Senais krogs ar franču piesitienu

© F64

Pirms četriem gadiem stikla māksliniece Aija Klintsone un viņas vīrs Vilnis Klintsons, prasmīgs būvniecības speciālists, nolēma uzsākt jaunas mājvietas meklējumus ārpus Rīgas, kamēr atrada kādreizējo Māla krogu, kas bija ļoti sliktā stāvoklī.

 «Pirms tam dzīvojām 26 m2 lielā dzīvoklī un nolēmām, ka vēlamies pārcelties dzīvot laukos. Pusgadu meklējām māju 100 km rādiusā no Rīgas,» stāsta Aija Klintsone.

Izlūkbraucienu bijis daudz, un tieši Vilnim iepatikusies vieta, kur kādreiz uzcelts muižas krogs un tā apkaime, taču Aija sākumā nav bijusi sajūsmā par vīra izvēli. Dzīvesbiedrs gribējis, lai tā ir ar kaut ko īpaša. Svarīgi bijis, lai blakus atrodas upe un būtu ērta satiksme. «Katru nedēļas nogali devāmies kārtīgā ceļojumā, lai meklētu māju, kamēr atradām šo veiksmīgo risinājumu,» atminas Aija. Četru gadu laikā Aija un Vilnis pārvērtuši lielo ēku līdz nepazīšanai. Draugi sākumā domājuši, ka Klintsoni nepavilkšot to visu, bet pēc tam bijuši patīkami pārsteigti. Tagad četru cilvēku ģimenei, arī dēliem Nilam (6 gadi) un Nikolajam (4 gadi), patīk mājvietas plašums, mājīgums un senas lietas, kas ir restaurētas. Labiekārtošanas darbi pamazām tiek turpināti, iecerēts būvēt arī pirtiņu, jo – kur tad bez tās. Vienā ēkas galā agrāk bijusi pienotava, padomju gados ierīkota garāža. Pirms Klintsonu ģimene kļuvusi par īpašniekiem, ēka stāvējusi tukša un ļāvusies laika zoba postošajai ietekmei. «Pirmajā vasarā dzīvojām dārzā teltī, bija pat ļoti romantiski. Vīrs ir ļoti uzņēmīgs, arī gaumes mums sakrīt, tāpēc kopīgi domājām, kā visu paveikt un iekārtot interjeru.»

Aija stāsta, ka vispirms sākuši dzīvot ēkas otrajā stāvā – pa redeļu kāpnēm kāpuši augšā. Sākotnēji mitinājušies vienā istabā, pēc tam jau divās. «Interesanti bija izdomāt visu plānojumu, tam vajadzēja laiku. Mums bija daudz variantu, taču nācās izlemt, kurš būs piemērotākais, un izdevās veiksmīgs risinājums.» Aijai un Vilnim patīkot Francija, tāpēc interjerā nedaudz izmantots arī franču piesitiens, patīkot arī senas un antikvāras lietas. Aija uzskata, ka mājas sajūtu var radīt cilvēki, kas tajā dzīvo. «Man svarīgi, lai mājā dominē arī mākslinieciskais – pērku porcelāna krūzītes, keramikas traukus. Mūsu draugi ir mākslinieki, no viņiem atceļo mākslas priekšmeti, kurus papildinu ar savējiem stikla darbiem. Ja to nav, tad interjers ir nekāds,» spriež viņa. Saimnieki savā mājvietā jau otro vasaru rīkojuši arī mākslinieku plenēru, ko draugi nosauc par gleznošanas un makšķerēšanas pasākumu, arī jaunās paaudzes māksliniekiem ticis rīkots plenērs. Tiekot apsvērta ideja par konferenčusvinību zāles ierīkošanu ēkas otrā galā, un tad tā būs pilnvērtīgi izmantota. 

VIRTUVĒ STRĀDĀ. «Dzīvojot ikdienā mājās, vislabāk var izvērtēt, kas tai ir vajadzīgs,» saka saimniece. Virtuvi Aija izmantojot arī māksliniecisko izpausmju īstenojumam – gravēšanai. Pagaidām speciālas darbnīcas mājās vēl neesot, lai gan Aija plāno turpmāk vairāk strādāt mājās, tāpēc nākotnē noteikti būšot.

Virtuvi saimnieki nolēmuši apvienot ar plašo viesistabu. «Tajā mēs atzīmējam lielākas dzimšanas dienas kopā ar draugiem, svinam Līgo un Jauno gadu. Drīzumā rīkosim dārza svētkus,» atklāj Aija. Daļa mēbeļu mājvietai izgatavotas no jauna, daļa papildinātas ar senlaicīgām detaļām, piemēram, virtuves zonā. Aija atklāj, ka daudz interesantu mēbeļu un lampas izdevies atrast Čiekurkalna 1. līnijā, ir arī tādas, kas atceļojušas no Francijas. «Kamēr bērni ir mazi, neiespringstam ar jaunu mēbeļu iegādi.» Viesistabā nākotnē paredzēts iegādāties mīkstos vai ādas dīvānus un uz grīdas noklāt paklāju.

BEZ MĀKSLAS NEVAR. Aijai svarīgi, lai mājā dominē arī mākslinieciskais stils, tāpēc pie sienām pielikti gan pašas saimnieces, gan draugu mākslinieku darbi. To skaitā ir arī trauki, kas rada estētisku baudījumu pašiem un ciemiņiem.

«Man svarīgi, lai mājā dominē arī mākslinieciskais – pērku porcelāna krūzītes, keramikas traukus. Mūsu draugi ir mākslinieki, no viņiem atceļo mākslas priekšmeti, kurus papildinu ar savējiem stikla darbiem. Ja to nav, tad interjers ir nekāds,» spriež viņa.

SLAPJĀS SMILTIS. Bērnistabā atrodas bērnu gultas un arī divstāvu gulta, kurai plānots atrast novietojumu citur. Šai telpai Aija izvēlējusies savu mīļāko pelēcīgo krāsu, kas arī dominē Francijā. «Šāds tonis labi izskatās un ir nomierinošs. To drīzāk varētu nosaukt nevis par pelēko, bet jūras, kas man ir ļoti tuva, slapjo smilšu toni.»

 Viesistabā plānots arī kamīns. «Draudzenes mamma izveidojusi lauvas kājas no ģipša. Tas būs īstā franču stilā,» ieceri atklāj māksliniece. «Šķiet, kamīns ar dzīvo uguni ir galvenais dizaina elements, kas rada māju sajūtu, arī mīkstās mēbeles un paklāji. Tikai pērn viesistabā tika ieklāta melnā grīda, taču plānots, ka uz tās būs dēļu grīda. Tagad viesistaba atrodas pirmajā stadijā, kādā var dzīvot,» secina saimniece. Ēkai mainītas sijas. Uz augstajiem griestiem viesistabā plānots klāt baltus beicētus koka dēļus.

Svarīgākais