Jaunā koalīcija nav iesaistījusi sabiedrību valdības deklarācijas veidošanā, tā vietā aizraujoties ar amatu dalīšanu, šādu viedokli šodien no Saeimas tribīnes debatēs par jaunās valdības veidošanu pauda apvienības "Par labu Latviju" līderis Ainārs Šlesers (LPP/LC).
Pēc Šlesera teiktā, Latvijas sabiedrība pēdējo mēnešu laikā ļoti daudz domājusi par politiskiem procesiem Latvijā un vēlējusies stabilitāti un prognozējamu nākotni. Vēlēšanu rezultāts bijis tāds, ka iepriekšējā valdība, kuru vadīja Dombrovskis, saņēma vislielāko atbalstu. "Dombrovska kungs tika uztverts kā šīs stabilitātes garants, kurš nodrošinās to, ka valsts attīstīsies stabili un attīstība būs prognozējama, bet vienlaicīgi sabiedrība arī gaidīja to, ka visā šajā procesā pēc vēlēšanām tiks iesaistīta arī pati sabiedrība caur nevalstiskajām organizācijām," norādīja Šlesers.
Pēdējā mēneša laikā bijis ļoti daudz dažādu diskusiju, kas saistītas ar ministru portfeļu dalīšanu, un tas, protams, aizņēmis ļoti daudz laika, un tieši tāpēc bija noteikti radusies situācija, ka valdības deklarācijas izstrādē netika iesaistītas sabiedriskās organizācijas, skaidroja politiķis.
"Man par izbrīnu ir jāsecina, ka tādas organizācijas kā darba devēji, kuri apvieno lielākos darba devējus valstī, vispār nebija iesaistīti valdības deklarācijas tapšanā. Darba devēju vadība ir teikusi, ka viņi izsaka nožēlu un laikam droši vien šī ir bijusi kļūda. Vienlaicīgi arī arodbiedrību vadītājs Krīgera kungs kā galvenais sociālais partneris valdībai, arī ir izteicies diezgan kritiski par jauno deklarāciju, pasakot, ka šajā deklarācijā ir vairāk ūdens nekā Klusajā okeānā," klāstīja Šlesers.
PLL līderis gan atzina, ka šī deklarācija noteikti nav vissliktākā, bet esot jautājums, kāpēc šīs deklarācijas izstrādē pēdējā mēneša laikā nepiedalījās sabiedriskās organizācijas, jo jau 2.oktobrī "Vienotība" bija skaidri ieguvusi ļoti lielu sabiedrības atbalstu - 33 mandātus un "Vienotība" kā vēlēšanu uzvarētājs varējusi visu šo mēnesi veltīt laiku tam, lai ciešā dialogā ar tiešajiem valdības partneriem, sabiedriskajām organizācijām vienotos par deklarāciju. Diemžēl šis deklarācijas teksts sabiedrībai ticis parādīts tikai pirms divām dienām.
"Pēdējo divu dienu laikā gan es, gan politiskā apvienība PLL ir pētījusi šo deklarāciju un tiešam ir atradusi daudz lietas, kas ir valstij svarīgas, bet problēma ir tāda, ka šajā deklarācijā ir pārāk maz konkrētības," uzsvēra Šlesers.
Tāpat Šlesers pārmeta to, ka valdības deklarācijas 9.sadaļā Labklājības un sociālās aizsardzības jomā ir iekļauti tikai septiņi punkti un tā esot visīsākā sadaļa.
"Vienlaicīgi ir jāapzinās, ka Valda Dombrovska valdība 9.Saeimas laikā ir strādājusi visilgāk. Vairāk nekā pusotru gadu pirms vēlēšanu laika. Tas ir gana garš laiks, lai varētu skaidri un profesionāli ielikt tās atbildes valdības deklarācijā, ko sabiedrība gaida," teica PLL pārstāvis, piebilstot, ka nav izskanējušas konkrētas atbildes uz jautājumiem, kas ir saistīti ar budžetu.
"Protams, "veicināsim, uzlabosim, sekmēsim" - šādi vārdi vienmēr ir bijuši ļoti raksturīgi politiķiem. Bet šodien, kad ir unikālā situācija, kad vecā valdība pārtop par jaunu, bija iespēja ierakstīt precīzus ciparus. Mēs aicinājām 1.septembrī ļoti godīgi parādīt nākamā gada budžetu. Diemžēl šie cipari tika slēpti! Mēs zinām, ka šie cipari Finanšu ministrijā ir, tie ir sagatavoti versijā A, B vai C, par to publiski ir vairākkārt izteicies finanšu ministrs Einars Repše. Šeit tie netiek atspoguļoti," sašutumu pauda politiķis.
Pēc viņa stāstītā, pirms vēlēšanām tika runāts par to, ka PVN samazinātās likmes netiks paaugstinātas. Šajā deklarācijā Šlesers gan atradis tikai vienu punktu saistībā ar medikamentiem. "Kas notiks ar preses izdevumiem? Kas notiks ar tūrisma nozari? Kas notiks ar pārējām likmēm? Šeit nav atbildes. Kāpēc? Jautājums: vai tad kaut kas tiek slēpts vai vienkārši nav šīs vienprātības, vienotības valdībā, lai pateiktu par šiem punktiem?" pauda Šlesers.
Politiķis arī izteica nožēlu, ka šī pēdējā mēneša laikā, kad bija iespēja risināt dialogu ar sabiedrību, šī amatu dalīšana ir bijusi diezgan amizanta. "Mēs zinām: vienmēr pēc vēlēšanām notiek cīņa par ietekmi. Bet forma, kāda notika šajā priekšvēlēšanu laikā, bija vairāk nekā kurioza. Protams, jāizsaka nožēla, ka atsevišķi cilvēki - politiķi, valdības ministri, kas bija ieguvuši ļoti cienījamu atbalstu no sabiedrības, lai turpinātu darbu, pēkšņi tika izmesti aiz borta. Lieģa kungs, kurš godprātīgi strādāja kā aizsardzības ministrs, diemžēl viņam neatradās vieta jaunajā valdībā, par ko kritiski ir izteikusies arī bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Mēs zinām to, ka Dāldera kungs bija cilvēks, kurš palīdzēja Dombrovska valdībai rūpēties par kultūras jomu, cilvēks, kuram sabiedrība sniedza skaidru atbalstu, cilvēks, par kuru iestājās daudzas sabiedriskās organizācijas un teica: "Mēs vēlamies, lai Dāldera kungs būtu mūsu kultūras ministrs!" Diemžēl viņam valdībā vieta neatradās," debatēs teica Šlesers.
Vienlaikus esot diezgan dīvaini, kāpēc bijušais ārlietu ministrs Pabriks, kļūstot tagad par aizsardzības ministru, daļu funkciju no Ārlietu ministrijas pārņems, lai koordinētu dažādus svarīgus jautājumus. "Kāpēc bijušais aizsardzības ministrs Kristovskis nevarētu turpināt šo darbu, kurā viņš jau ir strādājis?" neizpratni pauda PLL līderis.
Šlesers arī pauda izbrīnu par to, ka pat Sarmīte Ēlerte, kura tagad pretendē uz kultūras ministres amatu, ir saņēmusi akceptu no Aivara Lemberga kā labākā kultūras ministre. "Un, man šķiet, šis jaunais tandēms "Sarmīte Ēlerte - Aivars Lembergs" tiešām būs garants jaunajai valdībai, jo valdībai jau ir nepieciešams tāds nopietns atbalsts," ironizēja politiķis.
Politiķis norādīja, ka PLL šodien balsos "pret" šo valdību, bet nekādā gadījumā nebalsos pret Latvijas valsti un pret Latvijas interesēm. "Mēs vienkārši nevaram balsot par kaķi maisā, jo nav sniegtas atbildes, kāds būs 2011.gada budžets. Jo šis dokuments, kas ir valdības deklarācija nākamajiem četriem gadiem, kurš ieliks reālu pamatu Latvijas politiskajai un ekonomiskajai attīstībai nākamo 10 un 20 gadu laikā, tas diemžēl ir pārāk blāvs," izteicās Šlesers.
Pēc viņa domām, esot ļoti svarīgi saprast, kuru ceļu ies valdība - vai valdība mēģinās tomēr iet uz budžeta konsolidāciju, saspiešanu vai tiks piedāvāti konkrēti risinājumi, kādā veidā ir iespējams palielināt ieņēmumus.
"Bet galvenā lieta ir tāda, ir jāizdara viss, lai tiešām ekonomiskā attīstība notiktu nevis caur to, ka mēs saspiežam ekonomiku, ka mēs klanāmies starptautiskajiem aizdevējiem, ka mēs mēģinām padarīt Latviju nekonkurēt spējīgu, ceļot nodokļus, mums ir jādara viss iespējamais, lai Latvija kļūtu konkurētspējīga valsts," klāstīja Šlesers.
Politiķis pieļāva, ka laikā, kad būs jāpieņem ne tikai populāri, bet arī nepopulāri lēmumi, var gadīties tā, ka "Vienotība" nemaz nebūs tik vienota, un opozīcijas atbalsts būs svarīgāks nekā šodienas balsojumā par valdību. "Tieši tāpēc es piedāvāju ministru prezidentam tomēr rēķināties ar to, ka Saeimā ir politiķi, kas ir noskaņoti konstruktīvi strādāt, kas ir gatavi piedāvāt konstruktīvus risinājumus, bet vienlaicīgi mēs būsi arī pirmie, kas mēģinās jūs kritizēt, ja jūs nepildīsiet kaut ko, kas ir rakstīts jūsu deklarācijā un ko jūs esiet solījuši."
"Mēs esam gatavi uzņemties atbildību kopā ar jums smago lēmumu pieņemšanā šeit Saeimā, bet mums ir ļoti svarīgi redzēt, vai tiešām valdībai ir plāns, kā valsts pelnīs, kā tiks atjaunota privātā partnerība, kā tiks piesaistītas ārvalstu investīcijas, kā vietējie uzņēmēji un viņu ražojumi tiks lobēti citos tirgos," runas nobeigumā uzsvēra Šlesers.
Kā ziņots, šodien Saeima ar 63 balsīm par un 35 pret apstiprināja Dombrovska izveidoto Ministru kabinetu.