"Tuvojas rudens un bērniem jau atsākušās skolas gaitas, kas saistās ne tikai ar draugu atkalredzēšanos un jaunu zinību uzkrāšanu, bet arī papildu izdevumiem vecākiem – jo jāpērk viss skolas gaitām nepieciešamais. Šādā situācijā liekas, ka nāksies iztikt ar vienkāršākajiem un lētākajiem ēdieniem, lai varētu veiksmīgi “savilkt galus”," domā pazīstamā aktrise un piecu bērnu mamma Diāna Zande.
Viņa saprot, ka bērnam, lai viņš augtu un attīstītos, neatkarīgi no vecāku rocības, nepieciešams uzņemt visas svarīgās barības vielas. Un rudenī, kad dārzi un tirgus ir pilni ķirbju, sīpolu, bietīšu un citu labumu, šķiet vienkāršāk un lētāk kā citos gadalaikos gatavot ātrus, vieglus, garšīgus un, galvenais, veselīgus ēdienus, kas garšo visai ģimenei. „Jāatceras, ka augošam bērnam nepieciešamas dažādas uzturvielas, tai skaitā arī “labie” tauki Omega-3 un Omega-6, kas īpaši nozīmīgi augšanai un attīstībai, jo ir šūnu sastāvdaļa. Turklāt organisms pats šīs taukskābes neražo, tāpēc tās ir jāuzņem ar uzturu,” stāsta Diāna Zande un atklāj, ka viņai ir vairākas iemīļotas recepšu grāmatas, kurās viņa atradusi dažu labu ideju, kas vēlāk, viņas pašas apdarināta, pārvēršas katru reizi citā ēdienā.
„Tātad, pirmā doma, gatavojot dažādas zupas, sautējumus un gaļas ēdienus, ir improvizācija, nevis akla sekošana receptēm. Savukārt, cepot kūkas vai plātsmaizes, gan jāuzmanās ar paša iniciatīvu, jo kūkām patīk noteiktas proporcijas, kuras arī ievēroju,” viņa saka.
DIĀNA ZANDE IESAKA
Rudens picas maizītes
Maizes šķēli no abām pusēm apsmērē ar margarīnu “Rama”, virsū liek sakapātus kabačus, kas sajaukti ar olu, rīvētu sieru, tomāta šķēli un sakapātus garšaugus. Cep cepeškrāsnī. Šādas maizītes var cept arī, ja virsū liek krējumu, pāris ābola šķēles, cukuru un kanēli. Garšīgi gan brokastīs, gan vakariņās!
Sacepnis
Šis ir mans mīļākais rudens ēdiens, jo ir absolūti variējams, turklāt, katru reizi rezultāts ir apbrīnojami gards. Galvenais princips: izmantoju dārzeņus, kas ir mājās un neskumstu, ja kaut kā no nepieciešamā nav (tiesa, šo ēdienu man grūti iedomāties bez krietna ķiploku un sīpolu daudzuma). Tātad – vajadzīga liela panna, vēlams ar vāku. Atsevišķi apcepu galviņu ķiploku un 4-5 sīpolus. Tad apcepu kādu baklažānu, var apcept arī ripās sagrieztu burkānu, pāris nelielu vai vienu lielāku kabaci. Tad visu lieku kopā, uzgriežu mīkstus tomātus, kam novilkta miza un sutinu tomātu sulā. Cik ilgi? Lai pannā sastāvdaļas zem vāka krietni sautējas. Pievienoju daudz bazilika (tas ir saišķis, nevis pāris lapiņu), beigās visu var pārkaisīt ar pikantu sieru. Ja tā nav, nebēdāju – jo lieliski garšo tāpat. Sāls, pipari vai citas garšvielas - kā teiktu mans iemīļotais Astrīdas Lindgrēnas varonis Melkers - „pēc patikas”.
Pupiņu sautējums
Novāru pākšu pupiņas, sagriežu 3-4 cm gabaliņos. Pannā ātri apcepu smalki sagrieztus sīpolus un pāris ķiploku daiviņas, ja ir, sagrieztus lokus. Pievienoju pupiņas un ātri izkarsēju. Beigās pievienoju karoti balzāma etiķa, nedaudz sojas mērces un nedaudz margarīna. Visu samaisu. Garšīgs gan karsts, gan auksts!
Ķirbju biezeņzupa
Tas ir rudens un ziemas „karaļēdiens”. Sagriežu ķirbi, nelielā ūdens daudzumā sautēju, līdz mīksts. Sasmalcinu ar blenderi līdz masa viendabīga, pievienoju smalki sagrieztus un apceptus sīpolus, nedaudz salda krējuma (var bez tā iztikt), jūras sāli , pipariņus, garšvielas. Jau šķīvjos ielietu zupu pārkaisu ar smalki sadrupinātu zilo sieru.
Ābolu kūka
Ābolu tik daudz, ka ik pa brīdim kāds jānograuž, jāspiež sula, jācep, jāvāra un – jāliek kūkās. Ābolus nomizo, izņem serdes, sagriež nelielos gabaliņos, apkaisa ar cukuru, lai nedaudz atsulojas. Sulu nolej. 7 olu dzeltenumus saputo ar 7 karotēm cukura, saputo arī olu baltumus. Cukura-olu dzeltenuma masai pievieno un uzmanīgi iecilā izsijātus (nav obligāti) kviešu miltus. Šai kūkai kviešu miltu vietā var izmantot arī bezglutēna miltus – tad to var baudīt arī cilvēki, kuriem ir celiakija. Beigās uzmanīgi sajauc putotos olu baltumus ar olu dzeltenuma masu. Liek uz plāts, kas pārklāta ar cepampapīru, ko apsmērē ar margarīnu. Virsū kaisa ābolus. Tad pārkaisa ar cukuru, kanēli – atkal „pēc patikas”. Cep apmēram 200 grādos, kamēr biskvīts gatavs.
„Nav tā, ka garšīgi ēdieni top ilgā un grūtā darbā – daudz gardu maltīšu var gatavot ātri un vienkārši, sevišķi, ja iesaistās visa ģimene. Tāpēc gatavojiet kopā, izdomājiet paši savu īpašo recepti, meklējot lētākās un pieejamākās sastāvdaļas. Kopīga laika pavadīšana vairos pozitīvu noskaņu, palīdzēs ģimenei būt saliedētākai un stiprākai!” pārliecināta ir Diāna Zande.