Valsts prezidents: nokaitētā atmosfēra starp politiķiem nekur nepazudīs

© Ģirts Ozoliņš / F64

Patlaban Latvijā vērojama partiju aktīva cīņa par vēlētājiem un nākamo vairāk nekā piecu mēnešu laikā līdz vēlēšanām turpināsies asas diskusijas, intervijā Latvijas Radio sprieda Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

Taujāts, vai nokaitētā atmosfēra, kāda starp politiķiem vērojama aizvadīto dienu laikā, būs vērojama arī turpmāk, Valsts prezidents uzsvēra, ka šis ir vēlēšanu gads - gan koalīcijā, gan opozīcijā un arī ārpus Saeimas esošās partijas cīnās par iekļūšanu nākamajā parlamentā.

Viņš vērtēja, ka par vēlētājiem notiek asa cīņa, kuru pastiprina fakts, ka socioloģiskās aptaujas norāda uz lielu neizlēmušo skaitu. Valsts prezidents atzina, ka vēlēšanu laiks vienmēr ir saspringts. Rinkēvičs atkārtoja iepriekš pausto, ka priekšvēlēšanu gaisotne veidojās jau pagājušā gada rudenī saistībā ar Stambulas konvenciju, taču, jo tuvāk būs vēlēšanas, jo asākas būs diskusijas.

Vai tas nozīmē dramatiskas darbības valdības sakarā? Tas būs valdības partiju pašu izšķiršanās jautājums. Esmu skaidri definējis, ka pieturēšos pie Satversmē noteiktās politiskās neitralitātes, savā ziņā pie arbitra lomas un katru priekšvēlēšanu izteikumu, peripetijas nekomentēšu. Manuprāt, nākamie pieci ar pusi mēneši tādi arī būs," teica Valsts prezidents.

Jautāts, kāpēc valsts īstermiņa aizdevums lidsabiedrībai "airBaltic" varēja kļūt par iemeslu valdības sabrukšanai, Rinkēvičs aicināja šo jautājumu uzdot Ministru prezidentei Evikai Siliņai (JV), kura trešdien paziņoja, ka esot gatava koalīcijas izjukšanai, lai nodrošinātu Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) atbalstu Saeimā īstermiņa aizdevuma piešķiršanai.

Valsts prezidents uzsvēra, ka premjere viņu informēja par valdības sēdi, tika pieprasīta informācija no atbildīgajām institūcijām, tostarp no Satiksmes ministrijas un Valsts kontroles, lai saprastu, kāda ir situācija uzņēmumā. Rinkēvičs akcentēja, ka politiskā neitralitāte nenozīmē nesekošanu līdzi politiskajai dzīvei. Viņa padomnieki ir regulārā saziņā ar visām Saeimā pārstāvētajām frakcijām.

"Daudzi jautājumi, kas skar "airBaltic", ir saistīti gan ar ģeopolitisko situāciju, gan ar lēmumiem, kas pieņemti iepriekš un citiem aspektiem, par to ir diskutēts. Tomēr vairāku ekonomikas nozares, sabiedrisko organizāciju pārstāvju uzskats bija, ka jācenšas darīt visu, lai "airBaltic" noturētos," teica Valsts prezidents.

Viņaprāt, ir skaidrs, ka bez nopietna biznesa modeļa attīstības plāna maiņas aizdevums 30 miljonu eiro apmērā nebūs pēdējais. Valsts prezidents atzīmēja, ka daudziem politiķiem, deputātiem un sabiedrībai ir pamatoti jautājumi, kas ar aviokompāniju notiks tālāk, taču, kāpēc tas kļuva par zināmu pārbaudes jautājumu, esot jāvaicā tiem, kas bijuši iesaistīti sarunās visu laiku, jo notikumi mēdz attīstīties tik strauji, ka nav skaidrs, kāpēc pa dienām mainās izteikumi un lēmumi.

"Vai lēmumi, par kuriem esmu informēts no preses paziņojumiem pēc koalīcijas sarunas, rezultēsies ar atrisinājumu? Īstermiņā - jā, taču nākamā lēmuma pieņemšanas diena, raugoties no politiskā kalendāra, nav tālu. Atbildības jautājumi ir noteikti. Vai nākamnedēļ mūs negaida kāds cits jautājums? Pieļauju, ka gaida," atzīmēja Valsts prezidents.

Jau rakstīts, ka Saeimas deputātu vairākums šodien piekrita valsts īstermiņa aizdevuma izsniegšanai nacionālajai aviokompānijai "airBaltic" 30 miljonu eiro apmērā.