Ikdienā, veidojot ēdienkarti, diez vai daudzi aizdomājas, kādu vidi rada produkti, ko apēdam. Pareizam uztura sadalījumam jābūt šādam – 80 procenti sārmainu un 20 procenti skābu vidi veidojošu produktu.
Ja uzturā ir pārāk daudz skābu vidi veidojošu produktu (kā tas praksē arī ir), tad organisms vairāk strādā, lai skābi neitralizētu un izvadītu no organisma. Skābu vidi veido gaļa, visi termiski apstrādātie, saldinātie, dzīvnieku izcelsmes un graudaugu produkti, kaltēti zirņi un pupas. Sārmainu vidi veido gandrīz visi svaigie zaļumi, dārzeņi, augļi, ogas, kā arī diedzētie graudi, sēklas, nekaltēti zirņi un pupas.
Organisms parasti cenšas saglabāt stabilu pH līmeni. Šis parametrs norāda uz visiem bioķīmiskajiem procesiem organismā. Pētījumi liecina, ka tā sauktais sārmainais organisms ir tikai apmēram 10 procentiem cilvēku, bet pārējiem 90 procentiem iekšējā vide ir skāba. Šo līdzsvara trūkumu visbiežāk izraisa: hipodinamija (kustību trūkums, kas izraisa pārmaiņas organismā), psihoemocionāla pārslodze, pavājināta ekoloģiskā situācija, kaitīgi ieradumi, produkti, kuri tiek pārstrādāti un konservēti, ietekmējoties no liela daudzuma ķīmisku vielu, un tiek uzglabāti ilgu laiku.
Andis BRĒMANIS, dietologs:
– Protams, mēs daudz ko vēlamies ietekmēt, bet organismā ir nemainīga vide, kurā skābums tiek uzturēts normālās robežās, lai organismā būtu atbilstošs funkcionālais stāvoklis un notiktu vielmaiņas process. Ir nianses, proti, uzturs var nedaudz ietekmēt pH līmeni. Tāpēc produktus dala divās kategorijās – pirmā veicina skābākas vides veidošanos, bet otra – sārmainākas, bāziskākas vides veidošanos. Pie skābas vides veidotājiem pieder gaļa un gaļas izstrādājumi, graudaugi, olas, zivis, rieksti un pākšaugi. Pie bāziskas vides produktiem pieder piena produkti, kartupeļi, dārzeņi, augļi, ogas, zaļumi. Izvērtējot šo produktu sarakstu, ikdienas ēdienkartē, ja nav noteikti kādi diētas ierobežojumi, tie ir atrodami. Ja cilvēks ēd visu, tiek nodrošināts, ka vide nav ne izteikti skāba, ne izteikti bāziska jeb sārmaina. Ja uzturs ir daudzveidīgs no šīm produktu grupām, kas ir uztura piramīdā, tad skābums asinīs īpaši netiek ietekmēts. Ir vērts par skābumu padomāt saistībā ar urīnu, jo ir cilvēki, kuriem mēdz veidoties dažādi nierakmeņi (urīnam arī ir savs pH skābums). Ja ir šādas problēmas, tad ir lietderīgi pievērst lielāku uzmanību produktu izmantošanai.
NODERĪGI
Veselīgas ēšanas principi:
Organismā jābūt skābes un sārma līdzsvaram!
Izvairīties no pārēšanās!
Uzturam ir jābūt pilnvērtīgam!
Jāievēro ēšanas kultūra!
Jāņem vērā organisma individuālās īpatnības!
***
Ananāsi sārmaina
Apelsīni nedaudz sārmaina
Aprikozes sārmaina
Arbūzi ļoti sārmaina
Asni (dažādu graudu) ļoti sārmaina
Augu elļa nedaudz skāba
Āboli sārmaina
Baltmaize ļoti skāba
Banāni nedaudz sārmaina
Bietes sārmaina
Biezpiens nedaudz skāba
Burkāni sārmaina
Cepumi ļoti skāba
Cukurs ļoti skāba
Dilles sārmaina
Dzērvenes skāba
Etiķis skāba
Griķi nedaudz skāba
Kafija skāba
Kakao skāba
Kartupeļi vārīti bez mizas skāba
Kāposti sārmaina
Konservi skāba
Krējums nedaudz skāba
Kviešu milti ļoti skāba
Majonēze skāba
Makaroni ļoti skāba
Mandarīni nedaudz sārmaina
Margarīns nedaudz skāba
Minerālūdens sārmaina
Olas baltums skāba
Olas dzeltenums neitrāla
Paprika ļoti sārmaina
Pākšaugi neitrāla
Piens, pasterizēts, skāba
Puravi nedaudz sārmaina
Putraimi skāba
Rupjmaize nedaudz skāba
Saldais krējums nedaudz skāba
Sāls skāba
Siers ļoti skāba
Sīpoli ļoti sārmaina
Sviests skāba
Šokolāde ļoti skāba
Zāļu tēja bez cukura sārmaina
Vīnogas sārmaina
Ziedkāposti sārmaina
Tabulā norādīts, kāda vide (ļoti sārmaina, sārmaina, nedaudz sārmaina, neitrāla, nedaudz skāba, skāba vai ļoti skāba) veidojas organismā pēc produktu sagremošanas.