Ko ie­sākt ar ve­ciem me­di­ka­men­tiem

 

Neraugoties uz to, ka medikamenti nav lēti un tos cenšas iegādāties racionāli, gandrīz katrā mājā tomēr veidojas zināmi neizmantoti krājumi.

Dažas zāles tur aptieciņā gadījumam, ja uznāk galvassāpes, parādās vēdera problēmas vai saaukstēšanās pazīmes, ja trāpījies iegriezt pirkstā vai bērns nobrāzis ceļgalu. Citas zāles pērk kādas akūtas slimības ārstēšanai, bet daļa paliek pāri; citas cilvēks spiests pārtraukt lietot nevēlamu blakusefektu dēļ. Agri vai vēlu rodas jautājums: kur likt laikā neizmantotos medikamentus?

Latvijā ir pārsteidzoši maz iedzīvotāju, kuri meklē iespēju nodot utilizācijā zāles, kam beidzies derīguma termiņš. Eiroaptiekas veiktā pētījuma rezultāti liecina, ka lielākā daļa ļaužu pat neiedomājas, ka vecs medikaments nav parasts sadzīves atkritums. Nevajadzīgās zāles izmet mēslu kastē, noskalo kanalizācijā, sadedzina kopā ar gružiem vai atstāj mētājamies turpat mājās. Nav arī nevienas valstiskas vai nevalstiskas institūcijas, kas sabiedrībai neatlaidīgi atgādinātu, ka nevajag tā darīt, un informētu par iespējām atbrīvoties no medikamentiem, nekaitējot videi un līdzcilvēkiem. Viss atkarīgs no iedzīvotāju pašu informētības un labās gribas.

NODERĪGI

Revīzija mājas aptieciņā:

No aptieciņas jāizņem zāles, kurām beidzies derīguma termiņš; zāles bez anotācijām un ar slikti salasāmiem nosaukumiem; zāles, kas nav glabātas atbilstoši noteikumiem.

Utilizācijai paredzētās tabletes, kapsulas un tamlīdzīgas zāļu formas jāizņem no iepakojuma kārbiņām vai blisteriem un jāievieto polietilēna maisiņā.

Pulverveida medikamentus nodod utilizācijai to iepakojumā.

Šķidrumus un ziedes nodod utilizācijai cieši noslēgtā iepakojumā.

Aerosolu formas medikamentiem noņem plastmasas uzgaļus ar izsmidzinātājiem.

Visus nederīgos medikamentus ievieto plastmasas maisiņā un aizsien tam galu; pēc darba noteikti jānomazgā rokas.

Dzīvsudraba termometri uzmanīgi jāievieto neplīstošā traukā ar stingri noslēdzamu vāku. Ja termometrs saplīsis, plīsumu aizlīmē ar leikoplastu, lai dzīvsudrabs nevarētu izkļūt.

Utilizācijai sagatavotos medikamentus nodod aptiekas farmaceitam,

kurš tos ievieto speciālā konteinerā.

***

Inga Zemdega Grāpe, Eiroaptiekas valdes locekle:

– Mēs veicām iedzīvotāju aptauju par zāļu lietošanas un utilizācijas paradumiem. Protams, zinājām, ka šajā jomā viss nav īsti labi, bet atklājās diezgan šokējošas ziņas. Tikai 8% no aptaujātajiem ir vēlējušies meklēt iespējas medikamentus iznīcināt videi draudzīgā un cilvēku veselību neapdraudošā veidā. Pārējie tos vienkārši izmet atkritumos, izlej kanalizācijā vai sadedzina kopā ar pērnajām lapā. Medikamenti ir ķīmiski savienojumi, kuri ietekmē apkārtējo vidi, un, protams, medikamentu nekontrolēta nokļūšana vidē nav pieļaujama tādā sabiedrībā, kādu mēs gribētu Latvijā redzēt. Pašlaik valsts līmenī medikamentu savākšana nav organizēta. Vecās zāles var nodot aptiekās, bet ne visas aptiekas šo pakalpojumu nodrošina un vēl jo mazāk par šo pakalpojumu runā. No savas pieredzes varam teikt: nederīgo medikamentu savākšana nav vienkārša, bet izdarāma. Esam uzsākuši sociālo projektu, nodrošinot iedzīvotājiem iespēju videi draudzīgā veidā atbrīvoties no zālēm, kurām beidzies derīguma termiņš. Šis ir ilgtermiņa projekts, kuru plānots turpināt, iespējams, nākotnē pat piesaistot Eiropas Savienības fondu finansējumu. Aprēķināts, ka Eiroaptiekai veco medikamentu utilizācija prasa papildu izdevumus apmēram 350 latu mēnesī, tomēr tā ir mūsu, uzņēmēju, sociālā atbildība. Esam noslēguši līgumu ar atkritumu savākšanas uzņēmumu BAO, kurš garantē drošu medikamentu savākšanu no aptiekām un to iznīcināšanu, nekaitējot videi. Plānojam katrā aptiekā ārpus Rīgas ik mēnesi savākt aptuveni piecus litrus, savukārt katrā Rīgas aptiekā – desmit kilogramu veco medikamentu. Es ļoti ceru, ka nododamo nederīgo zāļu plūsma aptiekās kļūs intensīvāka. Likumos nav noteikts, ka ir jānodod vecie medikamenti. Šobrīd tā ir katra cilvēka brīva griba: rīkoties atbildīgi vai bezatbildīgi.

***

Zāļu lietošanas un utilizācijas paradumi

Aptaujas rezultāti, kurā piedalījās 348 respondenti (136 vīrieši un 212 sieviešu), vidējais vecums – 39,7 gadi

Cik bieži jūs pārskatāt sava zāļu skapīša saturu?

Nedaru to vispār 30 8,6%

Reizi gadā vai biežāk 102 29,3%

Pārskatu, kad saslimstu 185 53,2%

Cits 31 8,9%

Kur jūs liekat zāles, kam beidzies derīguma termiņš?

Izmetu miskastē 194 55,7%

Noskaloju kanalizācijā 21 6%

Pavasarī sadedzinu kopā ar citiem atkritumiem 22 6,3%

Meklēju, kur tās var nodot utilizācijai 28 8%

Mētājas kaut kur mājās 18 5,2%

Es vienmēr izlietoju visas zāles 53 15,2%

Cits 12 3,4%

Vai jūs pārbaudāt

zāļu derīguma termiņu pirms lietošanas?

Vienmēr 211 60,6%

Šad tad 116 33,3%

Nepārbaudu, jo kas gan ar tām var notikt 21 6%

Vai jūs zināt, kur Latvijā var nodot zāles, kam beidzies derīguma termiņš?

Zāļu valsts aģentūrā 6 1,7%

Aptiekā 47 13,5%

Sarkanajā Krustā 1 0,3%

Nezinu, neesmu interesējies 274 78,7%

Cits 20 5,7%

Avots: SIA Eiroaptieka