Slepenais Krievijas satelīts kosmosā, ko ASV amatpersonas uzskata par saistītu ar kodolieroču programmu, šķiet, griežas nekontrolējami, kas liecina, ka tas, iespējams, vairs nedarbojas un varētu apdraudēt Maskavas centienus kosmosa ieroču jomā, atsaucoties uz ASV analītiķiem, vēsta aģentūra “Reuters”.
Satelīts “Cosmos 2553”, ko Krievija palaida orbītā dažas nedēļas pirms iebrukuma Ukrainā 2022. gadā, pēdējā gada laikā ir piedzīvojis vairākus nepareizas griešanās periodus, liecina kosmosa izsekošanas uzņēmuma “LeoLabs” Doplera radara dati un “Slingshot Aerospace” optiskie dati.
Satelīts, kas tiek uzskatīts par Krievijas izlūkdienestu radara satelītu, kā arī radiācijas testēšanas platformu, pagājušajā gadā nonāca ASV apsūdzību centrā, ka Krievija gadiem ilgi izstrādā kodolieroci, kas spēj iznīcināt veselus satelītu tīklus, piemēram, “SpaceX” plašo “Starlink” interneta sistēmu, ko izmanto Ukrainas karaspēks.
ASV amatpersonas lēš, ka “Cosmos 2553” mērķis, lai gan pats par sevi nav ierocis, ir palīdzēt Krievijai izstrādāt kodolieroci pret satelītiem. Krievija ir noliegusi, ka tā izstrādā šādu ieroci, un apgalvo, ka “Cosmos 2553” ir paredzēts pētniecības mērķiem.
Krievija, leģendāra kosmosa lielvalsts, kas 1961. gadā palaida pirmo cilvēku kosmosā, gadu desmitiem ir iesaistījusies drošības sacensībā kosmosā ar ASV, kas pēdējos gados ir pastiprinājusies un nonākusi sabiedrības uzmanības lokā, jo Zemes orbīta kļūst par privātā sektora konkurences un militāro tehnoloģiju karsto punktu.
Satelīts “Cosmos 2553” atrodas relatīvi izolētā orbītā aptuveni 2000 km virs Zemes, novietots kosmiskā starojuma karstā zonā, no kuras sakaru vai Zemes novērošanas satelīti parasti izvairās.
“LeoLabs” novembrī, izmantojot Doplera radara mērījumus no sava globālā zemes staciju tīkla, atklāja, satelīta neparedzamās kustības. Decembrī uzņēmums paaugstināja savu novērtējumu uz "augstu pārliecību", ka tas krīt, pamatojoties uz papildu radara datiem un satelīta attēliem, ko uzņēmis cits kosmosa uzņēmums.