Gandrīz ceturtdaļai saldūdens dzīvnieku, tostarp krabjiem, vēžiem, garnelēm un zivīm, draud izmiršana, liecina jauns globāls pētījums, vēsta thehill.com.
Novērtējumā konstatēts, ka 24 procentiem dzīvnieku, kas dzīvo saldūdeņos, piemēram, dīķos, strautos, ezeros, upēs un mitrājos, pastāv liels risks izmirt.
Katrīna Seijere, Starptautiskās Dabas aizsardzības savienības (IUCN) saldūdens bioloģiskās daudzveidības vadītāja un pētījuma galvenā autore, sacīja, ka saldūdens biotopos dzīvo 10 procenti no visām planētas sugām. Seijere brīdināja, ka šie dzīvnieki ir "galvenais" faktors plūdu kontrolei, drošam dzeramajam ūdenim un klimata pārmaiņu mazināšanai, un tāpēc tie ir jāaizsargā.
Pētījumā iesaistītie pētnieki pārbaudīja gandrīz 23 500 IUCN apdraudēto sugu "sarkanajā sarakstā" iekļautos dzīvniekus, atklājot, ka daži no "izplatītajiem" draudiem dzīvnieku labbūtībai ir aizsprosti, piesārņojums, lauksaimniecība, ūdens ieguve un invazīvās sugas.
Lielākais apdraudēto saldūdens dzīvnieku skaits ir Titikakas ezerā Dienvidamerikā, Viktorijas ezerā Āfrikā, Rietumgetos Indijā un Šrilankas mitrajā zonā, liecina pētījums. Visās šajās vietās ir viena no lielākajām bioloģiskajām daudzveidībām pasaulē.
Liela mēroga pētījums, kurā piedalījās simtiem zinātnieku, bija līdz šim lielākais saldūdens dzīvnieku novērtējums.
"Vēsturiski saldūdeņu svarīgā loma globālās bioloģiskās daudzveidības aizsardzībā nav ņemta vērā un galvenās atšķirības šo sistēmu pārvaldībā tiek atzītas tikai tagad," paziņojumā sacīja Ņūmeksikas Bioparka biedrības aizsardzības direktors Tims Lions.
"Ir obligāti jāsadarbojas dabas aizsardzības dalībniekiem, lai risinātu problēmas, kas saistītas ar piesārņojumu, tuvredzīgu biotopu pārveidošanu un invazīvo sugu izplatību," viņš piebilda.
IUCN ziņojumā konstatēts, ka gandrīz 25 procentiem saldūdens zivju draud izzušana un ka vismaz 17 procentus no tām, kurām draud izzušana, ietekmē klimata pārmaiņas.