Acu ve­se­lī­bai – pro­duk­ti no Lat­vi­jas me­žu mel­le­nēm

© nra.lv

Ja katram sastaptajam cilvēkam vaicātu, kādi produkti jāēd, lai uzlabotu acu veselību, tad mellenes acīmredzot tiktu nosauktas vienas no pirmajām.

Līdz jaunai melleņu ražai Latvijas mežos vēl jāgaida, bet padomāt par acu veselību daudziem cilvēkiem derētu arī šobrīd. «Statistika liecina, ka salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm Latvijas iedzīvotāji pievērš lielāku uzmanību sirds veselībai, bet ievērojami mazāk rūpējas par acu veselību,» saka Uģis Klētnieks, SIA Silvanols Pētniecības un attīstības daļas vadītājs.

Grūti izskaidrot, kāpēc tā, var jau būt, ka plašais un mūsdienīgais redzes korekcijas līdzekļu piedāvājums rada iespaidu, ka redzes problēmas var viegli novērst, un zināmā mērā tā tas patiešām ir. Tomēr acis mums dotas visam mūžam, tāpēc visiem spēkiem vajadzētu rūpēties par to veselību un labsajūtu.

Visi it kā zina, bet...

Mēs ikdienā piemirstam, ka ļoti lielu daļu informācijas uzņemam tieši ar redzes palīdzību. Ar laiku mainās uzskati par to, kā acu veselību ietekmē dažādi paradumi. Vairs tik kategoriski netiek nosodīta lasīšana sliktā apgaismojumā vai lasīšana guļus, toties krietni vairāk uzmanības pievēršam televizora un datora ietekmei uz redzi. Ne televizors, ne dators nav nekas slikts, taču ir svarīgi, cik ilgu laiku mēs pie tā pavadām. Nav noslēpums, ka dažam cilvēkam televizors ir kā ģimenes loceklis vai kā draugs, kurš nerunā pretī, un tas tiek skatīts gandrīz nepārtraukti. Arī dators nav domāts lietošanai visu dienu bez pārtraukuma, kaut gan ražotāji ir darījuši daudz, lai nodrošinātu lietotāju acīm arvien labāku aizsardzību. Ja mēs sēžam un ilgstoši skatāmies vienādā attālumā, tad acu muskuļi piekūst. Visiem ir labi zināms, ka tad, kad 40 minūtes pavadītas, veroties datora monitorā vai televizora ekrānā, jāļauj acīm atpūsties, tāpēc ieteicams paskatīties tālumā, izpildīt acu vingrinājumus, ko parādījis acu ārsts vai kas publicēti internetā u.c. Savukārt briļļu nēsātājiem tās der ik pa laikam noņemt un pāris minūtes atpūtināt acis, tāpat kā visiem, kuri ilgstoši sēdējuši vienveidīgā, sastingušā pozā, vajadzētu atpūtināt un izvingrināt kakla un muguras muskulatūru. Tikai no mums pašiem atkarīgs, vai ievērot šos vienkāršos nosacījumus, kas patiešām nāk par labu acu veselībai. Protams, nopietni jāņem arī ieteikums regulāri pārbaudīt redzi pie acu ārsta – tas ļaus laikus pamanīt tādas smagas un neatgriezeniskas kaites kā glaukoma vai vecuma makulas deģenerācija.

Vielas, kas vajadzīgas acīm

«Vasarā un rudenī acīm noderīgās vielas varam uzņemt, ēdot svaigas ogas: mellenes, dzērvenes, brūklenes, avenes,» stāsta U. Klētnieks. «Ir pierādīts, ka tas patiešām uzlabo redzi. Pārējos gadalaikos ieteicami dabas vielu produkti, kas satur šīs vielas. Silvanols ražo divus preparātus, kas paredzēti acu veselībai: Visan complex un Visan complex balsam. Visan complex satur melleņu ekstraktu, safrāna eļļu, luteīnu, lecitīnu. Visan complex balsam pamatā ir auksti spiesta dabīga un dzidrināta melleņu sula. Tā nav nejaušība, ka tieši mellenes no visa plašā ogu klāsta tiek minētas pirmās, kad runa ir par redzes un acu veselības uzlabošanu. Arī citām ogām ir savas labās īpašības, taču izpētīts, ka mellenēs ir visvairāk tādu karotinoīdu, kas vajadzīgi tieši acīm. Tie sastopami ne tikai melleņu sulā, bet arī miziņās, turklāt atšķirībā, piemēram, no dzērveņu miziņām, tie ir tādā formā, ko cilvēka organisms var uzņemt un izmantot. Mums ir veicies, ka Latvijas mežos aug lieliskas mellenes, tās ir arī garšīgas un piedevām spēj risināt arī citas veselības problēmas. Tādēļ vasarā noteikti vasarā vajag ēst svaigas mellenes, bet pārējos gadalaikos, kad tās nav pieejamas, var lietot no mellenēm gatavotos produktus acu veselības uzlabošanai. Visan complex balsam ieteicams lietot, ja ir nogurušas acis, ja daudz jāstrādā pie datora un arī tad, ja līdztekus redzes problēmām ir paaugstināts asinsspiediens; šis produkts uzlabo asinsriti visā organismā, veicina asinsvadu sieniņu elastīgumu, novērš asiņu sabiezēšanu. Visan complex kapsulas varam piedāvāt cilvēkiem, kuriem jāstiprina acu veselība. Šos produktus varētu lietot 2–3 mēnešu ilga kursa veidā un pēc kādiem trim mēnešiem vēlreiz atkārtot. Tie var noderēt arī intensīvas acu slodzes periodā, piemēram, eksāmenu sesijā, bakalaura darba rakstīšanas laikā u.c.»

Pētījumi turpinās

Ir pierādīts, ka mūsu mežos aug ļoti kvalitatīvas mellenes. Atšķirībā no kultivētajām ogām tās nav saņēmušas augu aizsardzības līdzekļus vai mākslīgo mēslojumu. Nav absolūti nekāda pamata domāt, ka citur ražotie melleņu produkti varētu būt labāki, jo sevišķi, ja tie nāk no valstīm, kur mellenes nemaz neaug. 

Reklāmraksts tapis sadarbībā ar SIA Silvanols

NODERĪGI

Luteīns un zeaksantīns – karotinoīdi, kuri aizsargā no brīvo radikāļu ietekmes acs makulu – to tīklenes daļu, kas nosaka centrālo redzi. Luteīns un zeaksantīns ietilpst makulas sastāvā, palīdz aizkavēt makulas deģenerāciju un kataraktas attīstību.

Melleņu ekstrakts satur aktīvās vielas, kas piedalās gaismas un tumsas uztveres procesā, uzlabo mikrocirkulāciju acīs, stiprina kapilāru sieniņas un aktivizē tīklenes fermentus.

Lecitīns – fosfolipīds, kas ietilpst šūnu membrānās un piedalās dažādos vitāli svarīgos bioķīmiskos procesos, tai skaitā redzes procesā; tas atrodas arī acs tīklenē; sekmē A vitamīna un citu taukos šķīstošo vitamīnu uzsūkšanos organismā.

Betakarotīns – piedalās gaismas jutīgo vielu veidošanā acs tīklenē un uzlabo spēju redzēt, kad valda krēsla.

C un E vitamīni – svarīgi antioksidanti, kas neitralizē brīvo radikāļu iedarbību, kuri veidojas ultravioleto staru ietekmē un apkārtējās vides piesārņojuma rezultātā, arī no pārāk ilgas sēdēšanas pie datora vai televizora.

Cinks un varš – mikroelementi, kas piedalās acu audu molekulāro struktūru veidošanā.

***

Uģis Klētnieks,SIA Silvanols Pētniecības un attīstības daļas vadītājs:

– Silvanola pētnieki sadarbībā ar Koksnes ķīmijas institūta zinātniekiem ir pievērsušies Latvijas meža melleņu izpētei, veidojot tehnoloģijas, lai iegūtu viskvalitatīvākās aktīvās vielas un augstāko to koncentrāciju. Kad projekts noslēgsies, iecerēts sākt ražot jaunu, vēl efektīvāku melleņu produktu.