Kadiķu ogām raksturīga rūgti saldena garša. Tās novāc rudenī, kad ogas ir nogatavojušās. Krūmi ir ļoti asi, tāpēc ogas ar rokām ir grūti nolasīt. To aromāts kļūst spēcīgāks, ja tās viegli saspiež.
To sastāvā ir 2 procenti ēterisko eļļu, invertcukurs, sveķi, eļļas, skābes – ābolskābe, skudrskābe, etiķskābe, skujās – askorbīnskābe. Putekšņlapās ir daudz cietes, fitoncīdi. Ogām piemīt pretaudzēju īpašības. Kadiķa jeb paegļa darbība ir diurētiska, žultsdzinēja, sviedrējoša, antiseptiska, pretiekaisuma, sāpes remdinoša, to ietekmē palielinās bronhiālā sekrēcija. Ārīgi ogas lieto reimatisma un muskuļu sāpju ārstēšanai. Sula stiprina kuņģi un zarnas, veicina urīnskābes izdalīšanos, akmeņu šķīšanu, darbojas dezinficējoši. Sula palīdz pret podagru, reimatismu, aknu slimībām, galvassāpēm un citām. Sulu var lietot arī ārēji pret pietūkumu un ādas slimībām. Kadiķu ogas iesaka ēst, sākot no vienas dienā, devu ik dienu palielinot pa vienai ogai 12 dienas. Pēc tam tādā pašā secībā 12 dienas samazina līdz pat vienai ogai. Ogas košļā no 1 līdz 20 minūtēm. Tādējādi tas veicina apetīti, tīra asinis. Lieto arī saaukstēšanās gadījumos, ja ir klepus, lai uzlabotu gremošanu un ēstgribu. Tās pievieno pie gaļas un zivju zupām, mērcēm, pie medījumiem un cepešiem, zivju buljoniem, liellopu gaļas cepešiem, gulaša, marinādēm, meža putnu gaļas, skābētiem kāpostiem un sarkanajiem galviņkāpostiem. Kadiķogas lieto arī alkoholisko dzērienu pagatavošanai, kā garšvielas pie gaļas un zivju ēdieniem.
RECEPTES
Novārījumus, uzlējumus un tējas gatavo, ņemot ēdamkaroti augļu uz glāzi verdoša ūdens. Izdzer vienā dienā.
Kadiķu ogu tinktūru gatavo: 100 g ogu aplej ar 0,5 l degvīna uz 10 dienām. Nokāš un lieto pa ēdamkarotei uz glāzi pelašķu vai citu pretklepus tēju. Ar tinktūru var ierīvēt arī slimās locītavas, piemēram, ja ir poliartrīts.
Sautēts trusis
Sastāvdaļas: truša gaļa, sviests, sīpoli, kadiķa ogas, citrons, tomāti, sāls, krējums.
Pagatavošana: gaļu sagriež lielos gabalos, liek katlā, kur ir uzkarsēts sviests, sīpoli, kadiķa ogas, citrons bez mizas, un sautē. Sautēšanas laikā pievieno tomātus, sāli, krējumu. Iztumē mērci, kad gaļa ir gatava.
Kāpostu zupa
Sastāvdaļas: puskilograms skābētu kāpostu, 250 g kūpinātas vārītas gaļas, trīs ceturtdaļas litra buljona, 2 cīsiņi, sīpols, ķiploks, ēdamkarote eļļas,
3 ēdamkarotes miltu, 2 buljona kubiņi, sarkanie pipari, lauru lapas, sāls, čili, kadiķu ogas, tējkarote cukura, 2 ēdamkarotes tomātu mērces, krējums.
Pagatavošana: sasmalcinātus sīpolus apcep, pievieno ķiplokus, miltus un sautē. Aizdaram izmanto tomātu mērci, čili, sarkanos piparus. Pievieno kāpostus, samaisa, aplej ar buljonu, pievieno buljona kubiņus, cukuru, kadiķu ogas, lauru lapas un visu novāra. Pēc 10 minūtēm pievieno gaļu, cīsiņus un vāra.
NODERĪGI
Kadiķu ogu košļāšana mazina zobakmens aplikumu, uztur patīkamu elpu ilgu laiku.
Nedrīkst lietot, ja ir akūts nefrīts.
Jāpērk tādas ogas, kas ir sulīgas, nav iebojātas. Ja tās nedaudz saspiež, tām jābūt mīkstām. Jāatceras, ka miza nedrīkst drupt.
Ogas var uzglabāt aizvākotā traukā vai burkā. Tās ieteicams izmantot sešu mēnešu laikā.
Andis BRĒMANIS, dietologs:
– Kadiķu ogu sastāvā ir ēteriskās eļļas, tāpēc tām piemīt atsvaidzinošs, patīkams aromāts. Tās noderīgas, lai saglabātu svaigu elpu. Lieto pie marinādēm kā garšvielu, visvairāk – pie gaļas ēdieniem, īpaši medījumiem, līdz ar to ēdienkarte kļūst interesantāka. Ogas var izmantot arī kā piedevu pie atspirdzinošiem dzērieniem, lai uzlabotu garšu. Visām ogām raksturīga pozitīva īpašība – tajās ir antioksidanti, kas cīnās pret brīvo radikāļu ietekmi. Gatavo arī ārstnieciskas tējas un uzlējumus veselības uzlabošanai.