Pēc Vienotības Saeimas frakcijas vadītāja un Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja vietnieka Dzintara Zaķa pieķeršanas ētiski apšaubāmajā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) apiešawnas shēmā, kuras atklāšanā izmantota arī viņa personīgā elektroniskā sarakste, izteiktas bažas, ka personīgās korespondences nonākšana nepareizās rokās Dz. Zaķi var padarīt vieglāk ietekmējamu.
Neatkarīgās aprakstītajā un pietiek.com atklātajā PVN apiešanas shēmā pierādījumi šim darījumam tika smelti no parlamentārieša un automašīnas pārdevēja sarakstes, kuru politiķis veica no personīgā elektroniskā pasta konta.
Kopīgās interesēs
Krimināllikums gan paredz atbildību par korespondences noslēpuma pārkāpšanu – brīvības atņemšanu līdz pat trim gadiem vai naudas sodu līdz 10 000 latu. Žurnālisti gan savas izmeklēšanas laikā, it sevišķi, ja tā vērsta pret politiķi, nereti neievēro šo normu, taču vēlāk, tiesas aicinātiem, tiem jāatklāj veids, kā informācija iegūta.
Ņemot vērā šo praksi, nesmukumu atklājušie žurnālisti norāda, ka deputāta pieķeršana neētiskajā rīcībā attaisno privātās korespondences neaizskaramības neievērošanu, savukārt Saeimas deputāts no Saskaņas centra Andrejs Elksniņš uzskata, ka atklātā korespondence rada bažas par to, vai Dz. Zaķim droši var uzticēt valsts noslēpumu saturošu informāciju.
Rada neuzticību
A. Elksniņš, atsaucoties uz publiski pieejamo informāciju, ka Dz. Zaķis no tā paša elektroniskā pasta konta sniedzis arī dažādu jutīgu informāciju uzņēmējiem, teoretizēja, ka līdzīgā garā cilvēks, kuram ir pieeja valsts noslēpumu saturošai informācijai, neapdomības vai citu motīvu dēļ varētu atreferēt arī pasaules interneta tīmeklī.
«Problēma ir tajā, ka Saeimas deputāts un Nacionālās drošības komisijas (NDK) priekšsēdētāja vietnieks izmanto citu, nevis Saeimas nodrošināto elektroniskā pasta adresi, lai komunicētu ar izredzētiem cilvēkiem, kuri ir informēti par šādas adreses esamību. Un šeit var runāt par sarakstes saturu, jo fakti liecina, ka Dz. Zaķis iegūst un izplata informāciju kaut kādu citu cilvēku interesēs. Līdz ar to saskatu dažādus riskus, kas varētu raisīt diskusiju par pielaides slepenai informācijai anulēšanu,» saka A. Elksniņš, kuram Satversmes Aizsardzības birojs pielaidi slepenai informācijai liedza.
Var kompromitēt
Citi Neatkarīgās aptaujātie drošības eksperti piebilst, ka situācija patiešām ir kutelīga. Neapšaubot Dz. Zaķa godprātīgo attieksmi pret valsts noslēpumu saturošu un citu slepenu informāciju, kura nedrīkst un netiek uzglabāta kopējā tīklā pieslēgtos datoros, eksperti norāda, ka ikviena cilvēka personīgajā sarakstē itin viegli var atrast korespondences īpašnieku kompromitējošu informāciju, kuru var pavērst pret attiecīgo cilvēku, lai piespiestu viņu sniegt jutīgu, tikai šauram cilvēku lokam pieejamu informāciju. «Tā ir klasiska spiegošanas metode – izmantot cilvēka bailes no kāda viņa noslēpuma atklāšanas, lai iegūtu informāciju,» teica drošības speciālists, kas nevēlējās, lai viņa vārds tiktu publicēts.
Drošības policija, kura izmeklēja Kataras vizītes laikā ekonomikas ministra Daniela Pavļuta uz mirkli pazudušās somas gadījumu, NDK vadītāja vietnieka elektroniskā pasta uzlaušanu izmeklēt nav sākusi, taču dienests esot gatavs to darīt, ja vien ar šādu lūgumu pie tā vērsīsies pats deputāts.
Neatkarīgās aptaujātie Saeimas koalīcijas deputāti NDK pārstāvja elektroniskā pasta uzlaušanā nekādus draudus gan nesaskatīja, taču atzina, ka personīgās korespondences slepenības pārkāpšana nav pieļaujama.