No mūsu ēras pirmsākumiem līdz pat viduslaikiem no gladiolu sīpoliem cepa maizi. Un ja vēl tajā iemaisīja sīpolus... Plīnijs piemin, ka gladiolu sīpolu amulets karavīrus spēja pasargāt no nāves kaujaslaukā.
Vēl XVIII gadsimtā gladiolu sīpolus izmantoja pret zobu sāpēm. Turklāt jau vairākus gadsimtus šos ziedus uzskata par vasaras nogales dārza karalienēm.
Savā uzvaras gājienā pa pasaules dobēm maršē Āfrikas un Vidusjūras valstu iedzimtā – gladiola. Gan augstumā knapi līdz ceļiem, gan pusotru metru gara, visu krāsu un nokrāsu ziediem. Protams, arī Latvijā šai puķei pielūdzēju netrūkst. Cilvēki gadu desmitiem pūlas, lai izplauktu jauna gladiolu šķirne. Viens no lielākajiem audzētājiem mūsu valstī ir Laimonis Zaķis, kas radījis vairāk nekā 100 sensāciju gladiolu pasaulē. Tādēļ jāņem vērā viņa pieredze, lai gaidītā skaistuma vietā dobē nedīgtu nīkulīgs stādiņš.
Sīpolu novākšana
Dārzs nav aptieka, tajā daudz ko var pieļaut, uzskata Laimonis Zaķis. "Visbiežāk cilvēki sūdzas, ka ziemā bumbuļsīpoli nesaglabājas, jo izkalst. Tad vainīga nepareiza glabāšana. Tomēr vissvarīgākais ir ļaut sīpolam vēl zemē nobriest, uzkrājot barības vielas. Tādēļ uzreiz pēc noziedēšanas ziedvārpu nogriež vai nolauž, tad vismaz nedēļas trīs vai mēnesi ļauj sīpolam sasmelties spēkus ziemai. Izrādās, visnevaļīgākie ir lauku cilvēki – kā zieds nost, tā sīpolu no zemes ārā. Otra galējība ir tā, ka gladiolām ļauj augt un veidot ziedpumpurus līdz rakšanas brīdim, sak, varbūt vēl kas uzziedēs?" pieredzē dalās selekcionārs.
Žāvēšana
Selekcionārs sveci zem pūra neslēpj: "Ja ir saulains, silts laiks, pirmās trīs dienas sīpolus vēlams apžāvēt saulītē. Dzirdēts mūžīgais jautājums: mazgāt vai nemazgāt? Esmu dabūjis sīpolus mazgāt vienīgi superslapjos rudeņos, kad sīpolus izvelku no zemes un pat nevaru tos saskatīt. Tad vēlams žāvēt paaugstinātā temperatūrā ar piespiedu ventilāciju (apmēram +30 grādiem). Esmu licis apakšā sietam kaloriferu ar ventilatoru. Sīpolus lieku ar saknēm uz augšu, lai labāk izžūst. Piespiedu siltumā jātur nedēļas divas. Visu laiku jāvaktē, kad no jaunā bumbuļsīpola viegli atdalīt veco sīpolu un saknes. Tas notiek ne agrāk kā pēc 10–14 dienām: vecais, sakaltušais bumbuļsīpols kopā ar saknēm atdalās no jaunā bumbuļsīpola.
Vēl dažas nedēļas sīpoli jātur istabas temperatūrā. Izskatās jau, ka virsējās segzvīņas nožuvušas, bet var gadīties, ka dziļākās kārtas tomēr mitras. Tad glabājot mitrā segzvīņa sāks sīpolu pūdēt."
Glabāšana
Jautāts par glabāšanu, selekcionārs iesaka: "Glabājam pēc izjūtas. Telpai labāk jābūt sausai nekā mitrai. Optimālā temperatūra no +4 līdz +6 grādiem. Ja sīpolu nav daudz, atvēliet tiem ledusskapja apakšējo nodalījumu. Atliek vien ietīt avīzē vai papīra tūtiņā."
Kam lielāki apjomi un jāglabā pagrabā, esot jāseko, lai temperatūra neiekristu mīnusos – tad visa raža pagalam. Nedz tumsa, nedz gaisma sīpoliem miegu negaiņā. Tomēr kaimiņu ziņā tie gan ir izvēlīgi – kartupeļu un sīpolu sapņi tiem netraucē, gladiolas baidās no āboliem un augļiem, jo tie ar savu izelpoto etilēnu kavē vairsīpoliņu dīgšanu. Lai sīpolus pavasarī vieglāk sakopt, Laimonis Zaķis rudenī visiem realizējamajiem sīpoliem saknes notīra, mazajiem (apmēram 1,5 centimetri) saknītes noņem pavasarī pirms stādīšanas. Selekcionārs atgādina: "Ja ļauj saknēm lielajiem sīpoliem piekalst, pavasarī no saknēm vaļā tiksiet, vienīgi samaitājot pašu sīpolu."
Modināšana un stādīšana
Ja augsne sagatavota jau rudenī, vairsīpoliņus var stādīt kaut vai martā, tikko zeme atkususi. Tos siltumā nenes! Lielie bumbuļsīpoli mēnesi pirms stādīšanas jāienes siltumā, istabas temperatūrā. Laimonis Zaķis piekodina: "Ja sīpolu ir daudz (līdz 2 kārtām), sīpoliņus vajadzētu likt ar asniņiem uz augšu, jo tas vienmēr lauzīsies augšup. Ja asniņam bijusi traucēta dīgšana, sīpoliņš stādot jāliek kaut vai uz sāniem, bet tā, lai asniņš vienmēr būtu uz augšu. Modinot sīpolus, tiem mēnesi pirms stādīšanas vēlams notīrīt segzvīņas. Sīpolus var arī likt piesaulītē uz palodzes. Ja arī asns izaugs kaut vai 15 centimetrus garš, tas nav nekas.
Īstais laiks sīpolus likt dobē ir tad, kad stāda kartupeļus. Kā veci ļaudis saka: kad augsne iesilusi tā, ka vagā var iesēsties ar pliku pakaļu un tā nesalst. Augsnei vismaz jābūt +9 grādus siltai. Lielo bumbuļsīpolu ieliekot aukstākā zemē, pieredze rāda, ka divas nedēļas vēlāk stādītie uzdīgst pirmie, jo steidzinātajam apalim vēlreiz jāmostas no ziemas miega, šoks to būs atsviedis miera periodā."
Tripšiem pieteikts karš!
Lielu postu gladiolām arī glabāšanas laikā var nodarīt tripši. Jāatceras, ka karstas un sausas vasaras ir tripšu paradīze! Veģetācijas periodā šie neredzamie nejaucēni sūc gladiolu sulu, bojājot lapas un ziedus. Tomēr arī glabātavās virs 10 grādiem tie nebeidz ēst un vairoties – bumbuļsīpoli var aiziet bojā. Izdzīvojušos pavasarī glābj, obligāti visus kodinot ar rogoru, fastaku u. c.
Dažas pēdējos gados selekcionētās šķirnes
Pasaulē pieņemtie gladiolu apzīmējumi
Piemēram, 447 "RENESANSE" Zaķis 99 M
447 – zieda lieluma (4) un krāsas (47) šifrs
"RENESANSE" – šķirnes nosaukums
Zaķis – selekcionārs
99 – gads, kad šķirne pirmo reizi laista pārdošanā
M – uzziedēšanas laika apzīmējums.
Zieda krāsas apzīmējumi:
Balta 00 - - -
Zaļa - 02 04 06
Dzeltena 10 12 14 16
Oranža 20 22 24 26
Laškrāsa 30 32 34 36
Sārta 40 42 44 46
Sarkana - 52 54 56 58 (melni sarkans)
Rozā 60 62 64 66 68 (melna aveņkrāsa)
Ceriņkrāsa 70 72 74 76 78 (purpurkrāsa)
Zili violeta 80 82 84 86
Kastaņkrāsa 90 - - -
Dūmakaina - 92 94 96
Brūna - - - 98
Katra krāsu grupa iedalīta 4 niansēs: no bālākā krāsu toņa, ko apzīmē ar 0, līdz tumšākajam, ko apzīmē ar 6. Starp tiem ir krāsas gaišais tonis – 2 un vidējais (pamatkrāsa) – 4. Dažām krāsām vēl ir supertumšais tonis, ko apzīmē ar 8. Tādas ir četras: melni sarkanā – 58, melni rozā – 68, purpurkrāsa – 78 un brūnā krāsa – 98. Ja trešais cipars ir nepāra (1, 3, 5, 7, 9), tas norāda, ka ziedam ir izteikts citas krāsas plankums vai apmale.
Zieda lieluma apzīmējumi:
100 – miniatūrziedu, zieda diametrs līdz 6 cm;
200 – sīkziedu, zieda diametrs no 6 līdz 9 cm;
300 – vidēju ziedu, zieda diametrs no 9 līdz 12 cm;
400 – lielziedu, zieda diametrs no 12 līdz 14 cm;
500 – milzu ziedu, zieda diametrs pārsniedz 14 cm.
Uzziedēšanas laika apzīmējumi:
VE – ļoti agrīna šķirne
E – agrīna
EM – vidēji agrīna
M – vidēja
LM – vidēji vēlīna
L – vēlīna
VL – ļoti vēlīna (Latvijā parasti neaudzē, jo bieži vien neuzzied – nosalst)
Eksperta viedoklis
Laimonis ZAĶIS, gladiolu selekcionārs
– Gladiolu sīpoli jārok ārā, sākot no septembra vidus līdz oktobra vidum, atkarībā no laika apstākļiem. Agrīnās šķirnes nav jēgas dobē turēt ilgāk nekā trīs nedēļas pēc noziedēšanas. Latvijā gladiolas zied augu vasaru, sākot ar jūliju, līdz pat salnas nokož vēlīno šķirņu ziedus. Ja vairākas nedēļas pirms norakšanas nolaužam visas jaunās ziedvārpas, sīpolu ziemas guļā liksim vismaz par trešo daļu lielāku un spēcīgāku. Tie, ko celsim laukā nākamajā dienā pēc zieda nogriešanas, būs maziņi un plakani. Tad uz spēcīgiem ziediem neceriet.