Hroniska vientulība būtiski palielina sirdslēkmes risku

© Unsplash

Hroniska vientulība var ievērojami palielināt gados vecāku cilvēku insulta risku, liecina jauns pētījums, kas publicēts tiešsaistes žurnālā „eClinicalMedicine”.

„Vientulība arvien vairāk tiek uzskatīta par galveno sabiedrības veselības problēmu. Mūsu atklājumi vēl vairāk parāda, kāpēc tas tā ir. Īpaši hroniskas pieredzes gadījumā mūsu pētījums liecina, ka vientulībai var būt nozīmīga loma insulta biežumā, kas jau ir viens no galvenajiem ilgstošas ​​invaliditātes un mirstības cēloņiem visā pasaulē,” sacīja pētījuma vadošā autore Jenē Soha.

Lai gan iepriekšējie pētījumi ir saistījuši vientulību ar lielāku sirds un asinsvadu slimību risku, vien dažos ir pētīta ietekme uz insulta risku. Šis pētījums ir viens no pirmajiem, kas pierāda saistību starp sociālām izmaiņām un insulta risku laika gaitā.

Izmantojot datus no 2006. - 2018. gada pētnieki novērtēja saistību starp vientulības izmaiņām un insultu biežumu laika gaitā. Šajā laikā 12 161 dalībnieks (visi pieaugušie vecumā no 50 gadiem un kuriem nekad nav bijis insults) atbildēja uz jautājumiem, no kuriem pētnieki izveidoja kopējos vientulības rādītājus.

Četrus gadus vēlāk (2010. - 2012. gadā) 8936 dalībnieki, kas palika pētījumā, atkārtoti atbildēja uz tiem pašiem jautājumiem. Pēc tam pētnieki iekļāva dalībniekus vienā no četrām grupām atbilstoši viņu vientulības rādītājiem divos punktos dzīves laikā.

Pētnieki analizēja katras grupas insulta risku novērošanas periodā, ņemot vērā viņu vientulības pieredzi un kontrolējot citus veselības un uzvedības riska faktorus. Tie ietvēra sociālo izolāciju un depresijas simptomus, kas ir cieši saistīti, bet atšķiras no vientulības.

Rezultāti parādīja saikni starp vientulību un lielāku insulta risku un atklāja, ka hroniska vientulība to palielina visvairāk. Ja vientulība tika novērtēta tikai sākumā, dalībniekiem, kurus uzskatīja par vientuļiem, bija par 25% lielāks insulta risks nekā tiem, kas netika uzskatīti par vientuļiem.

Savukārt tiem dalībniekiem, kuri ziņoja par vientulību divos laika punktos, bija par 56% lielāks insulta risks nekā tiem, kas bija grupā "konsekventi zems", pat ņemot vērā plašu citu zināmo riska faktoru klāstu.

Lai gan sākotnējās analīzes liecina, ka vientulība vienā laika posmā bija saistīta ar lielāku risku, tie, kuri piedzīvoja remisiju vai kļuvuši vientuļi nesen, neuzrādīja skaidru palielinātu insulta riska modeli, kas liecina, ka vientulības ietekme uz insulta risku notiek ilgākā laika posmā.

Svarīgākais