Reģistrēts mazākais jaunu HIV infekciju skaits kopš astoņdesmitajiem

© Dāvis Ūlands / F64

Pagājušajā gadā ar HIV inficējās mazāk cilvēku nekā jebkad agrāk kopš slimības pieauguma astoņdesmito gadu beigās, otrdien paziņoja Apvienoto Nāciju Organizācija, brīdinot, ka šī samazināšanās joprojām ir pārāk lēna, vēsta “Radio France Internationale”.

Saskaņā ar jauno UNAIDS aģentūras ziņojumu 2023. gadā ar šo slimību saslima aptuveni 1,3 miljoni cilvēku. Tas joprojām ir vairāk nekā trīs reizes lielāks nekā nepieciešams, lai sasniegtu ANO mērķi - līdz 2030. gadam izbeigt AIDS kā sabiedrības veselības apdraudējumu.

Aptuveni 630 000 cilvēku pagājušajā gadā nomira no slimībām, kas saistītas ar AIDS, kas ir zemākais līmenis kopš 2,1 miljona maksimuma 2004. gadā, teikts ziņojumā pirms Pasaules AIDS dienas svētdien (Pasaules AIDS dienu ikgadēji atzīmē 5. decembrī).

Liela daļa progresa tika attiecināta uz pret-retrovīrusu ārstēšanu, kas var samazināt vīrusa daudzumu pacientu asinīs. Tomēr no gandrīz 40 miljoniem cilvēku visā pasaulē, kas dzīvo ar HIV, aptuveni 9,3 miljoni nesaņem ārstēšanu, brīdināts ziņojumā.

Un, neskatoties uz globālo progresu, 28 valstīs pagājušajā gadā tika reģistrēts HIV infekciju pieaugums.

UNAIDS direktora vietniece Kristīne Steglinga sacīja, ka "progresu ir veicinājuši biomedicīnas sasniegumi, sasniegumi cilvēktiesību aizsardzībā un kopienas aktīvisms".

"Taču joprojām ir lielas nepilnības cilvēktiesību aizsardzībā, un šīs nepilnības neļauj pasaulei nonākt uz ceļa, kas izbeidz AIDS," viņa sacīja tiešsaistes preses konferencē.

Viņa brīdināja, ka, ja pašreizējās tendences turpināsies, "mums būs daudz, daudz lielāks HIV inficēto cilvēku skaits ilgi pēc 2030. gada".

Cerība tuneļa galā

Šobrīd tiek izstrādātas jaunas zāles, ar nosaukumu “Lenakapavir”, kuras agrīnajos pētījumos ir atklāts, ka tās ir 100% efektīvas HIV infekcijas profilaksē.

Taču bažas rada medikamenta augstā cena — ASV farmācijas gigants “Gilead” dažās valstīs par šo medikamentu ir iekasējis aptuveni 40 000 USD gadā no vienas personas.

Pagājušajā mēnesī “Gilead” paziņoja par darījumiem ar ģenērisko zāļu ražotājiem, lai ražotu un pārdotu zāles par zemākām izmaksām dažās valstīs ar zemākiem ienākumiem. Tomēr aktīvisti ir brīdinājuši, ka šie darījumi nepalīdzēs simtiem miljoniem cilvēku ar HIV.