Siltumsūkni tāpat kā gāzes, šķidrā kurināmā, malkas vai granulu katlu izmanto dzīvojamo ēku apsildīšanai un ūdens uzsildīšanai, taču šāds apkures veids ir visekonomiskākais un komfortablākais.
"Latvijā daudzi iedzīvotāji sāk izvēlēties apkures sistēmu ar siltumsūkni, jo tā ir ne vien ekonomiska, bet arī kompakta – neaizņem daudz vietas," stāsta SIA "Siltumsūknis" rīkotājdirektors Aivo Smilgainis.
Siltumsūknis izmanto apkārtējā vidē akumulēto saules enerģiju. Ierīkojot siltumsūkni, jāņem vērā, ka siltuma ražošanai nepieciešamo enerģiju var ņemt no augsnes, ūdens krātuvēm, dziļurbuma ūdeņiem vai gaisa. Populārākais ārējās vides siltuma iegūšanas veids ir zemes kolektors. A. Smilgainis uzsver, ka siltumsūkni var piemērot jebkurai situācijai, samazinot apkures ekspluatācijas izdevumus. Risinājumu ir ļoti daudz un dažādi. Vienkāršākais – dzīvojamā mājā ar krāsni malkas apkuri var aizstāt ar gaisa siltumsūkni. Ja mājas saimnieks nevēlas katru dienu rūpēties par siltumu, kurinot malku, tad to var uzstādīt. Cits variants – ja dzīvojamā mājā ir radiatoru apkure ar cieto kurināmo, tad katlam blakus var uzstādīt siltumsūkni. Prakse rāda, ka no sākuma saimnieki nolemj kā rezerves variantu atstāt arī malkas katlu, bet reāli pēc tam tas netiek izmantots, jo pareizi izvēlēts siltumsūknis pilnībā spēj aizstāt jebkuru apkures sistēmu un efektīvi pildīt nepieciešamās funkcijas.
Jebkurai apkures iekārtai ir jākompensē tie siltuma zudumi, kas ir mājā. "Jo vairāk siltuma no mājas aizplūdīs, jo vairāk siltuma būs jāsaražo, lai iemītnieki varētu justies pietiekami komfortabli. Jo māja ir siltāka, jo apkures sistēmai būs vajadzīga mazāka jauda un apkure būs lētāka," skaidro rīkotājdirektors. "Ja ir zināms, kādu kurināmā daudzumu ēka regulāri gadā patērē, tad var izrēķināt, cik jaudīgs siltumsūknis ir vajadzīgs, lai nodrošinātu tādu pašu siltuma daudzumu kā ar citu apkuri." Jaunuzceltās ēkās, kur jāierīko apkure, jāņem vērā izmantotie celtniecības materiāli, siltinājums un citi svarīgi faktori, pēc kuriem var aprēķināt nepieciešamo siltumsūkņa jaudu un tā ekspluatācijai nepieciešamos izdevumus.
"Cilvēki nez kāpēc domā, ka siltumsūkņa iegāde, uzstādīšana un ekspluatācija ir dārga. Siltumsūkni var iegādāties, sākot no 1000 latiem. Ja siltumsūknis enerģiju ņem no zemes vai tas ir nepieciešams ūdens apsildāmajām grīdām vai apkures radiatoru uzsildīšanai, tad ir jārēķinās ar lielāku naudas ieguldījumu – 4 līdz 5 tūkstošiem latu," atzīst rīkotājdirektors. Bieži vien, būvējot jaunu māju un izvēloties tradicionālu apkures veidu, īpašniekiem ir jāņem vērā, ka būs vajadzīga speciāla telpa, kur uzglabāt kurināmo, skurstenis, jāierīko ventilācija, būs jāievēro ugunsdrošības prasības – tam visam ir jāatvēl līdzekļi. "Siltumsūkņa ierīkošana nebūt nav dārgāka salīdzinājumā ar citiem apkures veidiem. Tas aizņem tikai vienu kvadrātmetru no grīdas laukuma un nepiesārņo apkārtējo vidi. Lai dzīvojamā ēkā uzstādītu siltumsūkni, jāievēro tikai viens nosacījums – jābūt ierīkotai trīsfāžu elektrībai."
A. Smilgainis uzsver, ka siltumsūkņa ierīkošanu nevajadzētu veikt saviem spēkiem, lai nepieļautu kļūdas, bet to uzticēt profesionāļiem. Pirms siltumsūkņa iegādes noteikti vajadzīga speciālistu konsultācija, lai izvēlētos optimālo risinājumu. "Ja nereti sabiedrībā parādās negatīva informācija par siltumsūkņu darbību, tad iemesls ir nepareizi izvēlēts pats sūknis, nepareizi izbūvēts ārējais kolektors (to var izbūvēt tikai atbilstošos laika apstākļos, kad zeme nav sasalusi), ēkas iekšējā apkures sistēma vai citas nozīmīgas kļūdas."
A. Smilgainis atzīst, ka ļoti populāri ir gaisa siltumsūkņi, kas darbojas ar augstu efektivitāti. Pieprasīts variants – aizvietot ar siltumsūkni malkas katlu, lai pašiem nebūtu jākurina. "Izmantojot gaisa – ūdens klases siltumsūkni, ūdens uzsildīšana izmaksā apmēram trīs reizes mazāk, nekā to sildot ar elektrisko boileru," apgalvo A. Smilgainis.
***
Noderīgi
Apkures sistēma, izmantojot siltumsūkni, ir ekonomisks un komfortabls risinājums.
Apkures sistēma ar siltumsūkni, kas sastāv no trim daļām – siltuma iegūšanas no apkārtējās vides, siltumsūkņa un mājas iekšējās apsildes sistēmas –, darbojas automātiski.
Šāda apkures sistēma nepiesārņo apkārtējo vidi.
***
EKSPERTA VIEDOKLIS
Aivo SMILGAINIS, SIA "Siltumsūknis" rīkotājdirektors:
– Uzņēmums SIA "Siltumsūknis", kura specializācija ir apkures sistēmu ar siltumsūkni projektēšana, uzstādīšana un apkalpošana, darbojas kopš 2005. gada. SIA "Siltumsūknis" ir Zviedrijas uzņēmuma Thermia Varme AB oficiālais pārstāvis Latvijā. Pateicoties šai sadarbībai, nodrošinām augstu kvalitāti mūsu piedāvātajām apkures sistēmām un labu apkalpošanu to ekspluatācijas laikā. Šādas apkures sistēmas veiksmīgi funkcionē, nepiesārņo vidi un taupa klientu naudu.
Siltumsūkņu modeļi katru gadu kļūst modernāki un ekonomiskāki. Arvien vairāk uzņēmēju ir nonākuši pie secinājuma, ka apkures sistēma, izmantojot siltumsūkni, ir efektīva, tāpēc sāk nodarboties ar to tirdzniecību. Valstij tas var radīt ievērojamu ekonomisku efektu. Latvijā daudzviet apkurei izmanto siltumsūkņus, un mūsu klienti ar šādu izvēli ir apmierināti. Tie uzņēmumi, kas tirgo un nodarbojas ar to apkopi, ir apvienojušies un šogad nodibinājuši Latvijas Siltumsūkņu asociāciju. Tās mērķis ir popularizēt apkures sistēmu ar siltumsūkni ierīkošanu, nodrošinot augstu kvalitāti, un sadarboties ar valsts institūcijām šajā jomā.