Zatlera Reformu partijā demokrātiju nodrošinās bokseri

 
©nra.lv

Zatlera Reformu partijas (ZRP) dibinātāji atraduši līdz šim Latvijā neizmantotu metodi, kā kontrolēt iekšpartijiskās demokrātijas izpausmes un saglabāt nedalītu varu partijas iniciatoru rokās, – liecina pēdējā laika skandāli, kas apvijuši šo tikko dibināto partiju.

Vairāki avoti ziņojuši – lai ZRP iniciatoriem jeb «kodolam» nodrošinātu vēlamo rezultātu dibināšanas sapulcē, par partijas dibinātājiem reģistrēts liels skaits apsardzes darbinieku. Šie cilvēki balsojuši saskaņoti un pēc komandas, nodrošinot raitu sapulces gaitu un vajadzīgo cilvēku ievēlēšanu partijas vadībā.

Ja pašas partijas iekšējā lieta ir šādas situācijas pieļaušana vai nepieļaušana, tad vienkāršu apsardzes firmas darbinieku dāsnie, kā pēc komandas veiktie ziedojumi ZRP jau ļauj izteikt aizdomas par starpniecību partijas finansēšanā – un tas jau ir likuma pārkāpums.

Jau uzreiz pēc ZRP dibināšanas sapulces parādījās informācija, ka par dibinātājiem reģistrēti apsardzes firmas darbinieki, kuri turklāt aktīvi sākuši interesēties, kas jādara, lai no partijas izstātos. Tomēr šie cilvēki publiski runāt negribēja (visticamāk – baidījās), tāpēc Neatkarīgā šo informāciju pētīt neturpināja.

Tad parādījās pazīstamā polittehnologa Jurģa Liepnieka publikācija portālā puaro.lv, kurā konkrēti tika nosaukts, ka tie bijuši «mazākais 50» apsardzes firmas TM Security darbinieku – «bokseru un parādu piedzinēju».

Iespējams, bijis pat divreiz vairāk organizētu cilvēku, kas strādā TM Security īpašnieka Mārtiņa Tenberga firmās, un tā jau ir trešā daļa no dibināšanas sapulces dalībniekiem.

Publikācijā arī norādīts mērķis, kāpēc šādas darbības veiktas – «lai uz visiem laikiem nodrošinātu disciplīnu jaunajā partijā un nepieļautu «nepārbaudītu cilvēku» nekontrolējamo demokrātiju». Kāpēc izmantoti tieši M. Tenberga firmu darbinieki, J. Liepnieks skaidroja, ka plašai sabiedrībai līdz šim nepazīstamais M. Tenbergs lieliski atbilst «pelēkā kardināla» lomai. Pēc J. Liepnieka definīcijas, «pelēkie kardināli» ir cilvēki, kuriem riebjas «varas spožā puse», bet «kuriem patīk reālā vara, reālā spēja ietekmēt, lemt likteņus, būt pašiem informētākajiem».

Romantikas beigas

«Jebkurš balsojums, jebkuras vēlēšanas, jebkura biedra izslēgšana, jebkurš lēmums ir nodrošināms bez aizķeršanās, ar vienkāršas pavēles palīdzību. Ar armijas disciplīnai pakļautiem pussimt biedriem pilnīga un totāla kontrole pār lēmumu pieņemšanu partijā ir garantēta,» secina pieredzējušais polittehnologs.

J. Liepnieks apzināti nelieto pēdējā laika populāro terminu «oligarhs», jo «viens ir skaidrs, ja lietas turpinās attīstīties šādā virzienā, līdzšinējie oligarhi jums liksies kā naivi un romantiski pirmziemnieki, salīdzinot ar tiem puišiem, kuri ir dibinājuši un vada ZRP».

Tie vairs nav oligarhi

Visbeidzot pagājušo ceturtdien ar konkrētiem faktiem KNAB, Ģenerālprokuratūrā un Drošības policijā vērsās advokāts Artūrs Zvejsalnieks. Viņš uzskata, ka «ar Zatlera atbalstu pie varas raujas pusbandītisks grupējums». Pēc viņa teiktā, par 12 partijas dibinātājiem nav šaubu, ka tie ir TM Security vai saistīto firmu darbinieki, bet par 38 personām informāciju vēl pārbauda.

Turklāt viens no pašreizējiem apsargiem un ZRP dibinātājiem – bijušais policists Raitis Pastors – šobrīd Jelgavas tiesā tiek tiesāts par kukuļņemšanu. Jelgavas tiesā kopā ar viņu uz apsūdzēto sola sēž Deniss Hristaforidi, kuru tuvākajā nākotnē gaida daudz smagāks tiesas process – par bandītisko uzbrukumu ar traģiskajām sekām Jēkabpils spēļu zālei.

Vairāki apsargi uz ZRP dibināšanas sapulci līdzi bija paņēmuši savus radiniekus, līdz ar to labi organizēto ZRP dibinātāju skaits tiešām ir bijis krietni lielāks nekā pussimts.

Vismaz četri apsargi – ZRP dibinātāji bijuši aizturēti Ventspilī sakarā ar Ventbunkers biroja sagrābšanu. Šā nelikumīgā pasākuma arhitekts bija Ventspils oligarhs Olafs Berķis, kura intereses dažādos līmeņos pārstāv Mārtiņa Kvēpa advokātu birojs. Un vairāki diedziņi pie O. Berķa aizved arī no «Zatlera apsargu skandāla». Proti, visus TM Security darbiniekus partijai ieteikusi viena persona – Klāvs Olšteins, iepriekš M. Kvēpa birojā praktizējošs advokāta palīgs.

A. Zvejsalnieks vērsa tiesībsargu uzmanību, ka TM Security darbinieki ir seši ZRP ziedotāji, kuri pa 1000 latiem partijai ziedojuši gandrīz vienlaikus – augusta pirmajās dienās. Vēl divi šīs apsardzes firmas darbinieki ziedojuši pa pustūkstotim latu.

Pieredze nepieviļ

Neatkarīgā iztaujāja bijušo Drošības policijas kapteini, kādreizējo KNAB priekšnieka amata kandidātu atlases «finālistu» A. Zvejsalnieku, lai pārliecinātos, cik ticama ir viņa rīcībā esošā informācija.

A. Zvejsalnieks vienkārši izpētījis Uzņēmumu reģistrā iesniegtos ZRP dibināšanas dokumentus, kuros reģistrēti visi 293 partijas dibinātāji ar visiem personas kodiem un parakstiem.

Turklāt daudzus TM Security darbiniekus A. Zvejsalnieks pazīst, jo sastapies ar viņiem gan cīņās par Ventbunkers biroju, gan tad, kad šī kompānija sagrāba ēku Skolas ielā 21. Izrādās, tieši pēc A. Zvejsalnieka iesnieguma TM Security atņemta licence.

Visbeidzot – piedaloties ZRP dibināšanas sapulcē, A. Zvejsalnieks personīgi novērojis «vīru tumšos uzvalkos bez kaklasaitēm» saskaņotās darbības un «pusmūža vīrieti, kurš nodeva viņiem instrukcijas». Šo vīru darbībās gadījies arī kāds kuriozs. «Vīri tumšajos uzvalkos bija nosēdušies kreisajā zāles galā. Notika kārtējais balsojumus, un visa šā cilvēku grupa pēkšņi pacēla mandātus. Pārējie nepacēla, bet vīri melnajos uzvalkos pacēla. Tātad visa grupa laikam bija saņēmusi nepareizas komandas un tāpēc kļūdījusies. To zālē pamanīja – cilvēki saskatījās un dažs labs pat sāka smieties,» stāstīja A. Zvejsalnieks.

***

NOZĪMĪGI FAKTI

• Publiska informācija liecina, ka M. Tenbergs tiešām jau sen ir vēlējies ietekmēt politiku – 2005. gadā viņš ar 800 latiem atbalstījis Reformu savienību, bet 2009. gadā ar 6500 latiem – Zaļo un zemnieku savienību.

• Tāpat publiski avoti liecina, ka 1999. gadā viņš kopā ar V. Zatlera dēlu Gustavu ir pabeidzis Aizsardzības akadēmijas Vada komandieru programmu.

• Savukārt laikraksts Vakara Ziņas raksta, ka M. Tenbergs šobrīd varētu būt V. Zatlera labās rokas, juristes Sandras SondoresKukules sirds favorīts.

• Pēc A. Zvejsalnieka atmaskojumiem ZRP paziņoja, ka lems par korupcijā apsūdzētā R. Pastora izslēgšanu no partijas. Vakar viņš pats esot uzrakstījis atlūgumu. Tomēr partija bez Pastoru ģimenes pārstāvjiem nepaliks – ZRP dibinājuši arī viņa sieva un brālis, kurus arī rekomendējis K. Olšteins.