Pļaujmašīnu izvēloties

VIEGLĀKAM DARBAM. Mauriņa pļaujmašīna – pašgājējs Cub Cadet. Riteņi aprīkoti ar gul­tņiem vieglākam darbam. © Publicitātes

Vēloties saglabāt mauriņa segu skatam un pēdām tīkamu visas siltās sezonas garu­mā, pienācis laiks domāt par zāles pļaušanas tehnikas iegādi.

Ra­žo­tā­ju pie­dā­vā­tais sor­ti­ments ir te­ju bez­ga­līgs, tā­pēc jā­ap­bru­ņo­jas ar pa­mat­zi­nā­ša­nām par iz­vē­les ie­spē­jām un jā­tiek skaid­rī­bā ar sa­vām vēl­mēm un va­ja­dzī­bām.

Pļauj­ma­šī­nu ie­da­lī­jums ir daudz­vei­dīgs: elek­tris­kās, aku­mu­la­to­ra, ar deg­vie­lu dar­bi­nā­mās, kā arī – stum­ja­mās vai paš­gā­jē­jas. Ja pļau­ja­mā te­ri­to­ri­ja ir lie­lā­ka, lie­ti no­der arī mau­ri­ņa trak­tors. Sa­lī­dzi­not pla­šo pie­dā­vā­ju­mu, jā­teic, ka elek­tris­kās un aku­mu­la­to­ra pļauj­ma­šī­nas ir ēr­tāk lie­to­ja­mas un iz­de­vu­mi par to ap­ko­pi ir mi­ni­mā­li – tām nav ne­pie­cie­ša­mas eļ­ļas vai fil­tru mai­ņas, tā­pēc pie­tiks vien ar as­mens uz­asi­nā­ša­nu un tī­rī­ša­nu pēc kat­ras lie­to­ša­nas rei­zes.

Elek­tris­kās pļauj­ma­šī­nas

Elek­tris­ko pļauj­ma­šī­nu dzi­nē­ja jau­da ir ma­za, tā­pēc tās vai­rāk ir pie­mē­ro­tas ne­lie­lai pla­tī­bai ar ne pā­rāk ga­ru zā­li. Ar elek­tris­ka­jām pļauj­ma­šī­nām ēr­ti strā­dāt vie­tās, kur ir maz ko­ku un krū­mu – ja dār­zā ir daudz šķēr­šļu, būs grū­ti strā­dāt un var pat sa­pī­ties ka­be­lī. Strā­dā­jot ar elek­tris­ko pļauj­ma­šī­nu lie­lā pla­tī­bā, būs ne­pie­cie­šams garš pa­ga­ri­nā­tājs, tur­klāt jā­uz­ma­nās, lai va­dam ne­jau­ši ne­uz­brauk­tu vir­sū.

Rak­stu­ro­jot elek­tris­ko pļauj­ma­šī­nu plu­sus un mī­nu­sus, kā vie­na no priekš­ro­cī­bām jā­min to svars – tās ir div­reiz vieg­lā­kas par tā­da pa­ša lie­lu­ma mo­de­ļiem, kas dar­bi­nā­mi ar ben­zī­nu. Pir­cē­ju ie­cie­nī­tas elek­tris­kās pļauj­ma­šī­nas ir arī tā­pēc, ka tās ne­ra­da lie­lu trok­sni un ir vieg­li ie­dar­bi­nā­mas. Iekš­de­dzes dzi­nē­ju pļauj­ma­šī­nu ie­dar­bi­nā­ša­na da­žiem var būt no­pietns uz­de­vums, bet ar elek­tris­ko pļauj­ma­šī­nu var tikt ga­lā vis­i – ti­kai jā­no­spiež po­ga, un var sākt dar­bu. Tā­pat, iz­vē­lo­ties elek­tris­ko vai aku­mu­la­to­ra pļauj­ma­šī­nu, ne­būs jā­do­mā par ben­zī­nu, tur­klāt tās gla­bā­ša­nai ne­pie­cie­šams at­vē­lēt ma­zā­ku vie­tu.

Mo­dē aku­mu­la­to­ri

Strā­dā­jot ar aku­mu­la­to­ra pļauj­ma­šī­nu, jā­ņem vē­rā, ka aku­mu­la­to­ra dar­bī­bas laiks ir ie­ro­be­žots. Pil­nai aku­mu­la­to­ra uz­lā­dei pa­ras­ti ne­pie­cie­šams vai­rāk lai­ka ne­kā tā iz­lā­dei. Lai ie­tau­pī­tu lai­ku un bez rai­zēm tur­pi­nā­tu dar­bu, var ie­gā­dā­ties vēl vie­nu aku­mu­la­to­ru – ka­mēr viens tiek iz­man­tots, ot­ru var lā­dēt. Ie­gā­dā­jo­ties aku­mu­la­to­ra pļauj­ma­šī­nu, ie­tei­cams uz­reiz no­skaid­rot, vai var ie­gā­dā­ties arī pa­pil­du aku­mu­la­to­ru. Lai gan sā­ku­mā var šķist, ka tie ir lie­ki iz­de­vu­mi, var ga­dī­ties, ka būs pa­li­ku­ši ne­no­pļau­ti nie­ka 20 m2 ti­kai tā­pēc, ka aku­mu­la­tors iz­lā­dē­jies. Aku­mu­la­to­ra dar­ba­rī­ku at­tīs­tī­ba vēl ir ti­kai sā­kum­sta­di­jā, ta­ču ir iz­re­dzes, ka nā­kot­nē ie­rī­ču, kas dar­bi­nā­mas ar aku­mu­la­to­ru, kļūs ar­vien vai­rāk. Ar­vien bie­žāk ra­žo­tā­ji gā­dā, lai viens aku­mu­la­tors de­rē­tu arī ci­tām tā pa­ša ra­žo­tā­ja ie­rī­cēm: pie­mē­ram, lai pļauj­ma­šī­nas aku­mu­la­to­ru va­rē­tu ie­likt trim­me­rī un ot­rā­di.

Elek­tris­ko vai aku­mu­la­to­ra pļauj­ma­šī­nu ie­sa­ka iz­vē­lē­ties, ja pļau­ja­mā pla­tī­ba ir līdz 600 m2. Tā ir pie­tie­ka­mi ma­za te­ri­to­ri­ja, kas ir pa spē­kam vai­ru­mam aku­mu­la­to­ra pļauj­ma­šī­nu. Aku­mu­la­to­ra pļauj­ma­šī­nu lie­lā­kās priekš­ro­cī­bas – ne­liels trok­snis, vieg­la ie­dar­bi­nā­ša­na, mazs svars, kā arī nav ne­pie­cie­šams pa­ga­ri­nā­tājs. Līdz ar to tā­das pļauj­ma­šī­nas ir pie­mē­ro­tas ga­dos ve­cā­kiem cil­vē­kiem vai, pie­mē­ram, trans­por­tē­jot uz un no va­sar­nī­cas.

Mau­ri­ņa trak­tors

Ja ap­za­ļu­mo­tās te­ri­to­ri­jas ir mē­rā­mas dau­dzos kvad­rāt­met­ros, ra­žo­tā­ji ie­sa­ka iz­vē­lē­ties ar deg­vie­lu dar­bi­nā­mas paš­gā­jēj­pļauj­ma­šī­nas vai mau­ri­ņa trak­to­rus – to jau­da būs lie­lā­ka un pa­šam saim­nie­kam dar­ba veik­ša­nā būs jā­ie­gul­da ma­zāk ener­ģi­jas. Mau­ri­ņa trak­to­rus var iz­vē­lē­ties pēc pļau­ša­nas pla­tu­ma un pļau­ja­mās te­ri­to­ri­jas lie­lu­ma: pie­mē­ram, Cub Ca­det mau­ri­ņa trak­to­ru pļau­ša­nas me­hā­nis­ma iz­mērs ir no 76 līdz 137 centi­met­riem. Pie­mē­ram, ja tiek iz­man­to­ta zā­les sa­vāk­ša­nas fun­kci­ja, ar 76 cm pļau­ša­nas pla­tu­mu, iz­tuk­šo­jot gro­zu sep­ti­ņas as­to­ņas rei­zes, stun­das lai­kā var no­pļaut 1400 m2. Sa­vu­kārt, ja mau­ri­ņa trak­tors ir bez gro­za un tam ir ti­kai mul­čē­ša­nas vai iz­me­ša­nas fun­kci­ja, ar 76 cm grie­ša­nas pla­tu­mu stun­das lai­kā var no­pļaut 2000 m2. Jā­ņem vē­rā, ka ru­na ir par mau­ri­ņa, ne­vis ga­ras zā­les pļau­ša­nu.

Ja pļau­ja­mā pla­tī­ba ir ne­lie­la un ne­vien­mē­rī­ga (pie­mē­ram, te­ri­to­ri­ja ar krū­miem un pu­ķu do­bēm, kas jā­ap­brauc), var iz­vē­lē­ties mau­ri­ņa trak­to­ru ar ma­zā­ku pla­tu­mu, ta­ču ar sa­vāk­ša­nas fun­kci­ju. Sa­vu­kārt lie­lā­kā te­ri­to­ri­jā var iz­vē­lē­ties trak­to­ru ar iz­me­ša­nas fun­kci­ju.

Ko da­rīt ar no­pļau­to zā­li?

Iz­vē­lo­ties pļauj­ma­šī­nu, vērts sa­prast, ko ar no­pļau­to zā­li plā­nots da­rīt. Dār­za teh­ni­kas vei­ka­los pie­eja­ma­jām ie­rī­cēm rak­stu­rī­gas trīs fun­kci­jas – mul­čē­ša­na jeb smal­ci­nā­ša­na, sa­vāk­ša­na un iz­me­ša­na uz sā­niem. Kā tās at­šķi­ras? Mul­čē­ša­na no­zī­mē, ka no­pļau­tā zā­le ne­tiek iz­mes­ta no pļauj­ma­šī­nas, bet gan sa­smal­ci­nā­ta sī­kos ga­ba­los. Pļauj­ma­šī­nām ar mul­čē­ša­nas fun­kci­ju as­mens ir vei­dots tā, lai ra­dī­tu gai­sa plūs­mu, kā re­zul­tā­tā zā­le riņ­ķo ie­rī­ces iekš­pu­sē, līdz tiek sa­smal­ci­nā­ta sī­kos ga­ba­li­ņos un no­krīt uz mau­ri­ņa. Gai­sa plūs­ma pie­spiež no­pļau­to un sa­smal­ci­nā­to zā­li pie ze­mes virs­mas, līdz ar to no­pļau­tais zā­liens kļūst skaists un tīrs. Ja tiek pļau­ta ne pā­rāk ga­ra zā­le, no­pļau­tie zā­les stieb­ri pa­ras­ti nav re­dza­mi. Tie kļūst par mēs­lo­ju­mu augo­ša­jai zā­lei. Fun­kci­jas gal­ve­nā priekš­ro­cī­ba ir tā, ka no­pļau­tā zā­le ne­tiek iz­svai­dī­ta uz no­pļau­tā zā­lie­na, bet gan ie­spies­ta ta­jā. Vis­la­bā­kais mul­čē­ša­nas re­zul­tāts ir, pļau­jot sau­su un ne pā­rāk ga­ru zā­li, jo slap­ja un pā­rāk augst­a zā­le aiz­spros­to pļauj­ma­šī­nu un ra­da lie­lu slo­dzi dzi­nē­jam.

Pļauj­ma­šī­nas ar sa­vāk­ša­nas gro­zu īpa­ši ie­cie­nī­ju­ši saim­nie­ki, ku­riem pie mā­jas eso­šā zā­lie­na pla­tī­ba ir ne­lie­la. Sa­vāk­ša­nas gro­za gal­ve­nā priekš­ro­cī­ba ir acīm­re­dza­ma – zā­liens pa­liek tīrs, jo lie­lā­kā da­ļa no­pļau­tās zā­les tiek sa­vāk­ta gro­zā. Kā mī­nu­su var mi­nēt pa­pil­du dar­bu, kas jā­veic, iz­tuk­šo­jot gro­zu, tur­klāt dār­zā jā­at­rod vie­ta, kur likt no­pļau­to zā­li. Sa­vāk­ša­nas grozs vis­drī­zāk nav pie­mē­ro­tā­kais ri­si­nā­jums lie­lai pla­tī­bai, ta­ču tas var būt no­de­rīgs, kad zā­le iz­au­gu­si pā­rāk ga­ra un gri­bas, lai pēc pļau­ša­nas zā­liens ir tīrs. Tā­pat tas no­de­rēs ru­de­nī – ar šā­du pļauj­ma­šī­nu var vieg­li sa­smal­ci­nāt un sa­vākt no­kri­tu­šās la­pas. Vien­kār­ša fun­kci­ja ir iz­me­ša­na uz sā­niem – pļauj­ma­šī­na ar pa­rei­zi pro­jek­tē­tu iz­me­ša­nu uz sā­niem iz­svai­da no­griez­tos zā­les stieb­rus, lai tie gan­drīz ne­maz ne­bū­tu re­dza­mi. Viens no pir­cē­ju ie­cie­nī­tā­ka­jiem va­ri­an­tiem ir pļauj­ma­šī­na ar iz­me­ša­nu uz sā­niem, kam ir arī mul­čē­ša­nas fun­kci­ja. La­ba pļauj­ma­šī­nas nav lē­ta, un tā tiek ie­gā­dā­ta dau­dziem ga­diem. Tā­pēc sva­rī­gi sa­prast, ku­ra no pla­šā klās­ta būs kon­krē­ta­jām va­ja­dzī­bām vis­pie­mē­ro­tā­kā. No­teik­ti ir vērts jau­tāt pa­do­mu arī dār­za teh­ni­kas vei­ka­la spe­ci­ālis­tam!

Pie­re­dzē­ju­šu teh­ni­kas tir­go­tā­ju kon­tak­tin­for­mā­ci­ju un prak­tis­kus ie­tei­ku­mus teh­ni­kas ie­gā­dei mek­lē­jiet www.darzatehnikaseksperti.lv!

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.