Latvijā kā subtropos

© F64

Kaut kā neiznāk atpūsties Japānā vai Austrālijā? Vidusjūra un Āfrika vien sapņos rādās? Neskumstiet, jo arī pašu dārzā var izveidot eksotiskus svešzemju stūrīšus, atliek vien iznest ārā ziedošus subtropu izcelsmes telpaugus.

Latvijas Universitātes Botāniskā dārza Tropu un subtropu laboratorijas vadītāja Dace Grīviņa apliecina: «Piecu gadu novērojumi parāda, ka Latvijas vasaras ir piemērotas, lai dārzā labi justos arī siltzemju augi. Pareizi koptas, priecēs no Dienvidāfrikas nākušās pelargonijas, Meksikas kaktusi, Dienvidamerikas kannas un brugmansijas, Brazīlijas eritrīnas, Austrālijas kalistemoni, grevīlijas, eikalipti, leptospermas un melaleukas, Jaunzēlandes hebes un Dienvidu kordilīnes, Japānas aukubas, Kanāriju salu iedzimtās argirantēmas un Vidusjūras reģiona mirtes, lauri, cipreses, olīvkoki un granātkoki. Tomēr vispateicīgākie būs ziedošie augi – oleandri, lantānas, hibiski jeb Ķīnas rozes un bugenvilijas, kas prasmīgus kopējus atalgos ar bagātu ziedēšanu.»

Kas jāzina, ja vēlas nākamvasar savā dārzā justies kā subtropos?

Sagatavošana

Nav jau tā, ka atver durvis un nes visus podus ārā, augi krasajām pārmaiņām ir jāsagatavo un pakāpeniski jāpieradina āra apstākļiem.

Pavasarī pārstādītos augus ārā nes tajos podos, kuros tie aug. Ja augi nav pārstādīti, tiem atjauno substrāta virskārtu, lai būtu papildu barības vielas. Tikko pirktus augus pārstāda pašu podos. (Augu ievieto poda centrā un spraugas starp augu un poda sāniem piepilda ar substrātu. Jāraugās, lai zeme neapsegtu sakņu kakliņu.)

Ja telpaugam ir augsts, pliks stumbrs, to vizuāli var papildināt zemi, ziedoši telpaugi vai vasaras puķes. Uz vasaru no zemiem telpaugiem ar vienādiem augšanas apstākļiem var lielākos traukos veidot dažnedažādas kompozīcijas. Ja vēlaties kompozīcijā sakārtot augus ar atšķirīgu kopšanu, kārtojiet tos ar visiem podiņiem.

Vieta dārzā

Kura vieta dārzā augiem vispiemērotākā? Visiem labāk patiktu rīta saulīte (austrumu un dienvidaustrumu puse). Par dienvidu svelmi būs pateicīgi vien sukulenti. Neviens augs nebūs pateicīgs par caurvēju un asu vēju, kas pluina lapas un var sagāzt puķu podus. Augiem nav iebildumu pret siltu vasaras lietutiņu, tomēr negaisa brāzmas vai pat krusa tiem nemaz nepatiks, tādēļ jāparūpējas, lai sliktā laikā tie no nokrišņiem tiktu pasargāti.

Kopšana

Vasara visiem, bet it sevišķi ziedošajiem telpaugiem ir intensīvs veģetācijas periods. Kas strauji aug, tam daudz jāēd! Reizi nedēļā augus pabaro ar katram piemērotu komplekso minerālmēslojumu, bet intensīvi ziedošos baro pat divas reizes nedēļā. Īpaši rūpīgi jāseko, lai augiem ūdens nebūtu nedz par maz, nedz par daudz. Vai katru dienu jāpārbauda augsnes mitrums. Ir daži telpaugi, kas jālaista pat divreiz dienā (no rīta un vakarā). Pusdienas saulē laistot, varat būt droši, ka apdegs gan lapas, gan ziedi. Jāraugās, lai lietainā laikā uz paliktņiem nekrātos ūdens.

Lai ziedošie augi nezaudētu krāšņumu, regulāri izkniebj vai nogriež pārziedējušos ziedus (sēklu veidošana augam atņem spēku).

Mājupceļš

Arī telpaugiem, mājās nākot, nepietiek tikai ar to, ka tos sanes telpās. Vispirms tie pārmaiņām jāsagatavo: jānoņem vecās lapas un jānogriež pārziedējušās ziedkopas. Ja vēlaties mainīt auga formu, ir īstais laiks to darīt, jāapgriež arī izstīdzējušie dzinumi. Kad apkopti arī puķu podi, augus uz nedēļu sanes visvēsākajā un visgaišākajā telpā. Tad laiks katram uz savu ierasto vietu. Neaizmirsīsim arī svaigu gaisu – telpas bieži jāvēdina, bet jāraugās, lai augi neatrastos caurvējā. Laistīsim mazāk, jo vēsākā laikā arī mazāk slāpst. Tos augus, kuri raisa ziedpumpurus, piebarosim ar ziedošiem telpaugiem domātu mēslojumu. Pārējiem ēdienkartē būs rudens mēslojums ar kāliju, kas ļaus augiem labāk pārziemot.

Visu septembri varat arī iegādāties jaunus augus, kas nākamajā vasarā papildinās subtropus jūsu dārzā.

Svarīgākais