Paplašinātas poras visbiežāk liecina par taukainu sejas ādu, ir novērojamas uz deguna, pieres un zoda. Agrā jaunībā poras veidojas tāpēc, ka pārmērīgi izdalās tauki, pat bez iekaisumiem un pumpām.
Veidojas taukaini aizsprostojumi – komedoni. Ja netiek izmantoti sejas kopšanas līdzekļi, kas nepieciešami taukainai ādai, un āda netiek atbrīvota no komedoniem, tad ar laiku tie izstiepj poras un sejas āda kļūst neglīta – it kā smalki izvagota. Šāds stāvoklis var nemainīties visu mūžu.
1. Ja ir taukaina sejas āda un paplašinātas poras, tad nepieciešama ādas tīrīšana ar piemērotiem kopšanas līdzekļiem un sejas tīrīšana skaistumkopšanas salonā. Ja to dara regulāri, tad no sejas pazūd melnās pūtes un samazinās poras.
2. Ieteicamas procedūras ar ultraskaņas aparātu. Mikrovibrācija ar ultraskaņas viļņiem stimulē kolagēna sintēzi, kas veicina ādas elastību un izturību. Lai sasniegtu labu rezultātu – poru samazināšanos – jāveic procedūru kurss.
3. Sejas tīrīšanai un poru samazināšanai lieto attīrošu pieniņu vai gēlu, kas satur alvejas, kliņģerīšu, citrona, bazilika, rudzupuķu, apelsīna, īrisu, greipfrūta ekstraktus un ēteriskās eļļas, bet dziļākai tīrīšanai noderēs attīrošas mikrodaļiņas, kas atbrīvo poras no netīrumiem un taukiem. Šādā nolūkā vairākas reizes nedēļā ādu ieteicams attīrīt ar skrubi. Sīkās granulas, ko satur šie līdzekļi, attīra poras no nedzīvajām šūnām un stimulē asinsriti. Skrubi jāizmanto vakarā, kad āda ir attīrīta. Ja poras ir paplašinātas, tad seju ieteicams mazgāt no rīta un vakarā. Pēc attīrīšanas tā jāmazgā ar aukstu ūdeni vai jānotīra seja ar ledus gabaliņiem.
4. Nepieciešams kvalitatīvs losjons vai toniks bez spirta, kas satur, piemēram, bērza, kliņģerīšu, rozmarīna vai citrona ekstraktu. Pēc tam vajadzīgs mitrinošs dienas krēms, lai barotu un aizsargātu ādu, izlīdzinātu un paaugstinātu tonusu.
5. Poru sašaurināšanai noder dažādas maskas, kas veidotas uz kaolīna un citu komponentu bāzes. Var noderēt māls: gaišais, rozā, melnais, ko sajauc ar ūdeni, var izmantot zaļo tēju, alvejas sulu vai toniku. Tas efektīvi samazina poras, dezinficē, mazina tauku izdalīšanos. Mālu masku uzklāj necaurspīdīgā slānī uz tīras ādas. Pēc 20 minūtēm nomazgā ar sūkli, kas samērcēts ūdenī.
6. Var izmantot ogu–augļu masku (zemeņu, ābolu, plūmju, aprikozu, persiku). Ja āda ir jutīga, tad pievieno nedaudz svaiga krējuma vai biezpiena. Pēc pusstundas nomazgā masku ar vates tamponu, kas samērcēts pienā. Maska no saputota olas baltuma un citrona sulas padara ādu stingru un sašaurina poras. Tā nav ieteicama sausai sejas ādai, un to var likt ne biežāk kā reizi nedēļā.
7. Ja poras ir izteiktas, tad ar mājās veikto sejas tīrīšanu nepietiks. Šādos gadījumos izmanto augļskābes procedūras. Pati radikālākā metode – ādas slīpēšana ar lāzeru.
***
Ekspertes viedoklis
Iveta LIBERTE, skaistuma studijas "Vecrīga" kosmētiķe:
– Visbiežāk taukainas ādas pazīme ir paplašinātās poras. Tās mēdz būt arī tad, ja ir sausa āda. Kāpēc tā notiek? Tā var būt pārmantota īpašība, var rasties arī hormonāla disbalansa gadījumā. Praksē esmu novērojusi, ka iemesls var būt arī nepareizi izvēlēta ikdienas kosmētika, arī tas, ka āda netiek pareizi attīrīta (80 procentos gadījumu), tāpat nepareizs uzturs, stress un kaitīgi ieradumi. Sejas āda ir jātīra katru vakaru. Lai zinātu, kādi līdzekļi nepieciešami, vislabāk konsultēties ar skaistumkopšanas speciālistu, kurš izstāstīs, kā mājas apstākļos pareizi kopt seju un ko var veikt salonā – mūsdienu kosmetoloģija dara brīnumus: āda ar laiku kļūst gludāka. Poras labi attīra un sašaurina aromterapija un augļskābju procedūras. Ja ādā ir komedoni un poras laikus neiztīra, tad poras vēl vairāk paplašinās un āda kļūst kā apelsīna miziņa, – tā jau ir nopietna problēma. Tāpēc jauniešiem, kam ir problemātiska āda, laikus jādodas pie speciālista. Mājās uz attīrītas ādas var likt māla masku, ko var nopirkt arī aptiekās. Taukainai ādai vislabāk derēs zilais māls. Mājas apstākļos taukainas ādas īpašnieki var lietot želejas sejas mazgāšanai, putas un losjonus. Pusaudžiem svarīgi lietot pareizu uzturu, dzert ūdeni un galvenais – tīrīt ādu.