Ze­me­ņu lai­ka pri­vi­lē­ģi­jas jā­iz­man­to

© Scanpix

Ze­me­ņu smar­ža ie­dves­mo. To sa­jū­tot, tū­līt gri­bas no­bau­dīt kā­du svai­gu ogu, pa­ga­ta­vot va­sa­rī­gu de­ser­tu vai dzē­rie­nu un, ja esi žur­nā­lists, arī uz­rak­stīt par ze­me­nēm.

Pa­sau­lē ga­dā no­vāc ap­tu­ve­ni 4,5 mil­jo­nus ton­nu šo gar­do ogu. Ja pa­mek­lē, ze­me­nes no da­žā­dām tā­lām zem­ēm vei­ka­los var at­rast gan­drīz augu ga­du, to­mēr zie­mā no­pēr­ka­mās pa­ras­ti ne­smar­žo, ir bez­gar­šī­gas un glu­ži kā no gu­mi­jas. Ze­me­ņu smar­ža ir sig­nāls, ka sā­ku­sies īs­tā, vie­tē­jo ze­me­ņu se­zo­na. Mū­sē­jām aiz­stei­dzas priekš­ā Grie­ķi­jas, Spā­ni­jas, vē­lāk arī Po­li­jas un Lie­tu­vas ze­me­nes, bet tad jau klāt sa­vē­jās, un garš­as kār­pi­ņas sa­ka – tie­ši tās ir vis­la­bā­kās, augu­šas pa­šu dār­zos, māk­slī­gi ne­stei­dzi­nā­tas, va­sa­ras piln­brie­da ener­ģi­ju se­vī uz­krā­ju­šas. Kā­re pēc pir­ma­jām svai­ga­jām ogām šo­gad ap­mie­ri­nā­ta jau pirms Jā­ņiem, bet ze­me­nes ie­tei­cams ēst ik die­nu, ka­mēr vien tās pie­eja­mas.

Kas ze­me­nēs labs

Ze­me­nes ir C vi­ta­mī­na avots, kas mums dots lai­kā, kad ci­tas ogas un aug­ļi vēl ti­kai ga­ta­vo­jas. Ze­me­nēm pie­mīt vieg­la urīn­dze­no­ša ie­dar­bī­ba, tā­pēc tau­tas me­di­cī­nā tās iz­man­to pret tūs­ku un pa­aug­sti­nā­tu asins­spie­die­nu. Svai­gu ze­me­ņu ēša­na pie­tie­ka­mi lie­los dau­dzu­mos kal­po ate­ro­skle­ro­zes pro­fi­lak­sei. Ze­me­nes uz­la­bo ēst­gri­bu, pa­līdz at­kop­ties pēc sli­mo­ša­nas, cī­nī­ties ar maz­asi­nī­bu, vei­ci­na zar­nu mik­ro­flo­ras nor­ma­li­zē­ša­nos, bet svai­gu ogu su­lu var lie­tot va­sar­rai­bu­mu ba­li­nā­ša­nai un se­jas mas­kām. Sla­ve­nais zvied­ru da­bas pēt­nieks un ārsts Kār­lis Lin­nejs ar ze­me­nēm esot iz­ār­stē­jis sev po­dag­ru. Pa­tei­co­ties or­ga­nis­ka­jām skā­bēm, kas ir ze­me­nēs, ak­ti­vi­zē­jas viel­mai­ņa. Tiek arī ap­gal­vots, ka, ap­ēdot 7 – 8 vi­dē­ji lie­las ze­me­nes, var aiz­dzīt ne­ga­tī­vās emo­ci­jas. Tas gan jā­pār­bau­da kat­ram pa­šam.

Vai ap­ēst 10 ki­lo­gra­mus

 Ne­re­ti ir dzir­dēts, ka va­sa­rā kat­ram cil­vē­kam va­ja­dzē­tu ap­ēst 10 ki­lo­gra­mus ze­me­ņu, lai no­stip­ri­nā­tu imūn­sis­tē­mu, pa­lī­dzē­tu nor­ma­li­zēt viel­mai­ņu un pa­sar­gā­tu sa­vu sir­di un asins­va­dus no ne­vē­la­mu fak­to­ru ie­dar­bī­bas. Nav gan īs­ti zi­nāms, no ku­rie­nes ņemts tie­ši šāds dau­dzums, bet do­ma ir pie­vil­cī­ga, ja vien, pro­tams, ze­me­nes kon­krē­ta­jam in­di­vī­dam ne­iz­rai­sa aler­ģi­ju vai ci­tas ne­pa­tī­ka­mas pa­rā­dī­bas. Ze­me­nes ir viens no pa­zīs­ta­mā­ka­jiem pār­ti­kas aler­gē­niem, ta­ču esot arī ga­dī­ju­mi, kad aler­ģi­ju iz­rai­sa ne­vis pa­šas ogas, bet zied­pu­tek­šņi, kas da­žā­du augu zie­dē­ša­nas lai­kā li­do gai­sā un uz­krā­jas ze­me­ņu po­rās, un tad pēc rū­pī­gas no­maz­gā­ša­nas te­ko­šā ūde­nī ze­me­nes var ēst. Bet par to jā­tiek skaid­rī­bā kat­ram pa­šam, ne­aiz­mir­stot pa­vai­cāt pa­do­mu arī ār­stam. Jā­at­ce­ras arī, ka ze­me­nes ir kār­tī­gi jā­maz­gā – kā viss, kam bi­ju­si sa­ska­re ar aug­sni, ku­rā ir bak­tē­ri­jas un var būt pa­ra­zī­tu oli­ņas. Ze­me­nes ie­sa­ka kom­bi­nēt ar pie­na pro­duk­tiem, jo ta­jos eso­šais kal­cijs pie­sais­ta no ogām skā­beņ­skā­bi un ne­ļauj tai slik­ti ie­tek­mēt zo­bu, kau­lu un na­gu stā­vok­li. Lai ze­me­nes ne­kai­ri­nā­tu kuņ­ģi, tās nav ie­tei­cams ēst tuk­šā dū­šā.

No­de­rī­gi

 Vis­la­bā­kās un vēr­tī­gā­kās uz­tu­rā ir tie­ši vie­tē­jās ze­me­nes, kas la­sī­tas pirms da­žām stun­dām un nav ne­kur tā­lu pār­va­dā­tas.

Kva­li­ta­tī­vas ze­me­nes ir ga­ta­vas, spo­ži sar­ka­nas, su­lī­gas, ar svai­gu, ne­sa­kal­tu­šu za­ļu kaus­la­pi­ņu – mu­ši­ņu. Ogu lie­lu­mam nav iz­šķi­ro­šas no­zī­mes, lai gan da­ži pa­sau­lē veik­tie pē­tī­ju­mi lie­ci­na, ka šķir­nēm ar vi­dē­ja iz­mē­ra ogām ir spē­cī­gāks aro­māts ne­kā tām, ku­ru ogas sa­sniedz re­kor­dlie­lu­mu.

Ie­tei­cams ze­me­nes la­sīt pa­ag­rāk no rī­ta. Vē­lams, lai ogas pēc taus­tes bū­tu vē­sas, jo sau­lē sa­kar­su­šas ze­me­nes gla­bā­jas slik­tāk.

No­vāk­tās vai no­pir­ktās ze­me­nes jā­saš­ķi­ro, at­la­sot nost sa­spies­tās vai ci­tā­di trau­mē­tās. Tās jā­iz­man­to tū­līt (bie­ze­nim, mēr­cēm, sal­da­jai zu­pai, pie­na kok­tei­ļiem, ie­vā­rī­ju­mam u.c.), bet ve­se­lās ogas pie­mē­ro­tos ap­stāk­ļos var uz­gla­bāt 2 – 3 die­nas.

Ze­me­nes vis­la­bāk gla­bā­jas le­dus­ska­pī 1 – 5 grā­du tem­pe­ra­tū­rā, aiz­vā­ko­tā, ta­ču ne her­mē­tis­ki no­slēg­tā trau­kā.

Ze­me­nes gla­bā ne­maz­gā­tas, ar vi­sām kaus­la­pi­ņām. Īsi pirms lie­to­ša­nas ogas no­maz­gā mai­gi sil­tā ūde­nī, vieg­li no­su­si­na un no­tī­ra.

Vis­la­bāk ze­me­nes ir ēst svai­gas, bet, ja pa­liek pār­i, tās var arī sa­sal­dēt. Ze­me­nes sald­ē ve­se­las vai sa­griez­tas uz pus­ēm, ja vē­las, ogas var ie­priekš ne­daudz ie­cu­ku­rot. Ze­me­nes ie­spē­jams arī kal­tēt, ja ie­vē­ro pa­rei­zu tem­pe­ra­tū­ras re­žī­mu un tī­rī­bu.

Tā kā ze­me­nēs ir mazs pek­tīn­vie­lu dau­dzums, ie­vā­rī­ju­mam pa­ras­ti pie­vie­no ļo­ti daudz cu­ku­ra, ci­tā­di tas iz­nāk šķidrs. Bie­zā­ku, bet ne tik sal­du ie­vā­rī­ju­mu var ie­gūt, iz­man­to­jot spe­ci­ālo ie­vā­rī­ju­ma cu­ku­ru vai pie­vie­no­jot cit­ro­nu su­lu. Ja ir pa­cie­tī­ba, var ze­me­nes 5 mi­nū­tēs sa­vā­rīt ar cu­ku­ru (uz 1 kg ogu – 200 g cu­ku­ra) un pas­te­ri­zēt bur­ci­ņās.

Re­cep­tes

 Svai­gu ze­me­ņu mēr­ce.

Sa­stāv­da­ļas. 2/3 glā­zes cu­ku­ra, ap­tu­ve­ni 400 g ze­me­ņu, vie­na ēdam­ka­ro­te cit­ro­nu su­las, svai­gi spies­ta su­la no vie­na apel­sī­na.

Pa­ga­ta­vo­ša­na. Apel­sī­nu su­lai pie­vie­no cu­ku­ru un sil­da uz uguns, līdz tas iz­kūst. At­dze­sē. Ze­me­nes sa­blen­dē, pie­vie­no sī­ru­pu un cit­ro­nu su­lu, pa­ga­ta­vo vien­da­bī­gu mēr­ci. Pa­sniedz ar pan­kū­kām, sal­dē­ju­mu, pu­tu­krē­ju­mu, va­ni­ļas krē­mu, man­nas biez­put­ru, grie­ķu jo­gur­tu u.c.

Ze­me­ņu un gur­ķu sa­lā­ti.

Sa­stāv­da­ļas. 15 lie­las ze­me­nes, di­vas ēdam­ka­ro­tes bal­tvī­na eti­ķa, di­vas ēdam­ka­ro­te cu­ku­ra, da­žas svai­gas pi­par­mēt­ru la­pi­ņas, šķip­sni­ņa mal­tu bal­to pi­pa­ru, viens ga­rais gur­ķis.

Pa­ga­ta­vo­ša­na. Gur­ķi sa­griež plā­nās šķē­lī­tēs. Sa­jauc eti­ķi, cu­ku­ru, sa­ka­pā­tas pi­par­mēt­ru la­pi­ņas un pi­pa­rus, pār­lej gur­ķiem, uz pus­stun­du ie­liek le­dus­ska­pī. Ze­me­nes pār­griež ga­re­nis­ki četr­ās da­ļās, pie­vie­no sa­lā­tiem, tos vēl­reiz sa­jauc un pa­sniedz.

Pi­ca ar ze­me­nēm un sie­ru.

Sa­stāv­da­ļas. Vie­na lie­la cep­ša­nai ga­ta­va pi­cas pa­mat­ne, 100 g ka­zas sie­ra, 200 g ze­me­ņu, sau­ja kres­sa­lā­tu, pus­tēj­ka­ro­te olīv­u eļ­ļas, pus­tēj­ka­ro­te cit­ro­nu su­las, šķip­sni­ņa sāls, šķip­sni­ņa mal­tu mel­no pi­pa­ru, 30 g rī­vē­ta cie­tā sie­ra, trīs ēdam­ka­ro­tes ka­pā­tu pis­tā­ci­ju.

Pa­ga­ta­vo­ša­na. Ie­sil­da ce­peš­krās­ni līdz 200 – 210 grā­du tem­pe­ra­tū­rai. Pi­cas pa­mat­ni liek uz plāts, cep ap­tu­ve­ni 8 mi­nū­tes, kar­stu pār­liek ar ka­zu sie­ru. Sa­jauc plā­ni sa­griez­tas ze­me­nes ar kres­sa­lā­tiem, olīv­u eļ­ļu, cit­ro­nu su­lu, sā­li un pi­pa­riem, vien­mē­rī­gi pār­liek pi­cai. Uz­kai­sa cie­to sie­ru un pis­tā­ci­jas, pi­cu sa­griež un tū­līt pa­sniedz.

Ze­me­ņu un lai­mu dzē­riens.

Sa­stāv­da­ļas. Viens litrs ūdens, 60 g cu­ku­ra, 400 g ze­me­ņu, svai­gi spies­ta su­la no di­viem lai­miem.

Pa­ga­ta­vo­ša­na. Ūde­nim pie­liek cu­ku­ru un mai­sa, līdz tas iz­šķīst. Ze­me­nes sa­blen­dē, pie­vie­no lai­mu su­lu, pie­lej ūde­ni ar cu­ku­ru un kār­tī­gi sa­mai­sa.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais