Svētdiena, 11.jūnijs

redeem Ingus, Mairis, Vidvuds

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Latvijā \ Politika

Pieņemot naudu no oligarhiem, ZRP muļķo vēlētājus

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) mājaslapā un presē rodamā informācija liecina, ka Zatlera Reformu partijas (ZRP) finansējumā ieplūst būtiski Ventspils un Rīgas oligarhu ziedojumi.

Tas nozīmē, ka partijas līderis Valdis Zatlers, aicinot cīnīties pret oligarhiem, faktiski muļķo savus vēlētājus.

Kamēr V. Zatlers vārdos apkaro oligarhus, viņa partija laipni pieņem Ventspils oligarhu Olafa Berķa un Oļega Stepanova uzticamības personu Vladislava Šafranska, Aivja Landmaņa, kā arī Rīgas un Baltezera oligarha Jūlija Krūmiņa naudu.

Minētie ziedojumi liecina, ka t.s. Ventspils mēra Aivara Lemberga oponenti, kurus pārstāv iepriekš minētie oligarhi, savas cerības izmantot valsts resursus cīņā pret A. Lembergu saista vairs ne tik daudz ar Vienotību, cik ar ZRP.

Tagad cer uz ZRP

Piemēram, V. Šafranskis ZRP ziedojis 3000 latu. Vēl pirms dažām nedēļām viņš Neatkarīgajai kategoriski noliedza savu saistību ar ZRP, bet nedaudz vēlāk presei jau ir paudis, ka ZRP «ir vienīgā cerība šajos apstākļos».

O. Berķa menedžeris A. Landmanis ZRP ir ziedojis 950 latu. Salīdzinājumam – vēl pērn O. Berķis personīgi ziedoja Vienotībai 1757, 01 latu. V. Šafranskis 2005. gadā Tautas saskaņas partijai ziedoja 2130 latu, bet A. Landmanis 2006. gadā Jaunajam laikam – 10 latus.

Neatkarīgā jau rakstīja, ka J. Krūmiņš ir lielākais ZRP ziedotājs, kurš ieskaitījis partijas kontā 7028 latus. Šonedēļ presē viņš motivējis savu rīcību – viņš ZRP atbalstot, jo tā «grib likvidēt trīs oligarhus». Nevienai citai partijai viņš neplānojot ziedot. Viņam svarīgākais esot, lai no skatuves beidzot pazustu trīs oligarhi. Arī Rīgas apgabaltiesā J. Krūmiņš pērn apgalvoja, ka iniciējis kriminālapsūdzību pret A. Lembergu tādēļ, lai aizvāktu viņu no politiskās skatuves. Pirms tam J. Krūmiņš oficiāli bija ziedojis vienīgi partijai Latvijas ceļš 3000 latu, un šis ziedojums veikts 2004. gadā.

Zīmīgi, ka ZRP atšķirībā no citām partijām kopš augusta beigām vairs neuzrāda saņemtos ziedojumus, lai gan KNAB aprēķini liecina, ka ar līdz šim uzrādīto ziedojumu kopsummu (90 000 latu) nevar segt partijas priekšvēlēšanu tēriņus (pēc KNAB četras dienas pirms vēlēšanām veiktajiem aprēķiniem – aptuveni 150 000 latu). Nav šaubu, ka pārējos ziedojumus ZRP uzrādīs tikai pēc vēlēšanām.

Dod naudu un apsargus

To, ka ZRP ne tikai finansējums, bet arī tās biedri cieši saistīti ar Ventspils oligarhiem, apliecina advokāta Artūra Zvejsalnieka un portāla pietiek.com pētījumi. Izpētot Lursoft un citas publiski pieejamās datu bāzes, A. Zvejsalnieks starp ZRP dibinātājiem atklājis 55 cilvēkus, kuri, viņaprāt, «varētu būs saistīti ar SIA TM Security un tās meitasuzņēmumu darbību». Advokāts izpētījis, ka vismaz astoņi no šiem 55 ar TM Security saistītiem cilvēkiem ZRP ziedojuši katrs aptuveni 1000 latu. A. Zvejsalnieks publiski atgādināja, ka TM Security ir apsardzes firma, kura piedalījās t.s. Ventspils karos – a/s Ventbunkers nelikumīgā sagrābšanā. Viņš atklāja, ka personīgi kā advokāts rūpējies, lai TM Security par nelikumīgajām darbībām tiktu atņemta apsardzes firmas licence un tieši tāpēc viņš ticis izslēgts no ZRP. Savukārt TM Security intereses pārstāvējis O. Stepanova un O. Berķa grupējuma advokāts Mārtiņš Kvēps, kura biroja bijušais darbinieks Klāvs Olšteins rekomendējis lielāko daļu no apsargiem uzņemt ZRP. A. Zvejsalnieks secināja, ka «ar Zatlera atbalstu pie varas raujas pusbandītisks grupējums».

Savukārt portāls pietiek.com izpētījis, ka TM Security par a/s Ventbunkers sargāšanu 2010. gadā no SIA SSF Logistic saņēmusi milzīgu naudu – 410 454 latus. Šī uzņēmuma īpašnieka a/s SS& F Group padomes priekšsēdētājs esot iepriekš pieminētais oligarhs O. Stepanovs. ZRP valdes locekle Sandra SondoreKukule portālam atklājusi, ka sarunas ar oligarhu pārstāvjiem V. Šafranski, Aivaru Gobiņu un Ivaru Landmani notikušas ZRP birojā. Minētie kungi esot pauduši «vispārēju neapmierinātību ar tranzīta biznesa vidi Ventspilī». ZRP preses sekretāre Daiga Holma gan noliegusi, ka ZRP vadība būtu tikusies ar pašu O. Stepanovu vai O. Berķi.

Frontē pārmaiņas?

Ņemot vērā, kādos uzņēmumos un amatos strādā un strādāja ZRP biroja viesi no Ventspils, var secināt, ka sarunā piedalījušies gan O. Stepanova un O. Berķa nometnes pārstāvji, gan Šveices advokāta Rūdolfa Meroni nometnes pārstāvis. Iepriekšminētā kauja par Ventbunkers biroju gan bija spilgtākā šo nometņu savstarpējo nesaskaņu izpausme.

Abu naidīgo grupējumu pārstāvju kopēja platforma varētu liecināt par noslēgtu pamieru pirms vēlēšanām, lai vispirms tiktu galā ar kopējo trešo ienaidnieku – A. Lembergu. Tomēr šai versijai pretī runā šonedēļ O. Stepanova un O. Berķa advokāta M. Kvēpa Rīgas apgabaltiesā sniegtās liecības, kas bija ļoti nelabvēlīgas R. Meroni.

M. Kvēps pat izteicās tik skarbi, ka Latvijas tiesībsargu piešķirtā vara un bagātība sagrozījusi R. Meroni galvu un viņš nolēmis nelikumīgā ceļā iegūt arī O. Stepanova un O. Berķa kontrolētos aktīvus.

Jāatgādina, ka prokurori R. Meroni uzticējuši pārvaldīt vairāku desmitu miljonu latu vērtus aktīvus, kuri tika arestēti saistībā ar tā dēvēto Lemberga krimināllietu. Ja izdotos R. Meroni atņemt mantas pārvaldītāja pilnvaras, tad O. Stepanova un O. Berķa grupējums varētu pārņemt varu visos lielākajos Ventspils tranzītuzņēmumos.