Neaizmirsti: tev ir aknas

Aknas reizēm dēvē par pacietīgo vai pat mēmo orgānu – tās nesāp, un cilvēks ilgu laiku var pat nenojaust, ka aknām radušās problēmas.

«Daļa cilvēku neraizējas par aknu veselību, bet daļa par to domā ļoti bieži – tie ir pacienti, kuri lieto medikamentus dažādu hronisku slimību ārstēšanai,» saka Veselības centra 4 ģimenes ārste Karīna Vernere. «Viņiem patiešām ir svarīgi rūpēties par aknu aizsardzību.

Aknu pienākumi organismā

«Aknas ir orgāns, kurš veic atindēšanu, attīrīšanu no dažādām kaitīgām vielām, kas nonāk organismā ar medikamentiem, alkoholu, uzturu, sadzīves ķīmiju utt. Caur aknām iet lielais asinsrites loks,» stāsta ārste. «Cilvēkiem, kuriem ir problēmas ar asinsspiedienu, reizēm nākas ārstēt aknas, lai spiedienu normalizētu. Aknas piedalās arī tauku vielmaiņas regulācijā un holesterīna vielmaiņas regulācijā; tur daļēji notiek arī cukura vielmaiņa, tāpēc sekot aknu stāvoklim ir īpaši svarīgi cukura diabēta pacientiem. Šodien ļoti daudzi cilvēki pastāvīgi lieto medikamentus, lai ārstētu dažādas hroniskas slimības, tāpēc ārsts regulāri seko šo pacientu aknu funkcijai. Nopietna aknu slimība ir hronisks hepatīts – tas ir kā bumba ar laika degli, kas bojā aknas lēnām un pamazām, cilvēks pats ilgu laiku par savu slimību nezina, reizēm to atklāj obligātajās veselības pārbaudēs vai pavisam nejauši, izmeklējot kādu citu problēmu.»

Nelietot preparātus bez vajadzības

Viena no lietām, ko ikviens cilvēks var darīt, lai saudzētu savas aknas, ir – nelietot dažādus bezrecepšu medikamentus un uztura bagātinātājus bez vajadzības. «Šādu preparātu reklāma jāuztver vienkārši kā informācija,» saka K. Vernere. «Katram vispirms jācenšas saprast, vai viņam tas ir vajadzīgs. Vislabāk būs konsultēties ar savu ārstu. Cilvēkiem noteikti jāzina, ka arī jebkuram uztura bagātinātājam var būt blakusparādības. Ja hronisku slimību ārstēšanai jālieto zāles, bet aknām ir problēmas, ārsts izvērtē konkrētā pacienta stāvokli un vajadzības gadījumā izvēlas medikamentus, kuri pārsvarā tiek izvadīti nevis caur aknām, bet caur nierēm, kaut arī nieres ir ļoti svarīgs orgāns.»

Aknu aizsardzībai un atveseļošanai

Sirds un asinsvadu, plaušu slimību, cukura diabēta pacientiem, cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu un paaugstinātu holesterīna līmeni nākas ikdienā lietot medikamentus, tāpēc pastiprināti jārūpējas par aknu veselību.

«Šie cilvēki noteikti var izmantot dabiskos preparātus aknu aizsardzībai un aknu darbības uzlabošanai,» atzīst K. Vernere. «Par šo preparātu izvēli jālemj kopā ar savu ārstu, kurš ņems vērā analīžu rezultātus, slimības smaguma pakāpi un citus kritērijus. Jāpievērš uzmanība tam, cik ilgi preparāts jau ir tirgū. Jāpaiet zināmam laikam, lai redzētu, vai tas paliks apritē, jo sevišķi, ja tas ir kāds ļoti eksotisks līdzeklis, kura klīnisko efektivitāti mēs nevaram novērtēt un nevaram saņemt arī nekādu papildu informāciju – literatūru, pētījumu rezultātus. Preparāti noteikti jāpērk aptiekās, nevis lielveikalos vai no apšaubāmiem izplatītājiem. Viss, kas nonāk aptiekas plauktos, ir reģistrēts likumā noteiktajā kārtībā. Ja pacientam parādās blaknes, ārsts par to ziņo Zāļu valsts aģentūrai. Es arī respektēju pacienta atklātību, ja viņš pasaka: dakter, nerakstiet man «ķīmiskos» preparātus, es tos tik un tā nelietošu. Daži mēdz melot, ka lieto zāles, un ārsts nesaprot, kāpēc analīzēs nav nekādu izmaiņu. Parasti var atrast kaut kādas alternatīvas – augu valsts preparātus vai homeopātiskos līdzekļus. Ja rezultātu nebūs, paspēsim nonākt arī līdz tradicionālajai terapijai. Dabiskas izcelsmes preparāti iegūst arvien lielāku pacientu uzticību, taču jāsaprot, ka nevajag gaidīt brīnumus. Šie līdzekļi nepaspēs īsā laikā dot efektu, jo sevišķi, ja aknām jau ir kāds hronisks bojājums. Preparāts ir jālieto vismaz 2–3 mēnešus, precīzi ievērojot norādījumus par devām. Ja cilvēks nav noskaņots uz ilgstošu un pareizu augu valsts preparātu lietošanu, tad varbūt arī nav vērts izmest naudu vējā. Pieredze rāda, ka pietiekami drošs un pārbaudīts ir preparāts, kurš satur augu valsts esenciālos fosfolipīdus. Katras šūnas membrānā ir esenciālie fosfolipīdi, kas rūpējas par to, lai šūnā iekļūtu vajadzīgās vielas, bet neiekļūtu toksīni. Ja toksīni uzvar, aknu šūna iet bojā. Preparāti, kas satur esenciālos fosfolipīdus, spēj stabilizēt aknu šūnas, aizstājot toksīnu bojātos fosfolipīdus šūnu membrānā, un aknu funkcija tiek atjaunota.»

Aknām draudzīgs dzīvesveids

• Lai rūpētos par aknu veselību, ikviens var kontrolēt savu ēdienkarti, pēc iespējas izvairoties no produktiem, kas bagāti ar konservantiem vai garšas pastiprinātājiem, kā arī ierobežot treknu ēdienu patēriņu. Picas, hamburgeri un tamlīdzīgi ēdieni, kurus biroju darbinieki nereti pasūta ar piegādi, aknām ir kā trieciens. Ja tas notiek bieži, jādomā, kā aknām palīdzēt visu sagremot. Asi, trekni, grilēti ēdieni bieži provocē žultsakmeņu slimību, arī kuņģa uz zarnu trakta problēmas. Tā kā aknas, kuņģis, žultspūslis un aizkuņģa dziedzeris strādā vienā komandā, tas var ietekmēt aknu veselību. Pēc šādu ēdienu baudīšanas aknām ir jādod atslodze.

• Aknas ietekmē arī nemākulīgi mēģinājumi atbrīvoties no liekā svara. «Labi, ja cilvēks šo problēmu risina pareizi – sāk lietot veselīgu uzturu un palielina fizisko slodzi. Taču ļoti daudzi nevēlas mainīt ēšanas paradumus, bet tajā pašā laikā grib tievēt,» saka ārste. «Viņi ēd tāpat kā līdz šim un paralēli lieto medikamentus vai uztura bagātinātājus svara mazināšanai. Tas aknām ir divkāršs slogs: jāiztur gan gastronomiskais, gan medikamentozais trieciens.

• Postoši uz aknām iedarbojas alkohola pārmērības vai nekvalitatīvs alkohols. Tad ir svarīgi iet pie sava ārsta vai izsaukt ātro palīdzību. Parasti gan sabiedrības slānis, kuram raksturīgi šādi paradumi, vispār nedomā par veselību.

• Skolēni pamatskolas vecumā jāpasargā no cilvēkiem, kuri izplata venozās narkotikas – tas ir ceļš ne tikai uz atkarību, bet arī uz hronisku hepatītu, ko viņi nepamanīs, jo nebūs sāpju un citu izpausmju, bet finālā šī slimība var cilvēku arī nogalināt. Venozajiem narkomāniem bieži vienlaikus ir B un C hepatīts, kā arī citas infekcijas.

• Fiziska slodze arī ir nozīmīga, jo tā aktivizē vielmaiņu un kaitīgās vielas tiek izvadītas ātrāk. Slodzes laikā cilvēks arī svīst, un šīs vielas izdalās caur sviedriem.

• Katram cilvēkam laiku pa laikam nepieciešams kontrolēt holesterīna un cukura līmeni asinīs. Jāiet pie ārsta, ja ir neizskaidrojams nogurums, vājums, miegainība un apātija, kas var būt hepatīta pazīmes. Dažreiz par aknu problēmām liecina arī sūdzības par nepatīkamiem simptomiem kuņģa un zarnu traktā, tāpēc nepieciešams pārbaudīt aknu funkcijas rādītājus.

Svarīgākais