Āboltiņa ar vērienu izmanto sev piešķirtās dienesta stāvokļa privilēģijas

© Vakara Ziņas

Li­kums Saei­mas priekš­sē­dē­tā­jai Sol­vi­tai Ābol­ti­ņai pa­redz valsts ga­ran­tē­tu ap­sar­dzi 24 stun­das dien­nak­tī sep­ti­ņas die­nas ne­dē­ļā. No ju­ri­dis­kā un arī cil­vē­cis­kā vie­dok­ļa tas it kā ne­bū­tu ne­kas slikts, ja vien Saei­mas spī­ke­re ne­bū­tu ie­ma­nī­ju­sies iz­man­tot die­nes­ta au­to­ma­šī­nu, lai lai­kus no­gā­dā­tu sko­lā mei­tu, bet ra­že­nā augu­ma vī­ri ne­tik­tu iz­man­to­ti kā ga­na no­de­rī­gi, lai stum­tu vei­ka­la ra­ti­ņus un pār­nē­sā­tu ie­pir­ku­mu mai­si­ņus...

«Es ne­ko tur ne­va­ru da­rīt, tā ir pa­re­dzēts li­ku­mā. Man ir ap­sar­gā­ja­mās per­so­nas sta­tuss,» la­ko­nis­ki šo si­tu­āci­ju »VZ« ko­men­tē pa­ti Ābol­ti­ņa.

Spī­ke­res gran­di­ozā ie­pir­kša­nās

Ap­rī­ļa iz­ska­ņā »VZ« no­vē­ro­ja, kā Saei­mas priekš­sē­dē­tā­ja Sol­vi­ta Ābol­ti­ņa sa­vu mie­sas­sar­gu uz­rau­dzī­bā de­vās ie­pirkt die­niš­ķo pār­ti­ku liel­vei­ka­lā «Sky&Mo­re». 27. ap­rī­lī ap pulk­sten 18 liel­vei­ka­lā pa­rā­dī­jās arī Ābol­ti­ņa, un līdz ar spī­ke­ri pār­ti­kas mek­lē­ju­mos de­vās arī vi­ņas dro­šīb­nie­ki. Viens no ap­sar­giem pa­li­ka de­žu­rēt pie ie­pir­ku­mu ra­ti­ņiem, bet vēl di­vi vī­ri ko­pā ar Ābol­ti­ņu de­vās iz­lūk­gā­jie­nā gar vei­ka­la plauk­tiem. Ka­mēr vie­nam no ap­sar­giem ti­ka uz­ti­cēts gods nest Saei­mas priekš­sē­dē­tā­jas ie­pir­ku­mu gro­zi­ņu, otrs ap­sar­gā­ja­mās per­so­nas sta­tu­sā eso­šo Ābol­ti­ņu kon­sul­tē­ja pie svai­go ze­me­ņu sten­da. Pir­cē­ji šo ainu uz­tvē­ra ar smai­du un ne­ma­nā­mi cen­tās ie­mū­ži­nāt spī­ke­res ie­pir­kša­nās ak­ci­ju sa­vos mo­bi­la­jos tele­fo­nos. Sa­mak­sā­ju­si par pir­ku­mu, augst­ā amat­per­so­na ar vie­nu no ap­sar­giem pie sā­niem pa­me­ta vei­ka­lu, aiz­mu­gu­rē ejo­ša­jam ap­sar­gam ti­ka uz­ti­cēts nest ie­pir­ku­mu mai­si­ņu, bet tre­šais aiz­stei­dzās uz ma­šī­nu.

Bez ap­sar­giem ne­kur

Ie­priekš Saei­mas priekš­sē­dē­tā­ja līdz­īgā vei­dā de­vu­sies arī vi­zī­tēs pie zob­ār­sta un ci­tur. »VZ« jau vēs­tī­ja, kā Ābol­ti­ņa 1. feb­ru­ārī, otr­die­nas pus­dien­lai­kā, ie­ra­dās Brī­vī­bas un Cē­su ie­las stū­rī eso­ša­jā «Ba­ro­na kvar­tā­lā», pie­stū­rē­jot ar Saei­mas dro­šīb­nie­ku mikro­au­to­bu­su un mel­nu mer­se­de­su. «Mi­nis­tru ka­bi­ne­ta no­tei­ku­mi Nr. 340 liedz man jeb­kā­das tie­sī­bas pār­vie­to­ties sa­vā­dāk. Sa­ska­ņā ar li­ku­mu 24 stun­das dien­nak­tī at­ro­dos Dro­šī­bas po­li­ci­jas ap­sar­gā­ja­mās per­so­nas sta­tu­sā,» »VZ« to­reiz vēs­tī­ja pa­ti Ābol­ti­ņa. La­bi, lai tā bū­tu, ta­ču ik rī­tu dro­šīb­nie­ku ma­šī­na re­dza­ma pie­brau­cam arī pie Rī­gas Fran­ču li­ce­ja, kur mā­cās po­li­ti­ķes jaun­ākā at­va­se An­na. Pa­ti Saei­mas priekš­sē­dē­tā­ja, vai­cā­ta par die­nes­ta pie­šķir­to pri­vi­lē­ģi­ju iz­man­to­ša­nu pri­vā­tām va­ja­dzī­bām, sa­ru­nā ar »VZ« bi­ja la­ko­nis­ka: «Man ir no­teikts ap­sar­gā­ja­mās per­so­nas sta­tuss, tas man liedz jeb­kā­das tie­sī­bas pār­vie­to­ties sa­vā­dā­kā vei­dā kā ti­kai ar ap­sar­dzi un die­nes­ta au­to.»

Kā­pēc jā­sar­gā spī­kers?

Ir sa­pro­tams, ka kāds ma­ni­aks va­rē­tu ap­drau­dēt Valsts pre­zi­den­tu (pie­tie­ka­mi res­pek­tab­la un re­pre­zen­ta­tī­va fi­gū­ra), arī prem­je­ru (dau­dziem ne­tīk pen­si­ju ap­cir­pša­na un ci­ti val­dī­bas pie­ņem­tie lē­mu­mi), bet kā­pēc tik ap­jo­mī­ga ap­sar­gā­ša­na ne­pie­cie­ša­ma spī­ke­riem, no ku­riem ko vai­rāk par pa tri­bī­ni kla­pē­ja­mo āmu­ri­ņu tā­pat ne­var ie­gūt? Saei­mas priekš­sē­dē­tājs skai­tās valsts ot­rā augst­ākā amat­per­so­na, bet, kā­pēc šī per­so­na jā­ap­sar­gā, li­ku­mu blā­ķos at­rast ir prak­tis­ki ne­ie­spē­ja­mi. Mi­nis­tru ka­bi­ne­ta no­tei­ku­mi Nr. 340 no­sa­ka, ka Valsts pre­zi­dents, Mi­nis­tru pre­zi­dents un Saei­mas priekš­sē­dē­tājs ir ap­sar­gā­ja­mās valsts amat­per­so­nas, ta­ču tā­lāk la­sā­mais teksts ti­kai no­sa­ka, kā ir jā­ap­sar­gā šīs un ci­tas amat­per­so­nas, ku­rām tiek pie­šķirts aiz­sar­gā­ja­mo amat­per­so­nu sta­tuss, ta­ču ne­pa­skaid­ro, kā­pēc tie­ši tas jā­da­ra.

Po­li­ti­ķi jū­tas ap­grū­ti­nā­ti

»VZ« diem­žēl ne­iz­de­vās par ra­du­šos si­tu­āci­ju gūt vie­dok­li no Ābol­ti­ņas priekš­te­ča Gun­da­ra Dau­dzes, bet vēl pirms vi­ņa spī­ke­ra ama­tā pa­bi­ju­šie In­du­lis Em­sis un In­grī­da La­ti­mi­ra (la­bāk zi­nā­ma kā Ūd­re) ne­sko­po­jās ar sa­vām pār­do­mām. Iz­rā­dās, abiem pār­spī­lē­tie dro­šī­bas pa­sā­ku­mi ir bi­ju­ši ļo­ti ap­grū­ti­no­ši. «Kad strā­dā­ju [par Saei­mas priekš­sē­dē­tā­ju], sa­ma­zi­nā­ju ap­sar­dzes skai­tu, jo tas ie­spē­ja­mais ap­drau­dē­jums nav tik me­žo­nī­gi liels,» »VZ« at­zi­na La­ti­mi­ra. To­laik vi­ņu sar­gā­ju­ši te­ju 16 (!) cil­vē­ki, spī­ke­rei iz­de­vies šo skai­tu kriet­ni sa­ma­zi­nāt – es­kor­tā pa­li­ku­ši vien trīs ap­sar­gi un di­vi šo­fe­ri. «Man tas per­so­nī­gi bi­ja šaus­mī­gi liels ap­grū­ti­nā­jums. It kā no ne­jau­šī­bām bū­tu jā­ap­dro­ši­na, jo Lat­vi­jā ir da­žā­di jo­cī­gi cil­vē­ki, kas var no­da­rīt ļau­nu, tur­klāt, ja ska­tās no sub­or­di­nā­ci­jas vie­dok­ļa, tad Saei­mas priekš­sē­dē­tājs ir pat pirm­ā augst­ākā valsts amat­per­so­na – pre­zi­den­tam ir vai­rāk re­pre­zen­ta­tī­vas fun­kci­jas. Ta­ču vai šī ap­sar­dze ne­pie­cie­ša­ma 24 stun­das dien­nak­tī? Uz­ska­tu, tas nav va­ja­dzīgs, es sa­vā dar­bā ne­sa­skā­ros ar šaus­mī­gām ļaun­da­rī­bām,» prā­to­ja La­ti­mi­ra.

Sar­gā vai iz­spie­go?

Arī kād­rei­zē­jais Saei­mas priekš­sē­dē­tājs In­du­lis Em­sis stās­tī­ja, ka no šīm «pri­vi­lē­ģi­jām», pro­ti, tapt ap­sar­gā­tam, esot prak­tis­ki ne­ie­spē­ja­mi tikt va­ļā. «Man tas aiz­gā­ja līdz pat asu­miem ar dro­šīb­nie­ku va­dī­bu. Stā­jo­ties ama­tā, ne­pie­cie­šams uz­reiz at­ru­nāt lī­gu­mos šīs at­tie­cī­bas ar ap­sar­dzi. Dro­šī­bas cil­vē­ku rī­cī­bas ie­ro­be­žo­ša­na ir ār­kār­tī­gi grū­ta lie­ta: tā kā pirms tam bi­ju prem­jers, va­rē­ju to re­ali­zēt, ti­kai pa­tei­co­ties rak­stis­kam pie­pra­sī­ju­mam. Ja pa­rak­sta [lī­gu­mus] ne­do­mā­jot, dro­šīb­nie­ki var pie­pra­sīt pat at­se­viš­ķu tel­pu ta­vā per­so­nī­ga­jā mā­jā ap­sar­gā­ša­nai. Sol­vi­ta Ābol­ti­ņa ša­jā ama­tā ir pir­mo­reiz, ie­spē­jams, ka vi­ņa nav lī­gu­mā iz­pē­tī­ju­si vi­sus pun­ktus. Ja esi pa­rak­stī­jis [lī­gu­mu], vairs ne­tiec va­ļā no šiem te­vis dro­šī­bas sar­gā­ša­nas pa­sā­ku­miem: esi spai­du vei­dā ta­jos ie­sais­tīts, un pat grū­ti pa­teikt, kurš ko ap­sar­gā.» Em­sis pie­ļā­va, ka šī ap­sar­dzes sis­tē­ma, ie­spē­jams, do­mā­ta ne­vis, lai sar­gā­tu, bet bū­tu lie­tas kur­sā par ap­sar­gā­ja­mo ik­die­nas gai­tām. To pie­ļā­va arī La­ti­mi­ra: «Mūs­die­nās jeb­ku­ra in­for­mā­ci­ja var būt ļo­ti, ļo­ti vēr­tī­ga.»

Kurš ie­in­te­re­sēts iz­šķēr­dī­bā?

Abas bi­ju­šās valsts augst­ās amat­per­so­nas gan at­gā­di­nā­ja tra­ģis­ko zvied­ru ār­lie­tu mi­nis­tres An­nas Lin­das ga­lu (vi­ņu 2003. ga­da ru­de­nī liel­vei­ka­lā no­dū­ra kāds ma­ni­aks), ta­ču at­zi­na, ka Lat­vi­jā šā­di pre­ce­den­ti ir prak­tis­ki ne­ie­spē­ja­mi un Saei­mas priekš­sē­dē­tā­ju pār­spī­lē­ta­jai ap­sar­dzei nav īpa­ša ie­mes­la – tik­pat la­bi kāds ne­pie­skai­tā­mais var veikt aten­tā­tu pret jeb­ku­ru de­pu­tā­tu. «Ja kāds gri­bē­tu iz­da­rīt kār­tī­gu aten­tā­tu, tad, bai­dos, tā­pat tas iz­do­tos,» do­mā La­ti­mi­ra. Vi­ņa un arī Em­sis at­bal­stī­ja »VZ« priekš­li­ku­mu, ka no Saei­mas priekš­sē­dē­tā­ju pār­spī­lē­ti daudz­skait­lī­gās ap­sar­dzes va­rē­tu lī­dzek­ļu tau­pī­ša­nas no­lū­kos at­teik­ties, ta­ču... «Va­rē­tu sa­ma­zi­nāt au­to un [ap­sar­gā­ša­nā ie­sais­tī­to] cil­vē­ku skai­tu, va­rē­tu pār­traukt ap­sar­dzi nak­tīs – Lat­vi­jas ap­stāk­ļiem pil­nī­gi pie­tie­ka­mi bū­tu ar šo­fe­ri un vie­nu ap­sar­gu. Bet, ja jūs to ie­ro­si­nā­siet, iz­dzir­dē­siet ļo­ti daudz in­te­re­san­tu ar­gu­men­tu, kā­pēc šo kār­tī­bu ne­drīkst at­celt,» mīk­lai­ni iz­tei­cās Em­sis.

Vakara Ziņas

Ieraugot šādu nosaukumu, ir tikai divas versijas – Mendeļejeva tabulā ir ierakstīts jauns ķīmiskais elements vai radusies grupa, kas spēlē metālmūziku. Kurš ir pareizais variants? Otrais. “Murgu purvs” ir otrais šīs apvienības EP jeb minialbums, kas seko 2021. gada aprīlī izdotajam debijas darbam “Purva metāls”.

Svarīgākais