Britu skolēniem māca šariata likumus

Britu raidkorporācijas BBC veiktais pētījums liecina, ka tūkstošiem musulmaņu bērnu Lielbritānijā zināšanas par islāmu gūst no Saūda Arābijā izdotām mācību grāmatām, kas slavina šariata likumus, sludina, ka "neticīgie" degs elles ugunīs un ir pārpilnas ar antisemītiskiem izteikumiem.

BBC raidījums Panorama noskaidrojis, ka šādas mācību grāmatas tiek izmantotas musulmaņu mācību iestādēs, kuras aptuveni 5000 Lielbritānijā dzīvojošie islāmticīgie bērni vecumā no sešiem līdz astoņpadsmit gadiem apmeklē nedēļas nogalēs. Šīs skolas darbojas organizācijas, kas sevi dēvē par Saūdu studentu klubi un skolas Apvienotajā Karalistē un Īrijā, paspārnē, taču BBC rīcībā esošie dati liecina, ka vismaz viena skola, kas atrodas Londonā, ir Saūda Arābijas valdības īpašumā un finansējumu saņem no saūdarābu karaļnama.

Attiecīga ir arī skolas mācību programma, kas bāzēta uz Saūda Arābijā izdotiem un šīs valsts reliģiju un ideoloģiju slavinošiem mācību līdzekļiem. Tajos skaidri un gaiši norādīts, ka neticīgie jeb ļaudis, kuri nav pieņēmuši islāma ticību, nav uzskatāmi par pilnvērtīgiem cilvēkiem un viņus gaida mokoša aizkapa dzīve. AP vēsta, ka mācību grāmatas ir pārpilnas ar antisemītiskiem izteikumiem, piemēram, apgalvojumiem, ka Allāhs sodījis daļu ebreju par vēlmi kontrolēt visu pasauli un tās resursus, pārvēršot viņus par cūkām vai pērtiķiem. Mācību grāmatā, kas domāta 15 gadu veciem Lielbritānijas iedzīvotājiem, rakstīts: "Cilvēkiem, kuri pieķerti zagšanā, tiek nocirsta plauksta, bet atkārtota nozieguma gadījumā – pēda. Zagļiem labā roka jānocērt pie plaukstas locītavas un jāpiededzina, lai viņi nenoasiņotu." Tajā pašā grāmatā rakstīst, ka saskaņā ar šariata likumiem sods par homoseksuālismu ir nomētāšana ar akmeņiem līdz nāvei, sadedzināšana sārtā vai arī nomešana no klints bezdibenī vai jūrā.

BBC aicinājusi šo mācību grāmatu komentēt Lielbritānijas izglītības ministram Maiklam Govam, taču viņš bijis diezgan izvairīgs, vēsta AP. "Man nav nodoma vai vēlmes iejaukties Saūda Arābijas valdības politikā attiecībā uz šīs valsts izglītības sistēmu. Taču man ir skaidrs, ka angļu skolās nekāda antisemītiska propaganda vai homofobijas un citu aizspriedumu kultivēšana nav pieļaujama," sacījis ministrs. Pretruna slēpjas apstāklī, ka šajā gadījumā runa nav par britu Izglītības ministrijas kontrolē esošu mācību iestādi, kuras darbību britu varasiestādes varētu koordinēt. AP norāda, ka drīzāk darbs būtu nevis Izglītības ministrijai, bet diplomātiem, kuriem jāpārliecina Saūda Arābija, ka šādu skolu finansēšana nenāk par labu abu valstu attiecībām.

Pasaulē

Jebkura Krievijas agresija pret NATO dalībvalsti tai izmaksās ļoti dārgi, Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) rīkotajā diskusijā "Veidojot aizsardzības un drošības nākotni" uzsvēra Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andžejs Viļumsons.