloģiju virzienos vēl 5800 jaunu patentu.

ASV Tieslietu ministrijas sankcija formāli attiecas tikai uz ASV uzņēmumiem, bet, tā kā ASV uzņēmumi būs spiesti pārtraukt sadarbību ar visiem citiem pasaules valstu uzņēmumiem, kuri turpinās savā produkcijā iekļaut ASV Tieslietu ministrijas neatļautās Huawei programmas un komponentus, tad šāds aizliegums faktiski tiek attiecināts uz visu pasauli. Tāpēc lielākie Japānas, Lielbritānijas un citu valstu tehnoloģiju uzņēmumi jau ir sākuši procedūras, lai pārtrauktu ciešas attiecības ar Huawei. Vissāpīgākās sekas iestāsies gadījumā, ja Google īstenos savus draudus un liegs Huawei izmantot Android operētājsistēmu nākamajos Huawei modeļos. Protams, ka vēl ir 90 dienu laiks un pastāv iespēja, ka ASV un Ķīnas tirdzniecības karā tiks panākts izlīgums. Tomēr jau šobrīd iezīmējas noteiktas sekas, kuras iestāsies arī tad, ja ASV un Ķīnas līderiem izdosies atrast kompromisu un atrisināt domstarpības. Pirmais. Ķīnas vadība neļaus tā vienkārši iznīcināt Huawei. Jā, īstermiņā Huawei saskarsies ar ļoti nopietnām problēmām un izaicinājumiem. Taču izspiešana no ASV tirgus var tikt kompensēta ar agresīvāku darbību citos tirgos, ārpus ASV. Otrkārt. IT globālajam sektoram būs jāatrisina problēma, kā bez Huawei patentiem īstenot pāreju uz G5 tehnoloģijām, jo tieši šajā virzienā Huawei ir pasaules priekšgalā. Treškārt. Ļoti ticami, ka Google izdabāšana ASV valdībai iezīmē šā monopolista beigu sākumu. Google atteikums ļaut lietot tās operētājsistēmu Huawei viedtālruņos nozīmē, ka ķīnieši jau tagad ir spiesti mobilizēt savus tehnoloģiskos un intelektuālos resursus, lai radītu nākamajam tehnoloģiskajam līmenim piemērotu jaunu operētājsitēmu.

Ja šāds solis ķīniešiem ilgtermiņā izdosies, tad Tramps ar savu lēmumu nevis apturēs Ķīnas tehnoloģisko izaugsmi, bet tieši pretēji - ASV prezidenta lēmums būs tas grūdiens, kas piespiedīs Ķīnu pārtapt par dominējošo tehnoloģiju superlielvalsti pasaulē.