Frizūru meistars Eglītis

© F64

Frizieris Ilmārs Eglītis skaistumkopšanas jomā strādā 13 gadu, savu meistarību pilnveidojot gan darbā ar klientiem, gan ik pa laikam piedaloties dažādos starptautiskos friziermeistaru konkursos, piedāvājot interesantus un kreatīvus matu sakārtojumus.

Tos veidojis arī Muzikālās bankas, realitātes šovu Talantu fabrika un Bārs, Eirovīzijas dalībniekiem, kā arī reklāmas un mūzikas videoklipiem.

Ikdiena tiekot sadalīta starp Rīgu un Valmieru, kas ir jaunā cilvēka dzimtā pilsēta un kur dzīvo kopā ar ģimeni. «Manas darbadienas ir aktīvas, saistītas ar cilvēkiem, tāpēc atpūtas iespējas un mierīgāku vidi Valmierā nevēlos mainīt pret pastāvīgu dzīvi Rīgā,» stāsta Ilmārs. Viņa profesionālā darbība visus šos gadus saistīta ar abām pilsētām, jo strādā salonā Laima Lux Rīgā un salonā Soho Valmierā. «Iespējams, sava loma ir tam, ka ir pierasts pie ierastās vides Valmierā, te ir mani draugi un radi. Grūti iztēloties, kā būtu ar citādu ikdienas ritmu,» viņš spriež, norādot, ka savu dzīves stilu arī turpmāk mainīt nevēlas. «Protams, salīdzinot ar Valmieru, galvaspilsētā dzīve rit straujāk, lielāka ir nepieciešamība pēc jauniem speciālistiem, modes un reklāmas iespējas ir daudz plašākas, arī piedāvājumu vairāk.» Viņš neslēpj, ka klusībā ir prātojis par sava skaistumkopšanas salona atvēršanu mazpilsētā. «Taču apzinos, cik daudz pūļu tas prasa, arī finansējuma un dokumentācijas sakārtošana. Mans pienākums ir klientiem radīt skaistas frizūras, tāpēc papildus nodarbināt sevi ar salonu un tā darbu pašlaik nevēlos. Esmu jauns, un man viss vēl priekšā. Labs frizieris – tas nozīmē atbildību un spēju nepievilt klientus,» optimistiski saka Ilmārs.

Skolā grieza matus

Friziera profesijas izvēli esot noteikuši vairāki faktori. Skolas laikā aktīvi piedalījies dažādos pasākumos – frizieru šovos, modes skatēs kā modelis. «Pamazām iepazinu modes pasauli. Interesanti, ka klasesbiedriem tajā laikā griezu matus, nezinot, kā tas īsti ir jādara. Atceros, ka draugs atveda no Vācijas matu griežamo aparātu un man citi zvanīja, lai braucu griezt matus,» atceras Ilmārs un piebilst – tad vēl neesot zinājis, ka kļūs par frizieri. Pēc vidusskolas absolvēšanas nācis piedāvājums pusotru gadu mācīties pie slavenā friziera Pēra Bogomazova, pie kura arī bijis māceklis. «Protams, izmantoju šo iespēju. Mācībās man veicās, lai gan biju plānojis, ka apgūšu datorzinātni,» smaida Ilmārs. «Ja cilvēks īsti nesaprot, ko izvēlēties, liktenis viņam parāda virzienu, kādā darboties. Pie Pēra ieguvu labus pamatus friziermākslā. Pēc tam biju nolēmis mācīties vēl kādā aroda skolā, bet skolotājs teica, ka nav vajadzīgs, jo man jau esot izveidojies savs mākslinieciskais skatījums, to nevajag lauzt. Nenožēloju izvēli, jo apzinos, ka esmu īstajā vietā. Strādāju ar mīlestību un centību.» Kontakti ar skolotāju joprojām neesot zuduši. «Parasti sazināmies pēc tam, kad man ir bijuši labi rezultāti frizieru konkursā ārpus Latvijas un viņš par to ir uzzinājis. Tad skolotājs piezvana un saka, ka ir gandarīts. Man arī ir laba sajūta, ka neesmu viņu pievīlis.»

Visu laiku apritē

Ik pa laikam Ilmārs izmanto piedāvāto profesionālo apmācību frizieriem. «Vismaz divreiz gadā tas ir nepieciešams – iepazīt modes jaunumus. Ja to neizmanto, var izkrist no aprites,» viņš saka. Veidojot matu sakārtojumu klientiem, grūti esot izcelt kaut ko vienu, ko vislabāk patīk darīt. «Man patīk viss. Ikdienā vairāk matus griežu, krāsoju un veidoju. Jo vairāk to daru, jo labāk padodas.» Kad tuvojas skolās izlaidumi vai tradicionālie svētki, tad esot prieks vairāk uzmanības un radošās izdomas veltīt svinīgiem matu sakārtojumiem. Ilmārs, atceroties pirmos klientus, neslēpj, ka rokas frizierim – iesācējam esot pamatīgi trīcējušas. «Sākumā man vajadzēja klientiem tikai mazgāt matus. Satraukums bija liels, lai gan šķita, ka tas taču nav grūti un ar prātu saprotams, kā pareizi jādara, jo man to pirms tam parādīja.»

Viens no iesācēja piedzīvojumiem vai, pareizāk, negadījumiem varēja notikt, kad Ilmārs krāsoja kādai klientei blondus matus. «Man izstāstīja, kādu krāsu izvēlēties un sajaukt pēc formulas. Es tā arī izdarīju, taču tūbiņas iepakojumā bija sajauktas. Laikus pamanīju, ka kaut kas nav kārtībā, un mazgāju krāsu no matiem laukā, lai sieviete no blondīnes nekļūtu par tumšmati.»

Dominē ielas stils

Friziera profesija esot tā, kur attīstība notiek, gan darbojoties praktiski, gan papildinot teorētiskās zināšanas. «Pats patīkamākais – ja klients atnāk un vēlas pilnībā ļauties meistaram, un arī tad, ja no salona mājās viņš aiziet ar labu garastāvokli,» saka meistars. «Protams, pajautāju, ko viņš noteikti nevēlas savā matu sakārtojumā, bet pārējais ir manā ziņā.» Ilmārs apstiprina, ka interesantāk un arī daudzveidīgāk ir strādāt ar sievietēm, jo tad paveras plašs darbības lauks ar krāsām un griezumiem. «Klienti ir dažādi. Ir tādi, kam ik pa laikam vajag kaut ko jaunu, piemēram, vienā reizē no melniem matiem pāriet uz gaišiem, bet nākamreiz – sarkanus, lai gan to ir grūti īstenot, un ir tādi, kuriem nepatīk mainīt ierasto matu sakārtojumu.»

Ilmārs stāsta, ka šobrīd aktualitāte ir strukturizēti griezumi, ar konkrētām, nesavienotām līnijām – vienā zonā mati var būt garāki, citā – pēkšņi pārsteigt, jo ir īsāki. «Pašlaik dominējošais ir tā dēvētais ielas stils, kas raksturīgs gan apģērbā, gan matu sakārtojumā. Tas nozīmē vienkāršību griezumos un vieglu kopšanu ikdienā. Krāsas ir piesātinātas – tirkīza, karameļu, vaniļas, ceriņu un to salikumi,» savu profesionalitāti apliecina frizieris. Popularitāti joprojām nav zaudējušas arī šķipsnas, taču tās vairs nekrāso kā agrāk, bet izmanto dažādās zonās, kā arī lai piešķirtu akcentu krāsai. Vīriešiem griezumos raksturīgi, ka ponija daļā mati ir garāki nekā citur.

Labas psihologa dotības

Komunikācijā ar klientiem frizierim jāprot veidot dialogu un jābūt labam psihologam, atzīst Ilmārs. Savstarpējās attiecībās ar citiem viņš novērtē labestību un pozitīvu attieksmi. «Šķiet, man tas izdodas, lai gan raksturā esmu mierīgs un kluss. Par savu plusu uzskatu to, ka esmu pietiekami savaldīgs, taču labprāt iesaistos sarunās ar saviem klientiem. Darbs – tā ir cita pasaule, kurā galvenā ir radošā darbība, nevis ikdiena un mājas. Nekad nedrīkstu izrādīt klientiem, ka man ir problēmas vai slikts noskaņojums, tās risinu pēc darbalaika vai atstāju malā.» Ilmārs teic, ka sava vizuālā tēla veidošanai un matu sakārtojumam uzmanību pievērš reti. «Man ir pateicīga matu struktūra, tāpēc nav nepieciešams kaut ko bieži ar tiem darīt vai mainīt. Matu sakārtojums ir vienkāršs, jo tie ir lokaini. Agrāk gan man tas ļoti nepatika. Pēc mazgāšanas savus matus staipīju, locīju, lai tikai tie nebūtu viļņaini. Vēlāk sapratu, ka tas ir jāpieņem, un arī pašam kļuva vieglāk.»

Pieredzējušais frizieris teic, ka konkursos piedalās jau apmēram sešus gadus un regulāri. «Valmierā atvēra salonu Soho, kurā tika apvienota radoša komanda. Kopš tā laika arī sākās mana dalība konkursos, lai gan pirmie mēģinājumi nebija tik veiksmīgi. Vēlāk ieguvu labus rezultātus gan Latvijā, gan pasaulē.» Par izcilāko sasniegumu uzskata iegūto 2. vietu Goldwell Color Zoom pasaules konkursā Spānijā, bet pērn Londonā friziermeistaru konkursā ierindojies 6. vietā. «Protams, vienmēr, piedaloties konkursos, vēlos gūt uzvaru. Lai gan uzvara jau ir tas, ka kaut ko daru un piedalos konkursos, kuriem ir nopietni jāsagatavojas un jāatvēl laiks. Gatavošanās procesā parasti eksperimentēju ar vienu modeli vēlamā rezultāta meklējumos. Tas dod iedvesmu un izaugsmi ikdienas darbam,» teic Ilmārs un atklāj, ka arī šobrīd gatavojas konkursam.

Enerģiju dod ģimene

Darbadienu beigās gan mēdzot būt sagurums un spēku izsīkums. «Līdz nākamajai darbadienai ir laiks, ko pavadu ar ģimeni, kad varu atslēgties no ikdienas pienākumiem. Esot kopā ar sievu Evu, bērniem – 6 gadus veco Eliju un 2,5 gadus vecajiem dvīņiem Elēnu un Elanu –, gan atpūšos, gan uzņemu enerģiju un spēku tālākajiem darbiem. Man patīk vide mājās un darbā, es vienlīdz labi jūtos abās, un tas dod līdzsvaru.» Ilmārs teic, ka, pārkāpjot mājas slieksni, sākas cita dzīve. «Tad ir jāvelta laiks mazajiem, jāveic saimnieciskie pienākumi, un vasarā papildus ir darbs pie mājas, dārzā. Esmu ģimenisks cilvēks un cenšos rūpēties par ģimeni pēc iespējas labāk.» Ar sievu Evu, kas strādā sabiedrisko attiecību jomā, Ilmārs ir pazīstams kopš 2000. gada. «Viņa ir viena no pirmajām modelēm, ar kuru eksperimentēju un kam mācījos veidot matu sakārtojumu. Tagad to daru retāk, taču viņa labprāt piedalās šovos un modes skatēs. Apkārtējie novērtē viņas jauno, krāsaino frizūru, kas atšķiras no citiem.» Ilmārs teic, ka vairāk brīvdienu vēlētos pavadīt kopā ar ģimeni un izlasīt arī labu grāmatu. Tas, ka brīvdienās viņš var būt kopā ar mīļiem cilvēkiem, ir dāvana gan viņiem, gan pašam.

Svarīgākais