Dārzā nav vietas, ko atvēlēt tomātiem vai kartupeļu vadziņai? Jūsu vienīgā brīvā platība ir balkons vai lodžija? Arī tad nav problēmu tikt pie pašu audzētiem dārzeņiem, atliek vien sarūpēt palielāku maisu un iecerētajam kārumam piemērotu augsni.
Sprīdītis, Akrobāts Toms un daudzi citi tomātbērni nebūt nav niķīgi, ja vien tos rūpīgi kopsiet, līdz pat rudenim jūsu ēdienkarti papildinās pašu audzēti tomāti. Ja vēlaties apalīšus lolot no sēkliņas līdz auglim, marts ir īstais laiks sēšanai. Lai gan sēkliņas šķiet sīkas, tās labi jutīsies 2 līdz 4 centimetrus atstatus cita no citas. Ja topošajiem tomātiem uzklāsiet līdz 1 cm biezu zemes segu, siltumā tie modīsies augšanai. Kad virs augsnes ir parādījušies ziņkārīgie zaļie degunteļi, tiem augšanai jāpiedāvā gaismas pilna vieta. Sagaidot otrās lapiņas (divas trīs lapiņas), stādus izpiķē podiņos. Tad ir laiks sarūpēt ceļojošo dobi. Tomātu audzēšanai der jebkurš maiss, vienalga, vai tas domāts cukuram un granulām, vai atkritumu glabāšanai. Ja maisā ietilpst nepilni 10?litri augsnes, tajā griezdamies augtu divi šķirnes Akrobāts Toms stādi. Ar piemērotu augsni pat pilsētniekiem nav problēmu, atliek vien dārzkopības veikalā iegādāties dažādu firmu piedāvātos augsnes maisus, un omulīga dzīvošana tomātu stādiem nodrošināta. Lai nebūtu garlaicīgi, kaimiņmaisos varat iestādīt arī gurķus vai papriku. Ja vēlaties augsni veidot pats, ņemiet vienu daļu kūdras, vienu – komposta un kā trešo – velēnu augsni. Pirmo reizi mēslo nedēļas divas pēc iestādīšanas, kad redzams – stādiņi sākuši augt: 10 l ūdens iemaisa kūtsmēslus (1:8) un pievieno 15–20 g superfosfāta (pietiek 10–12 augiem). Pēc 10–15 dienām laiks tomātiem domātajam kompleksajam mēslojumam. Kad augs pastiepies un ieriesis pirmo ziedkopu, tam laiks atstāt mājīgo podiņu un pārceļot uz patstāvīgu dzīvi maisā. Lai stāds labi ieaugtos, ceļamaizei paskābā augsnē tam dod satrūdējušus kūtsmēslus, nedaudz pelnu, dolomīta miltus (pusēdamkaroti vienam stādam).
Laiks ceļā!
Ja esat pārliecināti, ka temperatūra naktīs nenoslīdēs zem desmit grādiem, droši varat maisus nest ārā. Rīta saule stādiem sagādās optimālus augšanas apstākļus. Laistot jāatceras, ka ūdens jālej uz augsnes, nevis lapām! Pieredzējuši dārzkopji tomātus parasti cenšas apliet līdz vienpadsmitiem dienā. Lai saknes neslāptu no pārmērīga mitruma un gaisa trūkuma, maisam neaizmirstiet sabakstīt sānus, lai liekais mitrums tiktu laukā. Ja tomātus stādīsiet pakaramajos grozos, viducī labprāt iekārtosies arī sievišķīgie sargi?– samtenītes. Tomātu sabiedrībā labi jūtas arī baziliks.
Lai augtu griezdamies
Sēklas mostas +14 – +16?°C, vispiemērotākā temperatūra ir +25 līdz +30?°C. Augšana apstājas, ja temperatūra zemāka par +10 un augstāka par +35?°C. Ziedēšana apstājas, ja temperatūra ilgstoši nokrītas zemāk par +12 vai uzrāpjas augstāk par +30?°C (var nobirt aizmetņi). Vislabāk tomāti aug, ja dienā ir +20 līdz +25, bet naktī +16 līdz +18?°C.
Gardi gan!
Ja vēl šaubāties, vai pietiks pacietības vairākus mēnešus aprūpēt zaļos draugus, atcerieties?– tomāti satur laimes hormonu serotonīnu un dabīgo antioksidantu likopīnu. Citas tik vajadzīgās vielas lai iesaka dakteri (C, B1, B2, B6, E, K vitamīnus, folijskābi, nikotīnskābi, kāliju, magniju, dzelzi, cinku, kalciju, nātriju, hromu u.c).
Visu vasaru mielojoties ar paša audzējumu, neaizmirstiet palūkoties termometrā! Ja dzīvsudraba stabiņš tuvojas +5 grādiem, laiks augļus novākt. Sliņķi dabūs nolūkoties, kā tomāti bojājas un pūst...
Kartupeļi maisos
Arī dārzeņu vectētiņu – kartupeli – lieliski var audzēt maisos. Vispirms iepazīstieties ar kartupeli tuvāk, vai tam vienā galā jau izdīguši mazi asniņi? Ja tie ir vismaz 0,5 cm gari, droši varat stādīt. Vispirms maisam kā zeķei norullē malas un ieber tajā melnzemi vai kompostu (10 līdz 15 cm). Ļoti uzmanīgi ar asniem uz augšu ieliek kartupeli. (Vienā biezā atkritumu maisā sadzīvos trīs kartupeļi.) Bumbuļiem uzsedz aptuveni 10 cm zemes un pacietīgi gaida, kad cauri zemes kārtiņai izsprauksies asniņi. Kad tie pastiepušies 2–3 cm, vēlreiz uzber augsni. To atkārto 4 vai 5 reizes, tad ļauj veidoties lakstam. (Protams, maisu ar katru reizi parullē augstāk.) Atliek vien regulāri mēslot un laistīt, tad varēsiet sevi apsveikt ar bagātīgu kartupeļu ražu!
***
Elga BRAŽŪNE, ģimenes dārzniecības Neslinko! īpašniece:
Gan podos, gan maisos iesaku audzēt šķirnes:
"SARKANGALVĪTE" – izsenis audzēta šķirne podos un balkona kastēs. Augļi vidēji lieli, apaļi, gludi, sarkani ar tīkamu aromātu;
"DELTA" – augļi sarkani, dažādu lielumu, garšīgi;
"KARĀTS" – augļi palieli, sarkani, cieti, var ilgi uzglabāt;
"ZELTA TOMĀTS" – gaiši dzelteni, palieli, gludi tomāti ar atsvaidzinošu aromātu;
"SIMPĀTIJA" – viegli rozīgi, vidēji lieli, ar maigu aromātu;
"SLIŅĶA SAPNIS" – augļi sarkani, apaļi, nedaudz ieplakani.