Latvijas burvis dodas uz Maskavu

© Raitis Plauks F64

Pērn septembrī iluzionists, mūziķis, burvis un dažādu austrumu mākslu meistars Maksims Maksimovs pārsteidza žūriju populārajā Krievijas raidījumā «Slavas minūte». Šodien, 7. maijā, viņam atkal jābūt Maskavā, lai piedalītos šajā populārajā raidījumā.

Ar Maksimu Maksimovu »VZ« tikās netālu no lidostas esošajos luksusa apartamentos «Old Captain», kuros Maksims, izrādās, ikdienā mitinās. Jāceļo diezgan daudz, tāpēc ērtāk, ka lidosta turpat pa rokai. Maksims ir gan starptautiskās iluzionistu asociācijas biedrs, gan dalībnieks Cigun Baltijas asociācijā, gan arī talantīgs mūziķis. Jautāts, kā viņu dēvēt, Maksims atbild – par burvi. «Vispirms mani iespaidoja vecvecmāmiņa, kuras māsa bija burve. Ciematā no viņas baidījās, bet arī cienīja, jo tolaik šādi cilvēki pildīja arī ārstu un veterināru pienākumus. Katrā ziņā mana vecmāmiņa daudz par viņu stāstīja – gan ticamas, gan neticamas lietas. Piemēram, tam, ka viņa spējusi pārvērsties par kaķi, es neticu,» pasmaida Maksimovs.

Šie stāsti un vēlāk izlasītās grāmatas puisī nostiprinājušas vēlmi kļūt par tādu cilvēku, kurš prot daudz vairāk nekā citi. Nopietni pievērsties maģijai Maksims sācis 17 gadu vecumā un tagad var jau uzskatīt sevi par pilnvērtīgu profesionāli. Līdztekus ierastiem iluzionistu trikiem viņš apguvis mentālo maģiju, spēj ar prātu iedarboties uz priekšmetiem, hipnotizēt un veikt citas lietas, ko mēdz saukt par brīnumiem. Otra Maksima aizraušanās ir mūzika – elektroģitāras un flautas spēle, ko viņš turklāt dara diezgan neierastā veidā – spēlē divas flautas uzreiz. Vai tiešām viņam piemīt pārdabiskas spējas? Maksims atbild izvairīgi. «Protams, man patīk veikt trikus, kas saistīti ar roku veiklību. Tas ir mans hobijs. Tomēr arī tas, ko es daru, savā būtībā ir kaut kas neparasts,» viņš saka.

Ar enerģiju loka metālu

Ne viss nācis viegli, un nācies veltīt ne mazumu pūliņu, lai būtu apmierināts ar rezultātu. «Ir arī īpaši sarežģīti triki. Piemēram, vienu kustību, kas nepieciešama īpaši sarežģītā kāršu trikā, es mācījos trīs gadus. Tur viss bija jāizdara ārkārtīgi precīzi. Tā principā man treniņos aiziet viss brīvais laiks,» stāsta burvis, kurš uzstājies šovos un konkursos visā pasaulē. Tiesa – ne visos, kur uzaicina. «Piemēram ar šovu «Slavas minūte» bija tā: par kastingu man pastāstīja kāds mans draugs – operators. Piezvanīja un sacīja – ja ir laiks un iespēja, lai atnākot. It kā man toreiz bija laiks un iespēja, taču īsti nebija vēlēšanās. Kādu laiku šaubījos, vai vajadzētu iet, līdz pēdējā brīdī izlēmu to darīt. Atnācu, pārsteidzu žūriju, un man jau uzreiz pateica, kad būs filmēšanās,» klāsta Maksims.

Krievijas šovā viņš izcēlās ar divu flautu vienlaicīgu spēlēšanu, kā arī savu iespaidīgāko triku – metāla locīšanu bez vērā ņemamas pieskaršanās. «Tas nav triks. Spējas iedarboties uz metālu sevī atklāju pavisam nejauši, tomēr nevēlos atklāt detaļas. Varu pateikt, ka agrāk strādāju metālapstrādes darbnīcā un tur metāls bieži bija jāloka. Tas man deva iespēju metālu dziļāk saprast. Tiesa, ar spējām es nevaru izlocīt metālu, kas biezāks par 3 milimetriem. Pārsvarā strādāju ar nerūsējošo tēraudu, sliktāk padodas krāsainie metāli,» stāsta Maksims. «To ir grūti iemācīties un vēl grūtāk paskaidrot. Kā cilvēkam, kurš nokļuvis aklo pasaulē, pastāstīt aklajiem, kas ir pasaule? Iedomājieties, ka aklo pasaules zinātnieki jums uzdod jautājumus – vai jūs tiešām spējat saredzēt kokus un ziedus? Tas taču nav iespējams! Tad viņi jūs visādi pārbauda, uzliek sensorus, lai pārliecinātos, ka jūs tiešām redzat to, ko viņi spēj tikai sataustīt. Bet kā gan viņi varētu pārbaudīt, ja viņi neko nezina par redzi? Mani arī Rīgas Tehniskās universitātes laboratorijā pārbaudīja un secināja, ka no kavitācijas teorijas manas spējas vēl kaut kā varētu izskaidrot, taču ne pilnībā,» saka Maksims.

Sader ar skeptiķiem

Savas spējas Maksimovs demonstrējis arī mūsu televīzijā, kur viņam bija sarīkota tikšanās ar skeptiķiem, tostarp kādu fizikas profesoru, kurš galu galā arī bijis spiests atzīt sakāvi. Vēl vairāk – kāds no skatītājiem vēlāk nolēmis Maksimu tomēr pieķert krāpšanā un saderējis uz naudu, ka viņa klātbūtnē viņš šādu triku nespēs īstenot. «Saderējām, viņš atnāca ar savām karotēm, bet galu galā bija spiests ņemt savus vārdus atpakaļ. Kāds tic, kāds netic. Es negrasos salauzt visu cilvēku pārliecību, lai arī reizēm to gribētos. Patiesībā gribētos ieviest visos cilvēkos pārliecību, ka jebkurš no viņiem spējīgs paveikt to, ko visvairāk vēlas, lai tā būtu māksla, zinātne vai bizness,» stāsta Maksims, piebilstot, ka cilvēks ar viņa spējām būtu ideāls ierocis kādas sektas rokās, kuriem cilvēku pārliecināšanai nepieciešami brīnumi. «Tomēr es to nedaru. Man arī bijuši pietiekami daudz piedāvājumu, kas saistīti ar cilvēku ietekmēšanu. Tomēr šādā rīcībā ir sava bīstamība. Tas, ko es daru, ir izklaidējoši izzinoša darbība, turklāt izzinošā pārsniedz izklaidējošo. Tie ir pasākumi, kuros cilvēks ne tikai gūst baudu, bet arī uzzina kaut ko sev derīgu.» Vai ar to var nopelnīt? «Nu, šeit dzīvot nav lēti,» pasmaida Maksimovs.

Vakara Ziņas

Ieraugot šādu nosaukumu, ir tikai divas versijas – Mendeļejeva tabulā ir ierakstīts jauns ķīmiskais elements vai radusies grupa, kas spēlē metālmūziku. Kurš ir pareizais variants? Otrais. “Murgu purvs” ir otrais šīs apvienības EP jeb minialbums, kas seko 2021. gada aprīlī izdotajam debijas darbam “Purva metāls”.

Svarīgākais