Rīga 2014: Ķīpsalā aizdegs ugunsskulptūras

© Uldis Balga

Ķīpsalas pludmalē pie Vanšu tilta, iekļaujoties tematiskajā līnijā "Rīgas karnevāls", šodien notiks otrais Pasaules ugunsskulptūru čempionāts.

Pasaules ugunsskulptūru čempionātā Rīgā piedalīsies komandas no 12 valstīm - ASV, Austrālijas, Francijas, Igaunijas, Krievijas, Latvijas, Lielbritānijas, Lietuvas, Somijas, Spānijas, Šveices un Zviedrijas. Komandās būs divi dalībnieki, no kuriem vismaz viens ir diplomēts tēlnieks vai mākslinieks, tādējādi nodrošinot augstu čempionāta māksliniecisko līmeni un aizraujošu sacensību garu.

Trīs dienu laikā komandas ir izveidojušas koka un salmu konstrukcijas, kuru augstums un platums nedrīkst pārsniegt sešus metrus. Visiem čempionāta dalībniekiem skulptūru veidošanai tika nodrošināts vienāds materiālu daudzums, kā arī citi nosacījumi, radot līdzvērtīgas starta pozīcijas.

Šodien īpašā ceremonijā no plkst.19.30 ugunsskulptūras ik pēc desmit minūtēm tiks pakāpeniski aizdegtas. Pēc žūrijas apspriedes tiks paziņots pasaules čempions ugunsskulptūru veidošanā. Ugunīgu muzikālo noskaņu radīs ritma apvienība "Pulsa efekts" kopā ar viesiem no "Fire Spirit".

Ugunsskulptūras kā atsevišķs tēlniecības un mākslas norises paveids Eiropā sāka attīstīties 90.gadu sākumā, un kopš tā laika populāri ir gan ugunsskulptūru šovi, gan sacensības. Tradicionāla ir arī šo pasākumu sasaiste ar Eiropas kultūras galvaspilsētu.

Pirmais Eiropas ugunsskulptūru čempionāts notika 1998.gadā Stokholmā, kad tā bija Eiropas kultūras galvaspilsēta. Savukārt pirmais Pasaules ugunsskulptūru čempionāts norisinājās 2011.gada Eiropas kultūras galvaspilsētā Tallinā.

Par pirmajiem pasaules čempioniem 2011.gadā kļuva lietuvieši, savukārt Latvijas komanda tēlnieka Agra Dzilnas vadībā ieguva otro vietu, kas pierāda augstās ugunsskulptūru veidošanas prasmes Baltijas valstīs.

Ugunsskulptūru kustība popularitāti ir guvusi, jo ļauj mākslinieciskā veidolā izmantot vienu no dabas pirmelementiem - uguni -, kas vienlaikus simbolizē gan iznīcinošu, gan izdzīvošanai vitāli nepieciešamu spēku. Ugunsskulptūras ir videi draudzīgs žanrs, jo - atšķirībā no uguņošanas - netiek izmantotas ķimikālijas un negatīvi ietekmēti apkārtnē esošie putni un dzīvnieki.

Arī Latvijā ar zināmu regularitāti dažādos pasākumos tiek izmantotas ugunsskulptūras, tomēr Pasaules čempionāta norise ļaus šo mākslas veidu parādīt daudz plašāk un koncentrētāk, piesaistot gan Rīgas iedzīvotāju, gan viesu uzmanību.

Gan Eiropas ugunsskulptūru kustības, gan abu minēto čempionātu galvgalī ir stāvējis Zviedrijas mākslinieks Gunārs Karls Nilsens, tādēļ ir liels pagodinājums, ka viņš ir piekritis būt arī par Rīgā notiekošā čempionāta māksliniecisko kuratoru un žūrijas priekšsēdētāju.

Skulptūras vērtēs starptautiska žūrija trīs cilvēku sastāvā. Pirmās vietas ieguvējs saņems naudas balvu 2,5 tūkstošu eiro apmērā, otrās vietas - 1,5 tūkstošus eiro, bet trešās vietas ieguvējs - viena tūkstoša eiro apmērā. Savu īpašo simpātijas balvu kādai komandai pasniegs SIA "Robert Bosch", kuri arī katrai no 12 komandām dāvinās elektroinstrumentu komplektu.

Čempionāta mākslinieciskais kurators ir Nilsens, koordinators - igaunis Indeks Lehts, bet producents - Reinis Druvietis.

Sadarbībā ar nodibinājumu "Rīga 2014" čempionātu rīko kultūras biedrība "Make Art", kas Rīgā veidoja arī smilšu skulptūru festivālu "Make Sand Art" uz AB dambja 2011. un 2012.gadā, kā arī ledus skulptūru festivālu "Make Ice Art Riga" 2011.gada ziemā Bastejkalnā.

Svarīgākais