Propoliss, saukts arī par bišu līmi, ir medicīnā visvairāk lietotais biškopības produkts.
"Propoliss ir visai pārliecinošs piemērs tam, ka dabas vielas patiešām darbojas efektīvi," saka ārsts Kaspars Ivanovs, SIA "Silvanols" izpilddirektors.
"Farmācijā joprojām ir izplatīts maldīgs uzskats, ka tad, ja produkts ir dabisks, tas nav īpaši iedarbīgs. Tomēr visā pasaulē, sevišķi Eiropā un Japānā, arvien vairāk zinātnieku pievēršas dziļākai dabas vielu izpētei, lai radītu jaunus preparātus slimību uzveikšanai. Pagājušā gadsimta 60.–90. gados strauji attīstījās dažādu ķīmisku medikamentu ražošana, varētu teikt – katru gadu šajā jomā nāca kāds kvalitatīvs lēciens. Taču pēdējā desmitgadē situācija mainījās, un tagad ļoti daudzi zinātnieki pētījumos atgriežas pie dabas vielām, kas joprojām savu potenciālu nav izsmēlušas. Atšķirībā no cilvēku sintezētiem preparātiem dabas vielas ir pakļautas nepārtrauktam evolūcijas procesam, tās mainās un attīstās, mainoties videi. Tehnologu uzdevums ir maksimāli izmantot šo vielu labās īpašības un padarīt tās vēl efektīvākas. Domāju, ka arī par propolisu mēs šodien vēl nezinām visu. Taču ir droši pierādīts, ka tas palīdz ne tikai bitēm, bet, iekļauts dažādu preparātu sastāvā, godam kalpo arī cilvēkiem."
Dēvē par "dabas penicilīnu"
Bitēm propoliss ir higiēnas un stropa tīrīšanas līdzeklis, ar kuru tās dezinficē katru šūnu, "aizmūrē" spraudziņas stropā, lai novērstu caurvēju un siltuma zudumu, kā arī cīnītos ar nevēlamiem iebrucējiem. Ja, piemēram, stropā iekļūst pele, bites to nodzeļ un pārklāj ar propolisu, kas aizkavē pūšanu. Pētnieki secinājuši, ka pietiek ar 20–30 gramiem propolisa, lai gaiss stropā kļūtu sterils. Propolisu bites iegūst, pārstrādājot sveķveida vielu, ko ievāc no augu pumpuriem, mizām, zaru atvasēm un lapām. Tam ir rūgtena garša un patīkama smarža, savukārt krāsa var būt atšķirīga – brūna, dzeltenbrūna vai iesarkana. Mēs Latvijā galvenokārt esam pieraduši redzēt tumšbrūnu propolisu. Propolisa ķīmiskais sastāvs var mainīties atkarībā no reģiona un gadalaika, bet kopumā tajā var būt vairāk nekā 300 dažādu savienojumu. Propolisu dēvē arī par "dabas penicilīnu", jo tas darbojas pret baktērijām, vīrusiem un sēnītēm. Senie ēģiptieši izmantojuši propolisu balzamēšanā. Savukārt Aristotelis, gribēdams papētīt bišu darbošanos, centies izveidot caurspīdīgu stropu, taču bites to no iekšpuses izklājušas ar kādu tumšu vielu – domājams, propolisu. Veci ļaudis jau pirms daudziem gadsimtiem zinājuši, ka ar propolisu nolipusi stropa sedziņa jāliek pie muguras, ja "lauž krustos", bet jaundzimušajiem propoliss likts uz nabiņas, lai ātrāk sadzīst. "Senos laikos cilvēki propolisa labās īpašības pazina vienkārši no pieredzes, bet šodien tās ir zinātniski pierādītas. Ir gadījumi, kad propoliss palīdz pat pret tādiem mikroorganismiem un slimībām, pret kuriem sintētiskās antibiotikas izrādās neefektīvas," stāsta K. Ivanovs. "Šobrīd mēs nereti maksājam par to, ka savulaik esam pārlieku aizrāvušies ar antibiotikām, kuras varēja brīvi nopirkt. Daudzi cilvēki tās lietoja bez ārsta ziņas visniecīgākā iemesla dēļ, piemēram, ja tikko sākās kakla sāpes un klepus. Šobrīd antibiotikas bez receptes nepārdod, un tas ir pareizi, taču bieži vien mikroorganismiem jau attīstījusies antibiotiku rezistence, kas ir izplatīta problēma visā pasaulē: lietojot antibiotikas tad, kad bez tām var iztikt, cilvēkam nopietnu infekciju gadījumā antibiotikas vairs neiedarbojas. Ne tikai mediķi, bet arī visa sabiedrība ir atskārtusi, ka situācijās, kad ārstēšanai un veselības uzlabošanai var izmantot dabas vielas, šī iespēja ir noteikti jāizmanto. Līdzekļus ar propolisu lieto brūču un izsitumu ārstēšanai, kā arī tad, ja sāp kakls, ir iekaisumi mutes dobumā, un daudzos citos gadījumos. Medicīniskajā literatūrā minēti dati, ka propolisam konstatēta arī antioksidatīva iedarbība, spēja mazināt sirds un asinsvadu slimību risku."
Kaklam un mutes dobumam
"Īpaši izplatītas mūsu klimatā ir kakla sāpes. No vienas puses, tās liecina, ka organisms cīnās pret slimību izraisītājiem. Deguna un rīkles gala gļotāda veido aizsargbarjeru, lai baktērijas vai vīrusi nenonāktu tālāk elpceļos un neizraisītu dziļāku iekaisumu," skaidro K. Ivanovs. "Tomēr kakla sāpes rada arī lielu diskomfortu, un te talkā var nākt Silvanola produkts Laringospray®, kurš satur kliņģerīšu tinktūru un propolisa tinktūru. Propoliss šajā preparātā ir tādā devā, kas ļauj veiksmīgi uzvarēt gan vīrusus, gan baktērijas, kas izraisa kakla sāpes. Tas ir viens no labākajiem risinājumiem, sevišķi pieaugušiem cilvēkiem, kuriem jau jūtamas kakla sāpes. Bieži vien šī problēma sākas nevis ar sāpēm, bet ar "skrāpēšanos" kaklā, un tad propolisu vēl nevajadzētu lietot. Bet, ja sāpes ir klāt, pirms paspējat kaut ko uzsākt, tad propoliss pilda divus uzdevumus uzreiz: nobeidz vīrusus un baktērijas un remdē sāpes. Propolisam pretsāpju iedarbība ir piecreiz spēcīgāka nekā lidokaīnam, ko izmanto zobārstniecībā un iekļauj dažādās ziedēs. Izmantojot mehānisko izsmidzinātāju, mēs varam panākt, ka preparāti iedarbojas uz visu rīkles galu. Lietojot sūkājamās tabletes, iedarbība faktiski notiek tikai tad, kad norij siekalas, un efekts nesasniedz rīkles mugurējo sieniņu. Sūkājamās tabletes var izmantot kā papildu līdzekli, piemēram, atrodoties ārpus mājas. Laringospray® var lietot arī mutes dobumā, piemēram, pēc zobārsta vai zobu higiēnista apmeklējuma. Esam saņēmuši labas atsauksmes no sadarbības partneriem – Paracelsus neiroķirurģiskās klīnikas Vācijā, Cvikavā, kur ārstējas cilvēki komas stāvoklī pēc smadzeņu operācijām. Šādi pacienti tiek baroti ar zondes palīdzību. Ja cilvēks ēd katru dienu, tad viņam mutē ir daudz mazāk baktēriju nekā tiem, kuri nespēj ēst, līdz ar to jācīnās ar infekciju mutes dobumā. Uzzinājuši, ka mēs ražojam propolisa preparātu ar šādu koncentrāciju, klīnikas speciālisti pirms diviem gadiem sāka to izmantot šo pacientu mutes dobuma kopšanai. Rezultāti ir ļoti labi. Jāpiebilst, ka šo produktu var lietot arī brūču gadījumā, bet vasarā tas labi palīdz odu sadzeltajiem, jo dezinficē, mazina niezi, sāpes un pietūkumu."
Reklāmraksts tapis sadarbībā ar SIA "Silvanols"