ASV un Krievijas dubultpilsonis nonāk cietumā par "nacisma reabilitēšanu"

© Gints Ivuškāns / F64

Sanktpēterburgas tiesa trešdien notiesājusi ASV un Krievijas dubultpilsoni par "nacisma reabilitēšanu", jo viņš sociālajā tīklā netieši kritizējis karu.

Jurijam Maļevam piespriests trīsarpus gadu cietumsods.

Maļevs tika aizturēts decembrī pēc tam, kad Krievijas sociālajā tīklā "Odnoklassniki" dalījās ar attēliem, kuros bija redzama melni oranžā Georga lenta. Tiesas dokumentos teikts, ka vienā no attēliem bija redzama lenta, kas piesprausta pie līķa, un paraksts: "Kā pareizi nēsāt Svētā Georga lentu." Tiesas dokumentos norādīts, ka Maleva ieraksti sociālajā tīklā "pazemojuši Otrā pasaules kara veterānu godu un cieņu".

Maļevs tiesā atzina vainu viņam izvirzītajās apsūdzībās, paziņoja tiesa.

Tiesas dokumentos norādīts, ka apsūdzētais agrāk strādājis par apsargu sporta kompleksā "Match Point" Bruklinā.

Krievija pēc atkārtotā iebrukuma Ukrainā pieņēma likumu, kas paredz bargus sodus par informāciju, kas, varasiestāžu skatījumā, apmelo vai noniecina Krievijas armiju. Likums tiek plaši izmantots pret tiem, kas publiski kritizē karu vai Kremli, tai skaitā pret tiem, kas pametuši Krieviju. Daudzi ir notiesāti aizmuguriski.

Apsūdzības par "nacisma reabilitēšanu" - nodarījumu, par ko var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem - izvirzītas tiem, kurus varasiestādes uzskata par opozīcijas atbalstītājiem.

Analītiķi pieļauj, ka Maskava varētu izmantot ieslodzītos amerikāņus, lai kaulētos ar ASV. Starp pēdējā laika skaļākajām lietām ir amerikāņu žurnālista Evana Gerškoviča aizturēšana par "spiegošanu" 2023.gada martā un ASV un Krievijas žurnālistes Alsu Kurmaševas aizturēšana 2023.gada oktobrī par to, ka viņa nav reģistrējusies kā "ārvalstu aģente".

Svarīgākais