Piektdiena, 1.marts

redeem Ilgvars, Ivars

arrow_right_alt Vakara Ziņas

Kultūras ministre šokē ar grūtnieces kleitu

© Kaspars Ūdris

Kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende jau vairākkārt izcēlusies ar saviem komandējumiem un izteikumiem, taču augstās amatpersonas tērpu izvēle ir vēl satriecošāka. Tā nesen ministre «izcēlās», bērēs ierodoties minisvārkos, bet nupat radīja augsni baumām par savu grūtniecību.

»VZ« nolēma uzzināt, ko par sievietes tērpu izvēli saka eksperti – modes mākslinieks Gints Bude un imidža psiholoģe Agrita Grosbarte

Vai ministre ir stāvoklī?

Lai gan Latvijas Nacionālā teātra pirmizrādei «Venēcijas tirgotājs» veltītajā svinīgajā banketā galvenajām personām vajadzēja būt aktieriem, viņus aizēnoja uz to ieradusies kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende ar vīru Antu Grendi. Ministres kleitas izvēle bija šī vakara apspriestākais temats un izskanēja pat versija par gaidāmo ģimenes pieaugumu. Lai gan teorētiski tas būtu iespējams (Jaunzemei-Grendei ir 48 gadi, viņai ir meita Maija), »VZ« avoti ministrijā šādu versiju kategoriski noraidīja. Turklāt ministre banketā neatteicās malkot vīnu, kas it kā nebūtu savienojams ar grūtniecību.

Tērps kā liecinieks

Šī nebūt nav pirmā reize, kad Jaunzeme-Grende pārsteidz ar tērpa izvēli. «Apģērbs ir savdabīga vizītkarte, kas [par valkātāju] pastāsta vairāk, nekā viņš gribētu pats. Piemēram, par audzināšanu, dzīvesveidu, paradumiem, veselību un gaumi,» ministres tēlu »VZ« komentēja imidža psiholoģe Agrita Grosbarte. «Ministres kundzei ar pavadoni vērojami pārliecinoši atšķirīgi koptēli, etiķete to neakceptē. Grims, kleita, kuras siluets stereotipiski liek mums radoši aizdomāties, un kurpes veido vienotu vizuālo tēlu. Rotaslietas ieteiktu nākamreiz aizmirst mājās vai pieskaņot koptēlam. Risks neattaisnojas – zeķes ar vīli šoreiz nav atbilstošas, līdz ar to sabojā kopskatu no aizmugures.»

Nepiedodama necieņa

Krietni skarbāki vārdi ministrei tika veltīti pēc leģendārās aktrises Veltas Līnes bērēm – uz atvadu ceremoniju Nacionālajā teātrī Jaunzeme-Grende ieradās minisvārkos. «Nav runa par ģērbšanās stilu, bet par elementāru pieklājību un cieņu pret aizgājēju. Apmeklējot ceremoniālus pasākumus, mēs ar savu apģērbu paužam cieņu pret notikumu: vīrietis neieradīsies bērēs rozā krāsas uzvalkā un sievietei ir nepieklājīgi vilkt svārkus īsākus kā pieci centimetri zem ceļa. Kultūras ministrei jau nu būtu jāzina etiķetes un protokola normas. Šāda kļūda no ministres puses ir nepiedodama necieņa pret aizgājēju,» uzskata modes mākslinieks Gints Bude. Viņš norāda uz to, ka neatbilstošs svārku garums vai divdomīgs tērps oficiālos pasākumos var radīt arī attiecīgu priekšstatu par valsti. «Ja, tiekoties ar ārvalstu viesiem, ministre ir tērpta šāda garuma svārkos, tad tas jau ir nepiedienīgi un var radīt divdomīgu viedokli par amatpersonu,» norāda Bude.

Nav jau LadyGaga...

Modes mākslinieks norāda, ka sievietei, ieņemot augstu amatu, vajadzētu vairāk piedomāt pie sava izskata un ģērbšanās paradumiem. «Es nesaku, ka ministre nevar valkāt īsus svārkus un izrādīt kājas – var! Var arī ķīseli no grīdas uzlaizīt un zupu ēst, smeļot saujā. Taču ir vispārpieņemtās kultūras normas, un šobrīd mēs, šķiet, komentējam kultūras ministri,» uzsver Bude. Eksperts ministrei iesaka uz oficiāliem un ceremoniāliem pasākumiem izvēlēties klasisku ģērbšanās stilu un ievērot etiķeti. «Ja tā ir LadyGaga, tad var droši arī valsts svētkos ierasties kaut vienā krūšturī, bet valsts amatpersonai ar savu tērpu ir jāpauž cieņa pret pasākumu, kuru viņa apmeklē,» piebilst Bude. Savukārt imidža psiholoģe Grosbarte ministrei iesaka piedomāt pie grima, frizūras un apģērbam pieskaņotiem aksesuāriem. «Modelējot lietišķa cilvēka tēlu, tajā skaitā arī viņa apģērbu, vēlams akcentēt divus galvenos līmeņus: sejas līmeni, jo seja un acis izsaka emocijas un attieksmi, kā ar apģērba līmeni, kur īpaša uzmanība jāpievērš tieši aksesuāriem. Jāatceras par matiem – to stāvoklim, kopšanai un izskatam ir ļoti liela nozīme, ja cilvēks vēlas par sevi radīt pozitīvu iespaidu,» norāda Grosbarte.

Bezcerīgs gadījums

Tiesa, diez vai kaut kas no šiem padomiem derēs Jaunzemei-Grendei, lai gan ar modes pasauli viņa ir labi pazīstama – ne jau velti citēja slaveno Koko Šaneles teicienu «Domājiet par mani, ko jūs gribat, es par jums nedomāju vispār»... Pēc tam gan ministre atvainojās, ka neesot šo tekstu veltījusi visai sabiedrībai, bet tikai komentāru rakstītājiem internetā, taču vārds ir kā bulta – izšausi, atpakaļ neatsauksi. Jāatgādina, ka ministre krita nežēlastībā pēc sava komandējuma uz Austrāliju, uz kurieni devās ļoti izdevīgā laikā – akurāt pēc Ziemassvētkiem un atgriezās tikai 5. janvārī. Pēc tam gan Jaunzeme-Grende dievojās, ka ķengurzemē esot strādājusi teju galvu nepacēlusi un pauda taisnīgo sašutumu par nepateicīgo latvju tautu, kas nav novērtējusi viņas pūles, bet viss velti. Nepateicīgā latvju tauta nevēlējās arī izprast ministres cēlo sirdi, kas, rūpēs par valsts naudas taupīšanu, braucienā līdzi bija ņēmusi nevis valsts atalgotu padomnieku, bet gan vīru, kurš uz tālo zemi devies par savu naudu un strādājis tur gan par nastu nesēju, gan par vīru (saprotiet to, kā gribat...). Šonedēļ Jaunzeme-Grende devās komandējumā uz Maskavu, un atliek vien minēt, vai pēc šī brauciena arī būs kāda rezonanse.