Latvijas U16 vīriešu basketbola izlase trešdien, 20. augustā, plkst. 18:00 Ogres 1. vidusskolā spēlēs pret divkārtējo Eiropas kadetu čempioni Grieķiju. Divarpus stundas ātrāk laukumā dosies Horvātijas un Bosnijas komandas. Cīņu par medaļām turpinās trīs spēcīgākās B grupas komandas.
Eiropas kadetu čempionātos tradicionāli labākos panākumus guvuši dienvidnieki. Turnīra 43 gadu vēsturē, neskaitot PSRS un Dienvidslāvijas uzvaras, viņu dominance tikusi pārtraukta vienu vienīgu reizi. Tas notika 2008. gadā Itālijā, kad pirmo vietu izcīnīja Lietuvas 1992. gadā dzimušo spēlētāju paaudze ar Jonu Valančūnu priekšgalā.
Pārējās reizēs uzvarētāji nākuši tikai no Vidusjūras vai Balkānu valstīm. Turki, horvāti, spāņi, serbi – minētās četras valstis uzskatāmas par parastajiem aizdomās turamajiem. Labos gados ar viņiem var paspēkoties Francija, Grieķija vai Itālija, savukārt ziemeļniekus vislabāk pārstāvējuši lietuvieši.
Ogrē un Rīgā būs citādi. Šoreiz pretendentu lokā iekļaujamas uzreiz divas Baltijas valstis – Latvija un Lietuva. Abas ir ambiciozas, spēcīgas un labiem spēlētājiem bagātas. Gan latviešiem, gan lietuviešiem būs mājas laukuma priekšrocības (nav jāšaubās, ka “play-off” spēlēs dienvidu kaimiņiem par tukšām tribīnēm nevajadzēs sūdzēties).
Latvijas 1998. gadā dzimušos spēlētājus raksturo gan talants, gan darba spējas. Līderus nav jāskubina trenēties individuāli un viņu dotības nav paslīdējušas garām meistarkomandām. Cēsu uzbrucējs Rodions Kurucs noslēdzis līgumu ar “VEF Rīga”, DSN audzēknis Artūrs Strautiņš nākamos trīs gadus trenēsies Itālijas kluba “Reggio Emilia” sistēmā.
Otra lielā Latvijas izlases priekšrocība ir sastāva dziļums. Katrā pozīcijā pulcēti vismaz divi līdzvērtīgi spēlētāji un tas nozīmē, ka iespējams samazināt jaunatnē raksturīgo kritumu skaitu. Pietrūkst garu centra spēlētāju, taču komandā ir gari un atlētiski uzbrucēji, kā arī individuāli spēcīgi aizsargi.
Treškārt, U16 izlasē apvienojušies uzvarētāji. Sākot no janvāra, Jāņa Gailīša trenētie puiši uzvarējuši 18 no 20 spēlēm (90%), vienīgās neveiksmes piedzīvojot pret Itāliju (53:61) un Lietuvu (63:70). Uzvarēto pretinieku sarakstā ir Krievija (4-0), Francija (3-0), Igaunija, Polija (2-0), Somija, Zviedrija, Bosnija, Turcija, Slovēnija, Argentīna un Grieķija.
Pirmie pretinieki grieķi aprīlī tika apspēlēti Belgardes turnīrā (73:64). Grieķija toreiz palika ceturtajā vietā, taču savstarpējā spēlē prata pieveikt pirmās vietas īpašnieci Itāliju (70:60). Latvija finišēja otrajā pozīcijā, apsteidzot mājinieci Franciju.
Grieķi uzskatāmi par nopietniem pretiniekiem. Viņu priekšteču rēķinos ir divi Eiropas zelti (1989, 1993), pieci fināli (1975, 1991, 1991) un divas bronzas (1995, 2013). Tiesa, no pērnā gada medaļniekiem sastāvā nav neviena puiša, tādējādi jaunajai paaudzei visu būs jāizcīna pašiem.