Ziemeļkoreja apgalvo, ka valstī atgriezušās 6500, kuras iepriekš bēguļoja

© SCANPIX

Ziemeļkoreja atklājusi, ka valstī atgriezušās teju 6500 sievietes, kas pēdējās desmitgades laikā bēgušas no valsts, apgalvojot, ka vairums no viņām dzīvo mājās un nav sodītas.

Retā ziņojumā ANO komitejai diskriminācijas izbeigšanai pret sievietēm Ziemeļkorejas valdība norāda, ka laikā no 2005. līdz 2016.gadam valstī atgriezušās 6473 sievietes, kas devušās uz ārvalstīm bez derīgām ceļošanas atļaujām.

Ziņojums neatklāj, vai viņas atgriezušās brīvprātīgi. Cilvēktiesību organizācijas un ANO ziņojušas, ka bēgušie ziemeļkorejieši tiek aizturēti Ķīnā un deportēti atpakaļ uz Ziemeļkoreju.

Tomēr eksperti apšauba apgalvojumu, ka pārbēdzējas nav sodītas. Kā teikts nesenā cilvēktiesību aizstāvju organizācijas "Human Rights Watch" (HRW) ziņojumā, no Ķīnas deportētos pārbēdzējus sagaida spīdzināšana, seksuāla varmācība un spaidu darbi.

Ziemeļkorejieši, kas neveiksmīgi mēģinājuši bēgt uz Dienvidkoreju, tiek uzskatīti par valsts ienaidniekiem.

Pasaulē

2024. gada 31. decembrī beigsies piecgades līgums starp Krievijas “Gazprom” un Ukrainas “Naftogaz” par gāzes transportēšanu caur Ukrainu. Pagājušā gada vasaras beigās Ukrainas valsts prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka Ukraina neturpinās Krievijas gāzes tranzītu caur savu teritoriju. Maskava neslēpj interesi par tranzīta turpināšanu, taču Kijiva plāno atteikties no ne tikai gāzes, bet arī naftas transportēšanas no Krievijas un aicina ES nepirkt Krievijas energoresursus, par kuru līdzekļiem Vladimirs Putins turpina finansēt karu pret Ukrainu. Kādu vietu ieņems Ukraina globālajā gāzes un naftas tranzītā, “Radio Brīvība” studijā savus viedokļus pauda žurnālists Vitālijs Portņikovs, bijusī Ukrainas ārlietu ministra vietniece eirointegrācijas jautājumos Lana Zerkala un naftas un gāzes nozares analītiķis, austrumvalstu pētnieks Mihails Krutihins.

Svarīgākais