Klāt rudens, klāt klepus?

Jau atkal rodas jautājums – nu kāpēc daba tā iekārtojusi, ka jāklepo, vai tad saaukstēšanās nevarētu izpausties kādā mazāk traucējošā veidā?

Klepus ir vajadzīgs, lai izvadītu no elpceļiem sakrājušās gļotas un svešķermeņus, putekļus, dūmus, nejauši ieelpotu dezodorantu u.c. Arī šķaudīšana ir sava veida klepus, kas attīra deguna dobumu.

Klepojot cilvēks dziļi ieelpo, balsenes sprauga sašaurinās, diafragma atslābst, krūškurvja un vēdera muskuļi savelkas, pieaug krūškurvja iekšējais spiediens, sašaurinās elpceļi, jo sevišķi traheja, pēkšņi paveras balsenes sprauga un gaiss lielā ātrumā tiek izvadīts ārā. Tas viss notiek ļoti īsā laika sprīdī.

Klepu var izraisīt dažādi faktori – elpceļu iekaisums, mehānisks kairinājums, ķīmisks kairinājums, pārāk karsta vai ļoti auksta gaisa ieelpošana.

Klepus raksturs mēdz būt dažāds: rejošs, skaļš, sēcošs, sauss vai saistīts ar krēpu atdalīšanos; raksturīgs noteiktās situācijās (naktī, pēc ēdienreizēm, mainot ķermeņa pozu u.c.). Klepu var izraisīt kāda sirds slimība vai atviļņa slimība, jo bronhu koks, barības vads un sirds atrodas tuvu un tos saista savstarpējas nervu saites.

Viena bezrecepšu preparātu grupa šķidrina krēpas, palīdz tām atdalīties no bronhu sieniņām un veicina skropstiņepitēlija kustību, lai izvadītu krēpas laukā. Otra grupa paplašina bronhus, tā atvieglojot elpošanu, trešā bloķē klepus refleksu, iedarbojoties uz klepus centru galvas smadzenēs. Ne vienmēr cilvēki patstāvīgi izvēlas zāles pareizi. Ja nevar aiziet pie ārsta, tad vismaz jākonsultējas ar aptiekāru.

Sauss klepus var rasties ne tikai bronhu kairinājuma, bet arī rīkles mugurējās sieniņas kairinājuma dēļ. Ja tā – palīdz sūkājamās pretklepus tabletes vai konfektes, kas veicina siekalu izdalīšanos un mitrina mugurējo rīkles sieniņu.

Ja organisma imūnsistēma labi tiek galā ar klepu, tas var pāriet pats no sevis. Ja klepus turpinās ilgāk par trim diennaktīm un neizrāda tieksmi mazināties, vajadzētu iet pie ārsta.

Ļoti bieži klepus ir saistīts ar gļotu sekrēcijas un izvades traucējumiem. Gļotas nevar izvadīt, ja tās ir pārāk biezas un negrib atdalīties no bronhu sieniņām. Tādu klepu nedrīkst nomākt, jo tad gļotas, ko nevar izklepot, krājas plaušās un tur veidojas baktērijām labvēlīga vide. Šajā gadījumā var lietot bezrecepšu preparātus, kas šķidrina krēpas, palīdz tām atdalīties no bronhu sieniņām un veicina skropstiņepitēlija kustības, tā sekmējot izvadīšanos no organisma. Viens no šādiem līdzekļiem ir acetilcisteīns.

Vispirms tika atklātas acetilcisteīna antioksidanta īpašības un tikai pēc tam – spēja veicināt krēpu atdalīšanos un izvadīšanu. Šo līdzekli var lietot arī profilaktiski, sajūtot pašas pirmās saaukstēšanās pazīmes. Tad būs īsāks slimošanas periods. Ausu, kakla un deguna slimību speciālisti mēdz nozīmēt acetilcisteīnu arī iesnu gadījumā, jo tas šķidrina arī deguna gļotas un palīdz tām vieglāk izvadīties.

Acetilcisteīnu lieto ilgāku laiku infekcijas profilakses nolūkā hroniska bronhīta un mukoviscidozes pacientiem. (Mukoviscidoze jeb cistiskā fibroze ir slimība, kas saistīta ar cistu veidošanos aizkuņģa dziedzerī, un viena no tās izpausmēm ir arī biezu un staipīgu gļotu veidošanās gremošanas sistēmā un elpceļos.)

Atklāts, ka acetilcisteīns palīdz aizsargāt aknas, ja cilvēks lieto paracetamolu. Starp citu, tas mazina arī paģiru radītu sliktu pašsajūtu.

Izvēloties līdzekļus, kas šķidrina krēpas un sekmē to izvadīšanos, ieteicams pievērst uzmanību lietošanas ērtībām, precīzas dozēšanas iespējām un citiem faktoriem, kas jums liekas svarīgi. Ūdenī šķīdināmie preparāti, piemēram, ir labi tāpēc, ka rosina gribot negribot lietot vairāk šķidruma, ko daudzi cilvēki ikdienā aizmirst. Lietojot zāles, ko var atšķaidīt ar tīru ūdeni, alerģiskiem cilvēkiem nav jābaidās no nevēlamas reakcijas, ko reizēm izraisa krāsvielas vai cukurs, kas varētu būt pretklepus sīrupu sastāvā. Atsevišķos gadījumos ērtāks ir pulverveida zāļu fasējums pudelītē ar pievienotu mērkaroti, citreiz var izraudzīties konkrēti sev piemērotāko standarta devu. Nozīme ir arī preparāta garšai, jo sevišķi lietošanai bērniem.

Arī bezrecepšu medikamentiem pirms lietošanas rūpīgi jāizlasa instrukcija.

Svarīgākais