Pētījumā atklāts, kāpēc daži cilvēki atceras sapņus, bet citi ne

© Unsplash

Vai zinājāt, ka daži cilvēki sapņus atceras vieglāk nekā citi? Nu, tam ir noskaidrots iemesls, ziņo vice.com.

Sapņu atcerēšanās spēja piemīt daudziem no mums, taču, iespējams, dažādos apmēros. Piemēram, jūs varētu atcerēties, 70 procentus no saviem sapņiem, bet jūsu draugs var atcerēties tikai aptuveni 25 procentus no saviem sapņiem.

Saskaņā ar uzņēmuma “Acta Biomed” pētījumu, kas publicēts Itālijas Nacionālās medicīnas bibliotēkas paspārnē, "spēja atcerēties sapņus var būt atkarīga no daudziem faktoriem, piemēram, personības, radošuma, garīgā stāvokļa, kognitīvām funkcijām, kā arī somatiskajiem simptomiem."

Tomēr jaunie dati precizē dažus faktorus, kas ietekmē sapņu atcerēšanos. Saskaņā ar pētījuma kopsavilkumu, pētnieki savāca sapņu ziņojumus, demogrāfisko informāciju un psihometriskos, kognitīvos, aktigrāfiskos un elektroencefalogrāfiskos datus pieaugušajiem.

Mēs noskaidrojām, ka attieksme pret sapņošanu, nosliece uz prāta klejošanu un miega modeļi ir saistīti ar varbūtību ziņot par sapni pēc pamošanās no rīta," atklāja pētījuma autori. "Iespējamību atsaukt atmiņā sapņu saturu ietekmē vecums un neaizsargātība pret traucējumiem. Turklāt šķita, ka sapņu atcerēšanos ietekmēja miega modeļu izmaiņas un sezonālas svārstības

Sapņus labāk atcerējās tie cilvēki, kuriem bija pozitīva attieksme pret saviem sapņiem, kā arī tiem, kuri ļāva prātam klīst. Turklāt garš, viegls miegs uzlaboja sapņu atcerēšanos. Pētījuma autori arī atzīmēja "lielāku atmiņu jaunākiem indivīdiem un sievietēm".

Rudenī un ziemā sapņu atsaukšanas biežums bija mazāks, kas liecina, ka silts klimats var palielināt mūsu spēju atcerēties savus sapņus.

"Mūsu atklājumi liecina, ka sapņu atcerēšanās nav tikai nejaušības jautājums, bet arī personīgās attieksmes, kognitīvo īpašību un miega dinamikas mijiedarbības atspoguļojums," sacīja pētījuma vadošais autors Džulio Bernardi.

"Šīs atziņas ne tikai padziļina mūsu izpratni par sapņu mehānismiem, bet arī ietekmē sapņu lomas izpēti garīgajā veselībā un cilvēka apziņas izpētē."