Visiem dārza mīļotājiem ir kopējs sapnis – iespējami ātrāk iegremdēt pirkstus vēsajā zemē, stādot ziedus vasarai. Lai nenāktos augus cilāt no viena stūra uz otru, ziemā ir īstais laiks plānot rakstus ziedu segai.
Vispirms jāzina, kur dobi veidos – vai vieta tiks ierādīta celiņa malā atpūtas zonā vai atvēlēta žogmalē. Nav prāta darbs augus iemest zāliena vidū – lai dobi būtu vieglāk kopt, tai vismaz vienā malā jābūt piesaistītai taciņai. Jāpadomā arī, no kāda skatpunkta ziedus visbiežāk vēros – vai no terases vai otrā stāva guļamistabas, vai dobe domāta acu atpūtināšanai, pie rakstāmgalda strādājot.
Ja garenu (2x4 m) brīvstāvošu dobi skatīs no mājas, speciālisti iesaka to veidot Bīdermeijera stilā (augstākais punkts no centra simetriski pazeminās uz dobes malām). Tādai dobei kā vertikālais akcents ieteicamas kannas ar savu eleganto lapojumu. Apmalītei – prīmulas un silpurenes. Noteikti nevajadzētu aizmirst par pavasara sīpolpuķēm (krokusiem, hiacintēm, tulpēm). Brīvstāvošai dobei piemēroti augi saulmīļi.
Ja dobe tiks ierīkota pie sētas, iespējami divi varianti: caurskatāms žogs, kas neaizsedz sauli, un necaurskatāms, kas sniegs aizvēni un nodrošinās paēnu. Šādā dobē tālākā malā stāda augstākus (fona) augus, bet priekšplānā – pakāpeniski aizvien zemākus. Plānojot stādījumus, jārēķinās ar katra pieauguša auga izmēriem. Piemēram, bergēnijas stāda 40 cm attālumā vienu no otras. (Tas jāparedz plānā, lai zinātu, cik stādu jāpērk.)
NODERĪGI!
Augsnes iestrādāšana
Lai augiem pietiktu spēka krāšņai ziedēšanai, vajadzīga piemērota augsne. Sešos, septiņos gados jebkura augsne tiek noplicināta un tā jāielabo.
Tikko parādās pirmie asniņi, izrok visus augus un veco augsni. Ja tā ir ļoti smilšaina, augsni dobes kontūrā izrok 25–30 cm dziļumā.
Lai auglīgā virskārta neieskalotos smiltīs, bedres apakšā ieklāj ģeotekstilu.
Dobi aizpilda ar tīruma augsni, kas 1:1 sajaukta vai nu ar lapu trūdzemi, vai trūdējušiem kūtsmēsliem, vai kūdru. Augsni ber tik daudz, lai izveidotos neliels pauguriņš.
Salaista, lai augsne piesēžas.
Dienu vai divas ļauj nostāvēties.
Labs padomdevējs augu izvēlē ir daiļdārznieces Anitas Neilandes Apstādījumu veidotāja ceļvedis (tabulās dots gan augu raksturojums, gan piemērotākie augšanas apstākļi).