Augsnes mitrināšanai – ilgas iedarbības mēslojums

Bieži vien augsne podos un citos traukos, kas novietoti uz palodzes, balkona vai dārzā, ātri izžūst, jo tās apjoms ir ierobežots un auga saknes nevar virzīties dziļāk, lai atrastu mitrāku augsni.

Ko darīt, lai balkona kastes, istabas puķes vai arī kapu kopiņas ilgāk uzturētu mitrumu? Vai tas nozīmē, ka nepieciešama biežāka laistīšana?

Sia Mauriņš piedāvā speciālu ilgas iedarbības mēslojumu puķēm, kam pievienota želeja, kas palīdz uzturēt mitrumu. "viens mēslojuma iepakojums paredzēts piecām balkona kastēm (katra ir metru gara). Mēslojumu pieber augsnei, kārtīgi samaisa, un tikai tad tajā var stādīt augus. Rezultāts ir labs! Vienai kapu kopiņai pietiks ar pusi pakas šā mēslojuma," stāsta Sia mauriņš un Flora san vadītāja Sarmīte Neimane.

Viņa uzsver, ka puķes droši var stādīt šādā augsnē, nebēdājot, ka karstajās dienās kaut kas var aiziet bojā. "protams augsne ir jālaista, bet tas jādara retāk. Tā kā šī vasara solās būt karsta, šis mēslojums ar želeju lieliski noderēs."

Sia Mauriņš piedāvā arī mitruma mērītāju. "bieži nākas dzirdēt, ka istabas puķes aiziet bojā, jo tās ir pārlaistītas vai arī pārkaltušas. Biežāk tomēr puķes tiek pārāk daudz aplietas. Lai tā nebūtu, labi kalpos mitruma mērītājs," apgalvo S. neimane. Mitruma mērītāju iesprauž puķu podā blakus augam. Pēc tam, kad augs ir apliets, divu stundu laikā mērītājam ir jāiekrāsojas zilā krāsā. Ja tā nenotiek, jāaplej vēl. Ja mērītājs iekrāsosies zilā krāsā, tas nozīmē, ka mitrums ir normāls.

Mitruma mērītājs mēra mitrumu nevis poda augšpusē, kuru mēs parasti redzam, bet pie auga saknēm, kas ir svarīgi. Kad mitruma mērītājs sāk iekrāsoties sarkans, augs atkal jāaplaista. "tas ir tik vienkārši un ērti! Šo darbu – augu apliešanu – var uzticēt arī bērniem, lai viņiem mājās būtu kāds pienākums. Viņi šo darbu paveiks veiksmīgi, jo bērniem tas patiks, un viņi būs gandarīti par paveikto," ir pārliecināta S. neimane.

***

Ekspertes viedoklis

Sarmīte Neimane, Sia "mauriņš" un Flora san vadītāja

Kā audzēt augus uz balkona margām?

Ja ir nolemts augus audzēt pie balkona iekšsienas zem jumta, ir jāizvēlas augi, kas pacieš ēnu.

Var izvēlēties stabilu saliekamo galdiņu, uz kā var uzlikt augus, lai tiem tiek gaisma.

Balkona kaste vienmēr ir jānovieto margu iekšpusē. Zem kastes vai poda ir jāpaliek stabils papildu statīvs, jo smaga kaste var ātri sagāzties.

Auga zaļajām daļiņām jāatrodas saulē un gaismā – tās nedrīkst novietot aiz balkona margām. Savukārt stumbrs un saknes var atrasties ēnā aiz margām.

Balkona kastei jābūt dziļai, lai augsne ātri neizžūtu. Kastes dibenā jābūt 2–3 drenēšanas caurumiem, zem kastes – traukam, kas uzņem lieko ūdeni. Lai drenēšanas caurumi neaizliptu, virs tiem var uzklāt keramzīta kārtiņu. Augsni ieteicams nepiepildīt līdz kastes malām, bet atstāt vietu laistīšanai.

***

Noderīgi!

Atvaļinājuma laikā balkona augus var novietot pie balkona sienas, lai tie netiktu pakļauti sausajam vējam un saulei.

Vairākus augus var salikt kopā, tad tie dos ēnu cits citam un tādējādi saglabāsies mitrums.

Kāpelējošus un ložņājošus augus nedrīkst likt līdzās pārējiem, jo tad tie ātri apvijas un apaug ap tiem. Ierodoties mājās, būs jātiek galā ar lielu nekārtību uz balkona.

Ja podos un kastēs augošus augus, kas atrodas uz balkona, nodrošina ar ietilpīgu ūdens rezervuāru, ja augi atrodas ēnā un aizvējā, tie var izturēt, sākot no dažām dienām līdz pat divām nedēļām.

Lai neizskatīgu balkonu padarītu glītu, tā sienas un citas virsmas var padarīt pievilcīgākas ar piekaramiem groziem, puķu kastēm un silēm. Katru sezonu tajās var iestādīt citus augus, piemēram, petūnijas, arī mūžzaļus krūmus. Var izvēlēties arī smaržīgus augus, piemēram, puķzirnīšus, lai to aromātu pa atvērto logu varētu sajust pat istabās.

Augi traukos karstā laikā, iespējams, būs jālaista katru dienu. Laista vēlu vakaros, lai poda augsne paspētu uzsūkt ūdeni. Ja ir pārlieku lietains, jāseko, lai augsne neuzsūktu pārāk daudz ūdens, tai nepietrūktu skābekļa un saknes nesāktu pūt.

Podam vai kastei dibenā ir jābūt vismaz vienam drenēšanas caurumam. Zem poda ieteicams palikt bļodu, lai karstā laikā varētu uzliet ūdeni. Tas palīdzēs aizturēt lieko ūdeni, lai tas neaiztecētu uz balkona grīdas un uz apakšējo stāvu. Trauka lielumu ieteicams piemērot attiecīgajam augam, ņemot vērā, cik tas ir liels un kādas tam saknes.

Svarīgākais