Kamēr Putins cenšas pārliecināt krievus par “ekonomisku izrāvienu”, realitāte liecina par pretējo, raksta “dialog.ua”.
Krievijas prezidents Putins atkārtoti uzsvēris Krievijas ekonomikas “sasniegumus”, apgalvojot, ka tās izaugsme būs 4%, kas it kā pārsniedz eirozonas valstu attīstības tempus.
Tomēr pat paši Krievijas ekonomikas eksperti runā par Kremļa vadītāja viltus retoriku, norādot uz manipulācijām un datu sagrozīšanu.
Putins apgalvo, ka Krievijas ekonomika aug straujāk nekā Eiropā, kur eirozonas IKP pieaugs tikai par 1%. Tomēr viņš nepiebilst, ka eirozonas IKP ir 18,3 triljoni USD, bet Krievijas IKP tik tikko sasniedz 2 triljonus USD, tādējādi pat pieticīgs 1% pieaugums Eiropā ir līdzvērtīgs daudz lielākam pieaugumam absolūtajos skaitļos nekā 4% Krievijā, raksta ekonomikas analītiķis Anatolijs Nesmijans.
Krievijas ekonomika joprojām nav atguvusies līdz 2022. gada līmenim - pērn Krievijas IKP bija 2,3 triljoni ASV dolāru, bet šogad tas samazinājās līdz 2 triljoniem dolāru, neskatoties uz ziņoto pieaugumu.
Galvenais izaugsmes virzītājspēks Krievijā ir militāri rūpnieciskais komplekss, kas palielina tanku, šāviņu un cita militārā aprīkojuma ražošanu, tomēr arī šī ekonomikas struktūra atstāj patēriņa tirgu lejupslīdē, un bruto rādītāji tiek izmantoti tikai tam, lai manipulētu ar sabiedrisko domu.
"Tas, kā tieši ieroču ražošana kompensēs piedāvājuma samazināšanos patēriņa tirgū, pagaidām nav skaidrs," raksta Nesmijans.
Pat Krievijas departamentu oficiālās prognozes neapstiprina Putina optimismu - Krievijas Federācijas Ekonomikas attīstības ministrija prognozē ekonomikas izaugsmi 3,9% apmērā, savukārt Krievijas Centrālā banka prognozē pieticīgākus 3,5%.
Šie skaitļi ir zemāki par Putina paziņotajiem un parāda, ka viņa izteikumi ir tālu no patiesā stāvokļa, kamēr Putins turpina izmantot ekonomikas datus sava tēla stiprināšanai, taču eksperti ir pārliecināti, ka viņa izteikumi ir tikai propagandas instruments, kas nav pamatots ar reāliem panākumiem. Manipulētie skaitļi, sarūkošais patērētāju sektors un neobjektivitāte pret militārajiem izdevumiem liecina, ka Krievijas ekonomika atrodas krīzē, neskatoties uz Kremļa lielīgajiem apgalvojumiem.