Ne­grib būt pa­ma­nāms

© F64

«Iespējams, kat­ram ir savs priekš­stats par to, kāds es es­mu, lai gan – kāds es­mu pa­tie­sī­bā, zi­na ti­kai da­ži cil­vē­ki.

Tā­pēc es ne­ie­spring­stu, do­mā­jot par ap­ģēr­bu – ma­ni ne­uz­trauc, ko par ma­ni pa­do­mās,» sa­ka pa­zīs­ta­mais Dai­les te­āt­ra ak­tie­ris Gints Grā­ve­lis (30) un smai­dot pie­bilst, ka uz fo­to­se­si­ju Mā­jai gan nav at­nā­cis ik­die­niš­ķi pa­ras­tā T-krek­lā. «Domāju: ja ma­ni liek uz žur­nā­la vā­ka, jā­uz­velk po­gā­jams krekls...

Dzel­te­ni rū­tai­nais krekls Gin­tam aso­ci­ē­jas ar no­ri­sēm da­bā: ir ta­ču pa­va­sa­ris, zied pie­ne­nes, ir skais­ti! – viņš prie­cā­jas, sa­kot, ka tas ir ti­kai vi­ņa pa­ša zi­ņā, kā­du priekš­sta­tu par se­vi vei­dot. Un, jā – kā­pēc gan lai pa­va­sa­rī tas ne­bū­tu sau­lai­ni ro­man­tisks?

«Pasaules te­āt­ra vi­dē un ki­no tir­gū ir ci­tā­di: tur vie­nu ti­pā­žu var iz­kopt un ar to strā­dāt vi­su mū­žu. Šeit, mū­su ma­za­jā pī­ļu dī­ķī­tī, tā ne­var. Ne­var vi­su mū­žu būt ti­kai skar­bais ve­cis, kas ģērb­jas ādas bik­sēs un ādas mē­te­lī un ne­kad ne­kā ci­tā­di. Ska­tī­tā­jam tas āt­ri ap­niks, jau pēc tre­šās lo­mas,» ak­tie­ris ir pār­lie­ci­nāts.

Gal­ve­nais, lai tīrs

Tā­pat Gints ir pār­lie­ci­nāts, ka cil­vē­ki dzī­vo priekš­sta­tos. «Piemēram? Ka vi­si mo­to­brau­cē­ji ir dzē­rā­ji un dod vir­sū ar mei­te­nēm pa la­bi un pa krei­si... Iz­rā­dē No­slē­pu­mai­nā zvaig­zne, ku­rā ma­nis at­vei­do­tais tēls [sko­lo­tājs] ir pie­ņē­mis, ka vi­sa pil­sē­ta vi­ņu uz­ska­ta par dī­vai­nu. Viņš par to ne­ie­springst: ne­tais­no­jas, ka tā nav, ne­mē­ģi­na ne­ko pie­rā­dīt – viņš stāv tam pā­ri. Un es tā­pat – vien­kār­ši pie­ņe­mu, ka tā tas ir. Jo, ma­nu­prāt, vis­pa­rei­zāk ir aiz­tai­sīt au­sis, to ne­dzir­dēt un tē­lot muļ­ķī­ti...» viņš spriež.

Gints ne­ie­springst, do­mā­jot par sa­vu sti­lu, bet ģērb­jas, kā pa­šam ir ēr­ti. «Viss at­ka­rīgs no ga­ra­stā­vok­ļa,» viņš do­mā, sa­kot, ka sva­rī­gi ti­kai, lai ap­ģērbs bū­tu tīrs. Ak­tie­ris at­zīst, ka vi­ņam pat nav bū­tis­ki, vai krā­sas ap­ģēr­bā sa­skan. «Jā, par to ne­kad tā bai­gi ne­es­mu do­mā­jis,» viņš pa­smai­da un sa­ka: man sva­rī­gi, lai ap­ģērbs ma­ni ne­ie­ro­be­žo – lai tāds, kāds es­mu, va­ru gan te­āt­rī mē­ģi­nā­ju­mā strā­dāt, gan pa ie­lu iet, gan ar pui­ku [Gin­ta dē­lam Kri­šam ir gads un as­to­ņi mē­ne­ši] iz­iet pa­stai­gā­ties.

Ie­kļau­ties ko­pē­jā pū­lī

Ve­cā­ka ga­da­gā­ju­ma ko­lē­ģi Gin­tu gan ir rā­ju­ši, ka viņš stai­gā ar ce­pu­ri uz acīm, slēp­jas aiz bril­lēm – ka ak­tie­rim va­ja­dzē­tu iet aug­sti pa­cel­tu gal­vu un būt pa­ma­nā­mam. «Bet es ne­gri­bu! Jau tā dau­dzi par ma­ni zi­na gan­drīz vi­su! Ma­na pro­fe­si­ja ir tik pub­lis­ka, ka ik­die­nā man ga­lī­gi ne­maz ne­gri­bas būt pa­ma­nā­mam, drī­zāk gri­bu ie­kļau­ties ko­pē­jā pū­lī.»

At­klās­me gan nā­ku­si ar ga­diem, jo sa­vu­laik jau­nā ak­tie­ra Gin­ta Grā­ve­ļa stils bi­ja pa­ma­nāms: pēc te­āt­rī no­strā­dā­tiem čet­riem pie­ciem ga­diem viņš sa­bied­rī­bā mē­dza iz­iet mel­nās ādas bik­sēs, mel­nā ādas mē­te­lī, ma­ti mel­ni, un arī acis vēl gri­bē­jies ie­krā­sot maz­liet mel­nas... «Tādam mū­žam ne­viens ne­pie­nāks klāt un ne­pa­jau­tās pie­pī­pēt...» viņš ta­gad smej un at­zīst, ka sa­vu­laik ārē­jā iz­paus­me ir bi­ju­si sva­rī­ga. «Tāds muļ­ķums bi­ja gal­vā, bet nu tas ir pār­gā­jis,» no­sa­ka lie­lis­kais ak­tie­ris.

Gints stās­ta: sa­vu­laik viņš ne­va­rē­ja ie­do­mā­ties, kā vis­pār var uz­vilkt kā­jās san­da­les – ka tas ir pil­nī­gi vāj­prā­tīgs un cil­vē­cei ne­va­ja­dzīgs iz­gud­ro­jums. «Taču, kad pirms čet­riem pie­ciem ga­diem tās uz­vil­ku, sa­pra­tu, kāds es­mu bi­jis idi­ots! San­da­lēs ta­ču ir tik ēr­ti, tik for­ši!» viņš sir­snī­gi smej un sa­prot: stils, ga­diem ejot, mai­nās.

Ar smai­du

Ak­tie­ris stās­ta, ka ab­so­lū­ti nav iz­vē­līgs – vi­su sa­vai gar­de­ro­bei ne­pie­cie­ša­mo var at­rast veikalos Lat­vi­jā. «Mani ne­in­te­re­sē ne CK, ne DG, ne kā­di ci­ti bur­ti. La­bāk, lai to ir pēc ie­spē­jas ma­zāk, pēc ie­spē­jas ma­zāk uz­rak­stu un vi­sā­du ķiņ­ķē­zi­ņu!» viņš sa­ka un at­zīst, ka pa­vi­sam mie­rī­gi sev džin­sus var no­pirkt arī tir­gū. Vie­nī­gi apa­vus viņš pērk kva­li­ta­tī­vus.

Ta­ču, aiz­brau­cot uz sa­vām lau­ku mā­jām Skrun­dā, ak­tie­ris pa­vi­sam mie­rī­gi, kā pats saka – pī­pē­jot un ar smai­du, pār­velk gu­mi­jas zā­ba­kus vai kro­kus un ir vien­kāršs lau­ku džeks. Tāds, kāds pa­tie­sī­bā bi­jis vien­mēr.

«Pagāju­šās ne­dē­ļas no­ga­lē bi­ju aiz­brau­cis uz Skrun­du – Mā­tes die­nā sa­bu­čo­ju mam­mu, krust­mā­ti un, stai­gā­jot pa me­žu, uz­skrē­ju vir­sū me­ža­cū­kai un vi­ņas ma­zu­ļiem.... Skais­ti! Pie ūde­ņiem me­ža ma­lā bi­ja sa­li­do­ju­šas pī­les, zo­sis, arī gulb­ji... Dzī­vī­ba! Viss no­tiek! Un ūdens tik de­bess zils! Zi­ni, kā­pēc ūdens ta­gad ir tik zils? Tā­pēc, ka ko­ki vēl ir pe­lē­ki, fo­nā vēl nav tik daudz za­ļo la­pu, tās ne­no­māc de­bess zi­lo krā­su. Bai­gi smu­ki!» Gints sa­jūs­mi­nā­ti stās­ta un tad pie­bilst, ka lau­kos par sti­lu ne­do­mā vis­pār ne­maz, bet iet un da­ra vi­su, kas lau­kos jā­da­ra.

***

Di­ā­na LIEPNIECE, mo­des di­zai­ne­re:

– Ne­pie­spies­ti un brī­vi. Ar zi­lām džin­su bik­sēm un dzel­te­nu krek­lu – ko­šais ri­si­nā­jums man pa­tīk! Ke­po­nam un sau­les­bril­lēm gan ir spor­tis­kā sti­la ie­zī­mes, bet tas ti­kai lie­ci­na par sev tu­vo lie­tu ār­pus­kār­tas uz­tve­ri. Jo mo­dē ir tas, ko pats iz­vē­las!

Ro­ke­ra mel­nās ādas at­ri­bū­ti ir smag­nē­ji, bet tie ra­da pār­lie­ci­no­ši vī­riš­ķī­gu tē­lu. Mans ie­tei­kums: šo tē­lu va­rē­tu pa­pil­di­nāt ar in­te­re­san­tā­kiem apa­viem – kov­bo­ju vai ro­ke­ru sti­lā. Šā sti­la ele­men­ti ir ļo­ti pie­mē­ro­ti arī ci­tās dzī­ves si­tu­ā­ci­jās, un tā­dā vei­dā dzel­te­nais krekls ar džin­siem ie­gū­tu jau­nu vei­do­lu.­gud­ro­jums. «Taču, kad pirms čet­riem pie­ciem ga­diem tās uz­vil­ku, sa­pra­tu, kāds es­mu bi­jis idi­ots! San­da­lēs ta­ču ir tik ēr­ti, tik for­ši!» viņš sir­snī­gi smej un sa­prot: stils, ga­diem ejot, mai­nās.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais