Kāpēc kuprainais valis nopeldēja rekordgarus 13 046 kilometrus, šķērsojot planētu caur trīs okeāniem? Iespējams, viņš apmaldījās savā parastajā maršrutā vai mainīgais klimats lika viņam doties tālāk, meklējot pārtiku, vēsta raidorganizācija CBC.
Taču jūras pētniecības zinātniecei Alinai Akajai ir aizdomas, ka viņš ir vienkārši "foršs čalis", kas pēta okeānus, lai satiktu jaunas foršas meitenes.
Akaja ir līdzautore jaunam pētījumam, kurā dokumentēta, domājams, visilgākā reģistrētā kuprvaļa migrācija no Kolumbijas Klusā okeāna piekrastes uz Indijas okeānu netālu no Zanzibāras. Iepriekšējais rekords bija 10 000 kilometru no Brazīlijas līdz Madagaskarai, kas tika uzstādīts 2010. gadā.
Vaļa ceļojums bija tik garš un neparasts, ka zinātnieki vispirms domāja, ka tā ir kaut kāda tehnoloģiska kļūda.
Mēs vēlējāmies pārbaudīt, pārbaudīt, un vēlreiz pārbaudīt, vai nav pieļauta kāda kļūda," sacīja Akaja no Tanzānijas vaļveidīgo programmas. "Bet nē, tas bija tikai viens kuprvaļu tēviņa klejojums, kas devās kruīzā, lai meklētu mātītes.
Zinātnieki apgalvo, ka atklājumi, kas publicēti žurnālā “Royal Society Open Science”, sniedz jaunu ieskatu kupraino vaļu migrācijas modeļos un varētu būt pat zīme, ka suga piedzīvo “kultūras” pārmaiņas, pielāgojas mainīgajiem okeāniem un ceļo citādāk nekā iepriekšējās paaudzes.
Vaļu identificēšanas atslēga slēpjas to astēs, kurām ir unikāli marķieri. Saskaņā ar Akajas pausto, attiecīgajam kuprvalim uz astes ir nospiedums, kas atgādina galvaskausu. "Tas ir gandrīz kā tetovējums," viņa teica.
Izmantojot mākslīgā intelekta algoritmu, zinātnieki izsekoja vali ar “tetovējumu” viņa masīvajā ceļojumā.
Viņš pirmo reizi parādījās kuprvaļu nārstošanas vietas tuvumā pie Kolumbijas 2013. gadā un pēc tam atkal 2017. gadā. Pēc tam viņš 2022. gadā parādījās netālu no Zanzibāras, arhipelāga, kas atrodas Āfrikas austrumu krastā un ir daļa no Tanzānijas.
Zinātniekiem līdz galam nav skaidrs, kāpēc valis devās tik netradicionālā ceļojumā, nevis devās uz Rietumantarktikas pussalu, kā to parasti dara Kolumbijas vaļi.
Iespējams, viņam bija jādodas uz dažādām Arktikas daļām, lai meklētu pārtiku un kuprvalis attiecīgi pielāgoja savu pārošanās maršrutu.
Vai arī zinātnieki pieļauj, ka viņš “meklēja citu partneri, jo Kolumbijā neatrada to, kas viņam patika." Tas varētu būt simptoms lielākai paaudžu maiņai. Kādreiz kuprainie vaļi tika izmedīti gandrīz līdz izmiršanai, un to populācijas sāk atjaunoties tikai pēdējās desmitgadēs.