Eiropu aicina “pārtraukt novājinošo atkarību no amerikāņu tehnoloģiju grupām”

© Unsplash

Eiropas Savienība (ES) gatavojas atzīt, ka atraušanās no ASV tehnoloģiju uzņēmumu dominējošā stāvokļa ir “nereāla”, jo pieaug bažas par bloka atkarību no amerikāņu gigantiem, vēsta izdevums “Politico”.

Stratēģijas projekts, kas nonācis izdevuma rīcībā, liecina, ka ES ir maz jaunu ideju, kā atjaunot Eiropu kā nopietnu spēlētāju globālajās tehnoloģijās, pat ja reaģēšana uz jauno transatlantisko realitāti kļūst par galveno prioritāti Briselē.

ASV prezidenta Donalda Trampa atgriešanās Baltajā namā un viņa kareivīgā nostāja pret Eiropu ir atjaunojusi bažas par suverenitāti pār fundamentālām tehnoloģijām, tostarp sociālajiem medijiem un mākoņpakalpojumiem, kā arī par ASV tiesībaizsardzības iestāžu iespējamo piekļuvi datiem, ko apstrādā tādi visuresošie giganti kā “Amazon”, “Microsoft” un “Google”.

Saistībā ar pieaugošo tirdzniecības spriedzi un hibrīddraudiem ES drīzumā publicēs savu Starptautisko digitālo stratēģiju Eiropai. “Tehnoloģiju konkurētspēja ir ekonomikas un drošības imperatīvs visiem, kas tiecas pēc ilgstošas ​​labklājības un stabilitātes,” teikts 9. aprīļa melnrakstā.

Tomēr, runājot par tādiem dominējošiem spēlētājiem kā ASV, “atdalīšanās nav reāla, un sadarbība saglabāsies nozīmīga visā tehnoloģisko vērtību ķēdē”, teikts melnrakstā. Kā valstis, ar kurām sadarbība būs būtiska, minēta Ķīna, kā arī Japāna, Dienvidkoreja un Indija.

Ieteikumi par stratēģiskām tehnoloģiju aliansēm ar līdzīgi domājošām valstīm, lai apvienotos pētniecībā un radītu lielākas biznesa iespējas bloka uzņēmumiem, krasi kontrastē ar pieaugošajiem aicinājumiem virzīties uz protekcionismu.

Eiropai “ierastā biznesa kārtība nav iespējama”, šī gada sākumā rakstīja Marietje Šāke. Viņa ir bijusī Eiropas Parlamenta deputāte no Nīderlandes, kas ir liberāļu partijas pārstāve un ir vadošā balss tehnoloģiju jomā.

Šāke aicināja bloku “pārtraukt novājinošo atkarību no amerikāņu tehnoloģiju grupām un veikt konkrētus pasākumus, lai pasargātu sevi no pieaugošajām briesmām, ko rada šī jaunā, tehnoloģiju virzītā ģeopolitiskā ainava”.

Briselē “Eurostack” ideja, vērienīgs rūpniecības plāns, lai atbrīvotos no ASV tehnoloģiju dominances, uzņem apgriezienus, un galvenie likumdevēji atbalsta šo priekšlikumu.

Stratēģijas projekts atbalsta starptautisku iesaisti tādās kritiski svarīgās tehnoloģijās kā kvantu tehnoloģijas un mikroshēmas, jo “pusvadītāju piegādes ķēžu pieaugošā sarežģītība un ģeopolitiskā nenoteiktība prasa pielāgotu, konkrētai valstij pielāgotu pieeju”. ES ir centusies cita starpā novērst riskanto atkarību no Ķīnas tā saucamo zemo tehnoloģiju mikroshēmu jomā.

Sadarbība varētu ietvert arī vērtīgu mākslīgā intelekta mikročipu rūpnīcu būvniecību ārpus bloka, lai palīdzētu Eiropai palielināt savu ietekmi jaunajā tehnoloģijā, teikts projektā. Tajā būt arī jāiekļauj kopīgi centieni kiberdrošības jomā.

Saskaņā ar jaunāko Eiropas Komisijas darba kārtību stratēģijas iesniegšana paredzēta 4. jūnijā.

Svarīgākais