Ja traucē pastiprināta svīšana

© publicitātes foto

Kad dzīve dāsni ceļ priekšā dažādas politiskas, ekonomiskas un sadzīviskas kolīzijas, liekas, ka stipra svīšana salīdzinājumā ar citiem kreņķiem tāds nieks vien ir. Līdz brīdim, kad pats tās dēļ nokļūsti neērtā situācijā.

Starptautiskā pētījumā, ko veikuši dermatologi, 72% aptaujāto cilvēku atzinuši, ka cieš no pastiprinātas svīšanas un tā grauj viņu pašapziņu un pārliecību par sevi. 55% cilvēku svīšana traucē savstarpējās attiecībās, savukārt 58% respondentu minējuši, ka tā ietekmē arī viņu profesionālo darbību. Pastiprināta svīšana jeb padušu hiperhidroze parasti raksturīga cilvēkiem vecumā no 25 līdz 64 gadiem. To ietekmē fizioloģiskās īpatnības un saasina stresa situācijas. Sākoties vasaras sezonai, šī problēma sagādā raizes aizvien vairāk cilvēkiem.

Hiperhidroze bieži ir pastāvīga

Jānis ĢĪLIS, plastikas ķirurgs:

– Svīšana ir pilnīgi normāls, ikvienam cilvēkam nepieciešams fizioloģisks process, ar kura palīdzību organisms atbrīvojas no vielmaiņas produktiem un veic termoregulāciju. Ja šis process noris normāli, tas cilvēkam nerada diskomfortu un pietiek ar elementāru higiēnas prasību ievērošanu. Tomēr ir sastopama arī pastiprināta svīšana jeb hiperhidroze. Tā var rasties kā sekas dažādām slimībām, piemēram, infekcijām, endokrīniem traucējumiem, neiroloģiskām slimībām u.c. Bet citkārt arī pilnīgi veseliem cilvēkiem nākas saskarties ar hiperhidrozes nepatīkamajām izpausmēm.

Pastiprināta svīšana var attīstīties psiholoģiska uzbudinājuma, uztraukšanās, emocionāla sasprindzinājuma rezultātā, cēloņi var būt arī apkārtējās vides temperatūras paaugstināšanās, karstu un asu ēdienu lietošana, pastiprināta muskuļu darbība. Sastopama arī iedzimta hiperhidroze.

Pastiprinātas svīšanas izpausmes mēdz būt gan difūzas – kad sviedri izdalās uz visas ķermeņa virsmas, gan lokālas – kad diskomfortu rada kādas konkrētas ķermeņa daļas pārlieka svīšana. Hiperhidrozei var būt gan sezonāls, gan pastāvīgs raksturs. Jāatzīst, ka biežāk sastopams tieši otrais variants, kādēļ arī cilvēki meklē pēc iespējas efektīvākus risinājumus cīņai ar šo problēmu.

Pastiprināta svīšana var traucēt normāli iekļauties sabiedrībā, komunicēt ar citiem cilvēkiem un pretējo dzimumu, kā arī tiekties pēc sasniegumiem profesionālajā darbībā. Lai samazinātu svīšanu un reizē arī nepatīkamo aromātu, ko tā rada, tiek izmantoti dažādi antiperspiranti un dezodoranti, kuru sastāvā mēdz būt alumīnija sāļi, minerāli un ēteriskās eļļas. Tomēr izteiktas hiperhidrozes gadījumā šie līdzekļi var būt mazefektīvi un neļauj cilvēkam atbrīvoties no diskomforta.

Līdz šim zināmā efektīvākā metode cīņai ar pastiprinātu svīšanu ir zemādas botulīna toksīna A injekcijas. Šī viela bloķē nervu sistēmas impulsu uz sviedru dziedzeriem, kā rezultātā iespējams samazināt svīšanu apstrādātajās zonās uz 4–8 mēnešiem.

Procedūru veic ambulatori, un tā aizņem vien 15–20 minūtes. Pēc sarunas ar ārstu tiek noteiktas injekcijas vietas, nepieciešamais iedarbības laukums un aprēķināts katram cilvēkam individuāli nepieciešamais vielas daudzums.

Pilnu iedarbību medikaments sāk aptuveni 2–5 dienu laikā pēc procedūras izdarīšanas, un efekts saglabājas pat 4–8 mēnešus. Tiklīdz iedarbība beidzas un atkal novērojama pastiprināta svīšana, procedūru iespējams vienkārši atkārtot.

Cilvēkiem nevajadzētu uztraukties par to, ka šis medikaments varētu nodarīt kādu kaitējumu organismam. Pabeidzis savu darbību, botulīna toksīns dabīgajos vielmaiņas procesos bez pēdām izzūd no organisma. Šobrīd botulīna toksīna injekcijas ir ļoti populāra procedūra gan Latvijā, gan arī visā pasaulē. To ik gadu veic desmitiem tūkstošu sieviešu un vīriešu. Populārākās injekciju zonas abiem dzimumiem ir paduses un plaukstas, jo tās visbiežāk rada acīmredzamu diskomfortu.

Nav jāpakļauj sevi diskomfortam

Evija RODKE, plastikas ķirurģe:

– Pastiprināta svīšana nav atkarīga no cilvēka vai viņa gribas. Cilvēka padusē atrodas miljoniem sviedru dziedzeru, bet ap katru no tiem ir savs muskulis, kas izspiež no tiem sviedru lāses. Visbiežāk pastiprināta svīšana notiek stresa vai līdzīga psiholoģiska diskomforta laikā, citreiz pat pilnīgi bez iemesla. Cilvēkiem, kuru profesija saistās ar pastāvīgu publisku uzstāšanos vai darbu nemitīgā ļaužu drūzmā, pastiprināta svīšana var radīt sevišķi lielu diskomfortu. Turklāt cilvēks var tikt ieslodzīts zināmā apburtajā lokā, kas traucē pilnvērtīgi dzīvot, jo stresa situācijās rodas pastiprināta svīšana, kas rada diskomfortu un vēl lielākas bailes no nākamās publiskās uzstāšanās.

Taču mūsdienās cilvēkam nav jāpakļauj ne sevi, ne līdzcilvēkus diskomfortam, un, ja ir pastiprināta padušu hiperhidroze, kuras novēršanai nepietiek ar veikalos nopērkamiem kosmētikas līdzekļiem, visā pasaulē tiek plaši izmantotas botulīna toksīna injekcijas pret svīšanu. Pirmkārt, jāņem vērā, ka pastiprināta svīšana rada problēmas ne tikai pašam cilvēkam, bet arī apkārtējiem. Tā ir delikāta lieta, par kuru visbiežāk skaļi nerunā, tomēr mēs nevaram izlikties, ka šāda problēma neeksistē! Tieši tāpēc visā pasaulē pašlaik palielinās botulīna toksīna injekciju popularitāte, kas novērš tieši svīšanas pārmērību uz ilgāku laika periodu. Pēc injekcijas sviedri turpina normas robežās iztvaikot un nerada nekādu diskomfortu, bet gan sausu padušu sajūtu. Vienlaikus gribu uzsvērt, ka, izvēloties un veicot šādu manipulāciju, jāuzticas tikai sertificētiem ārstiem, kuri strādā ar Latvijā reģistrētiem preparātiem. Vispirms ieteicams noskaidrot, vai hiperhidroze nav saistīta ar kādu citu slimību, piemēram, vairogdziedzera disfunkciju, cukura diabētu u.tml., un tikai tad lemt par botulīna toksīna injekcijas izmantošanu. Latvijā botulīna toksīna injekcijas pret svīšanu ir kopš 2000. gada, un tās veic Latvijas vadošajās klīnikās.

Cēloņi var būt arī psiholoģiski

Jolanta CIHANOVIČA, psiholoģe:

– Pastiprinātai svīšanai var būt gan medicīnisks, gan psiholoģisks iemesls. Bieži svīšana ir saistīta ar emocijām, ko piedzīvojam, piemēram, uztraukums, bailes, bažas. Ja svīšana ir pēkšņa, iepriekš nav tikusi novērota, tas var būt saistīts ar kādu neparastu situāciju, emocionālo stāvokli, kurā cilvēks nonāk. Arī tad, ja cilvēks dzīvo pastāvīgā stresā, viņam var būt novērojama pastiprināta svīšana. Turklāt, ja šī problēma rada diskomfortu, stress var kļūt arvien lielāks.

Lai meklētu risinājumus, būtiskākais ir saprast pastiprinātās svīšanas cēloņus. Noteikti ir svarīgi pārbaudīt, vai cēlonis ir medicīnisks, un, ja tā, sekot ārsta norādījumiem, lai to izārstētu. Ja svīšana jau ir kā sava veida slimība vai arī tā ir iedzimta, jāmeklē sev piemērotākie risinājumi cīņai ar svīšanu. Savukārt, ja cēlonis ir psiholoģisks, arī tad nepieciešams parūpēties par sevi, iespēju robežās mēģināt nodrošināt sev stabilitāti un drošību. Galvenais būtu apzināties, ka šī problēma nav tāda, par kuru jākautrējas un jānoslēdzas sevī, bet gan ir jādodas meklēt risinājumu, kas katram cilvēkam var būt savs.

Svarīgākais