Likums Saeimas priekšsēdētājai Solvitai Āboltiņai paredz valsts garantētu apsardzi 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā. No juridiskā un arī cilvēciskā viedokļa tas it kā nebūtu nekas slikts, ja vien Saeimas spīkere nebūtu iemanījusies izmantot dienesta automašīnu, lai laikus nogādātu skolā meitu, bet raženā auguma vīri netiktu izmantoti kā gana noderīgi, lai stumtu veikala ratiņus un pārnēsātu iepirkumu maisiņus...
«Es neko tur nevaru darīt, tā ir paredzēts likumā. Man ir apsargājamās personas statuss,» lakoniski šo situāciju »VZ« komentē pati Āboltiņa.
Spīkeres grandiozā iepirkšanās
Aprīļa izskaņā »VZ« novēroja, kā Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa savu miesassargu uzraudzībā devās iepirkt dienišķo pārtiku lielveikalā «Sky&More». 27. aprīlī ap pulksten 18 lielveikalā parādījās arī Āboltiņa, un līdz ar spīkeri pārtikas meklējumos devās arī viņas drošībnieki. Viens no apsargiem palika dežurēt pie iepirkumu ratiņiem, bet vēl divi vīri kopā ar Āboltiņu devās izlūkgājienā gar veikala plauktiem. Kamēr vienam no apsargiem tika uzticēts gods nest Saeimas priekšsēdētājas iepirkumu groziņu, otrs apsargājamās personas statusā esošo Āboltiņu konsultēja pie svaigo zemeņu stenda. Pircēji šo ainu uztvēra ar smaidu un nemanāmi centās iemūžināt spīkeres iepirkšanās akciju savos mobilajos telefonos. Samaksājusi par pirkumu, augstā amatpersona ar vienu no apsargiem pie sāniem pameta veikalu, aizmugurē ejošajam apsargam tika uzticēts nest iepirkumu maisiņu, bet trešais aizsteidzās uz mašīnu.
Bez apsargiem nekur
Iepriekš Saeimas priekšsēdētāja līdzīgā veidā devusies arī vizītēs pie zobārsta un citur. »VZ« jau vēstīja, kā Āboltiņa 1. februārī, otrdienas pusdienlaikā, ieradās Brīvības un Cēsu ielas stūrī esošajā «Barona kvartālā», piestūrējot ar Saeimas drošībnieku mikroautobusu un melnu mersedesu. «Ministru kabineta noteikumi Nr. 340 liedz man jebkādas tiesības pārvietoties savādāk. Saskaņā ar likumu 24 stundas diennaktī atrodos Drošības policijas apsargājamās personas statusā,» »VZ« toreiz vēstīja pati Āboltiņa. Labi, lai tā būtu, taču ik rītu drošībnieku mašīna redzama piebraucam arī pie Rīgas Franču liceja, kur mācās politiķes jaunākā atvase Anna. Pati Saeimas priekšsēdētāja, vaicāta par dienesta piešķirto privilēģiju izmantošanu privātām vajadzībām, sarunā ar »VZ« bija lakoniska: «Man ir noteikts apsargājamās personas statuss, tas man liedz jebkādas tiesības pārvietoties savādākā veidā kā tikai ar apsardzi un dienesta auto.»
Kāpēc jāsargā spīkers?
Ir saprotams, ka kāds maniaks varētu apdraudēt Valsts prezidentu (pietiekami respektabla un reprezentatīva figūra), arī premjeru (daudziem netīk pensiju apcirpšana un citi valdības pieņemtie lēmumi), bet kāpēc tik apjomīga apsargāšana nepieciešama spīkeriem, no kuriem ko vairāk par pa tribīni klapējamo āmuriņu tāpat nevar iegūt? Saeimas priekšsēdētājs skaitās valsts otrā augstākā amatpersona, bet, kāpēc šī persona jāapsargā, likumu blāķos atrast ir praktiski neiespējami. Ministru kabineta noteikumi Nr. 340 nosaka, ka Valsts prezidents, Ministru prezidents un Saeimas priekšsēdētājs ir apsargājamās valsts amatpersonas, taču tālāk lasāmais teksts tikai nosaka, kā ir jāapsargā šīs un citas amatpersonas, kurām tiek piešķirts aizsargājamo amatpersonu statuss, taču nepaskaidro, kāpēc tieši tas jādara.
Politiķi jūtas apgrūtināti
»VZ« diemžēl neizdevās par radušos situāciju gūt viedokli no Āboltiņas priekšteča Gundara Daudzes, bet vēl pirms viņa spīkera amatā pabijušie Indulis Emsis un Ingrīda Latimira (labāk zināma kā Ūdre) neskopojās ar savām pārdomām. Izrādās, abiem pārspīlētie drošības pasākumi ir bijuši ļoti apgrūtinoši. «Kad strādāju [par Saeimas priekšsēdētāju], samazināju apsardzes skaitu, jo tas iespējamais apdraudējums nav tik mežonīgi liels,» »VZ« atzina Latimira. Tolaik viņu sargājuši teju 16 (!) cilvēki, spīkerei izdevies šo skaitu krietni samazināt – eskortā palikuši vien trīs apsargi un divi šoferi. «Man tas personīgi bija šausmīgi liels apgrūtinājums. It kā no nejaušībām būtu jāapdrošina, jo Latvijā ir dažādi jocīgi cilvēki, kas var nodarīt ļaunu, turklāt, ja skatās no subordinācijas viedokļa, tad Saeimas priekšsēdētājs ir pat pirmā augstākā valsts amatpersona – prezidentam ir vairāk reprezentatīvas funkcijas. Taču vai šī apsardze nepieciešama 24 stundas diennaktī? Uzskatu, tas nav vajadzīgs, es savā darbā nesaskāros ar šausmīgām ļaundarībām,» prātoja Latimira.
Sargā vai izspiego?
Arī kādreizējais Saeimas priekšsēdētājs Indulis Emsis stāstīja, ka no šīm «privilēģijām», proti, tapt apsargātam, esot praktiski neiespējami tikt vaļā. «Man tas aizgāja līdz pat asumiem ar drošībnieku vadību. Stājoties amatā, nepieciešams uzreiz atrunāt līgumos šīs attiecības ar apsardzi. Drošības cilvēku rīcības ierobežošana ir ārkārtīgi grūta lieta: tā kā pirms tam biju premjers, varēju to realizēt, tikai pateicoties rakstiskam pieprasījumam. Ja paraksta [līgumus] nedomājot, drošībnieki var pieprasīt pat atsevišķu telpu tavā personīgajā mājā apsargāšanai. Solvita Āboltiņa šajā amatā ir pirmoreiz, iespējams, ka viņa nav līgumā izpētījusi visus punktus. Ja esi parakstījis [līgumu], vairs netiec vaļā no šiem tevis drošības sargāšanas pasākumiem: esi spaidu veidā tajos iesaistīts, un pat grūti pateikt, kurš ko apsargā.» Emsis pieļāva, ka šī apsardzes sistēma, iespējams, domāta nevis, lai sargātu, bet būtu lietas kursā par apsargājamo ikdienas gaitām. To pieļāva arī Latimira: «Mūsdienās jebkura informācija var būt ļoti, ļoti vērtīga.»
Kurš ieinteresēts izšķērdībā?
Abas bijušās valsts augstās amatpersonas gan atgādināja traģisko zviedru ārlietu ministres Annas Lindas galu (viņu 2003. gada rudenī lielveikalā nodūra kāds maniaks), taču atzina, ka Latvijā šādi precedenti ir praktiski neiespējami un Saeimas priekšsēdētāju pārspīlētajai apsardzei nav īpaša iemesla – tikpat labi kāds nepieskaitāmais var veikt atentātu pret jebkuru deputātu. «Ja kāds gribētu izdarīt kārtīgu atentātu, tad, baidos, tāpat tas izdotos,» domā Latimira. Viņa un arī Emsis atbalstīja »VZ« priekšlikumu, ka no Saeimas priekšsēdētāju pārspīlēti daudzskaitlīgās apsardzes varētu līdzekļu taupīšanas nolūkos atteikties, taču... «Varētu samazināt auto un [apsargāšanā iesaistīto] cilvēku skaitu, varētu pārtraukt apsardzi naktīs – Latvijas apstākļiem pilnīgi pietiekami būtu ar šoferi un vienu apsargu. Bet, ja jūs to ierosināsiet, izdzirdēsiet ļoti daudz interesantu argumentu, kāpēc šo kārtību nedrīkst atcelt,» mīklaini izteicās Emsis.